Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy? Czy muszę składać wniosek po raz drugi? [Nowelizacja, zmiany w Sejmie]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy?
Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy?
Fotolia
Fotolia
Sejm wprowadził zasadę „jeden dodatek węglowy, na jeden adres”. Zlikwidował lukę w przepisach pozwalającą na wypłatę 6000 zł albo 9000 zł zamiast 3000 zł. Mnożenie gospodarstw domowych spod jednego adresu nie da trzech, czterech dodatków węglowych.

Już złożone wnioski o dodatek węglowy gmina rozpatrzy według nowych przepisów.

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym

Wynika to z art. 52 ustawy nowelizującej. Przepis nakazuje do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosować (UWAGA!) nowe przepisy. Ponieważ gminy nie wypłacają jeszcze dodatku węglowego, oznacza to, że dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone według przepisów po nowelizacji. Rząd zakłada, że nie będzie potrzeby ponownego składania wniosków.

Trybunał Konstytucyjny a dodatek węglowy

Jest kwestią otwartą, czy jest to zgodne z Konstytucją RP. Rozstrzygnięcie tego, to kompetencja Trybunału Konstytucyjnego.

Czy wniosek o dodatek węglowy może być przyznany na podstawie poprzednich przepisów?

Tak, jest to cały czas możliwe. Zależy tylko i wyłącznie od gminy. Jeżeli gmina podejmie decyzję o przyznaniu dodatku węglowego według starych zasad, to jest to w pełni legalne. Dlatego przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Dlatego też nowelizacja wydłuża termin na załatwienie tej sprawy przez urzędy z 30 dni do 60 dni. Dzięki temu samorządy, które posłuchają wezwań rządu, nie przekroczą terminów ustawowych na program "Dodatek węglowy".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim dniu jest przyznany dodatek węglowy na podstawie poprzednich przepisów?

Ustawa o dodatku węglowym jest mało precyzyjna. I nie określa wprost momentu przyznania dodatku węglowego. Jednocześnie różnicuje moment:

1) "przyznania" dodatku węglowego i

2) jego "wypłaty".

Łatwo zidentyfikować datę zlecenia przelewu przez gminę 3000 zł. A jak wskazać moment "przyznania" dodatku? Nie jest to łatwe bo przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku nie wymaga wydania decyzji. W praktyce beneficjent otrzyma dodatek na konto. I wtedy będzie wiedział, że został on przyznany. Od strony prawa "przyznanie" a "wypłata", to jednak dwa osobne zdarzenia.

Skoro ustawa nie wskazuje, kiedy dodatek został przyznany, to mamy dwa zdarzenia pośrednio wskazujące na to:

1) Zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł - gminy przyjęły interpretację przepisów, że taki przelew zlecą dopiero dysponując finansowaniem z Funduszu Przeciwdziałania COVID-1, a wniosek o przyznanie tych pieniędzy mogą składać aż do 30 listopada 2022 r. Więc późne złożenie takiego wniosku blokuje wypłaty dodatku w danej gminie.

2) Wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Jeżeli tego nie zrobił, może informację o przyznaniu dodatku zdobyć osobiście w gminie.

Otrzymanie takiego emaila przed wejściem w życie nowelizacji jest prawnie dopuszczalne i oznacza, że gmina przyznała dodatek węglowy na podstawie poprzednich przepisów. Wtedy nie będzie miało znaczenia, że wypłata 3000 zł (jak gmina otrzyma finansowanie) odbędzie się już pod rządami nowych przepisów. Obecna praktyka gmin jest jednak odmienna od opisanej możliwości - dopóki nie otrzymają środków od wojewody, nie wysyłają żadnych emaili informujących o przyznaniu dodatku, argumentując to potencjalnym naruszeniem przepisów o dyscyplinie finansów publicznych. Polegałoby na przyznaniu świadczenia w sytuacji, gdy nie wiadomo, czy gmina otrzyma na nie pieniądze. Maksymalny limit wydatków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na dodatek, to 11,5 mld zł. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95% środków, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków.

Kiedy wejdą w życie zmienione przepisy o dodatku węglowym?

7 września 2022 r. odbędzie się 48. posiedzenie Senatu, który zajmie się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Z kolei Sejm będzie pracował nad tą wersją w dniach 14-16 września. Następnie prezydent podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Z powyższych dat wynika, że nowe przepisy o dodatku węglowym mogą wejść w życie około 20 września 2022 r. A począwszy od przełomu września i października jest od strony prawnej możliwa wypłata dodatku węglowego. Ale według nowych zasad. Możliwość prawna wypłaty dodatku według nowych zasad, to jedno. Rzeczywisty termin wypłat dodatku węglowego zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom. Np. 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki wystąpił do rządu o pieniądze na dodatek węglowy (informacja za Radiem RMF). Wojewoda wnioskował o kwotę 1 mld 400 milionów złotych. 

Podstawa prawna:

Art. 52 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

Ustawa nowelizująca przed rozpatrzeniem poprawek Senatu

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(113)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Stefan
  2022-09-06 21:13:23
  Jeżeli złożyłem wniosek 18.08.2022. to według obowiązujących przepisów urząd gminy ma 30 dni na wypłatę czyli do 19.09.2022. jeżeli tego nie uczyni to jest wbrew obowiązującym prawem.
  27
  pokażodpowiedzi (4)
 • Miki
  2022-09-06 21:06:51
  A wystarczyłoby wypłacić tym, którzy złożyli w terminie deklaracje CEEB bez składania wniosków, posiedzeń Sejmu, poprawek do ustawy, itd, takie trudne?
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Adam
  2022-09-06 16:49:35
  Sejm łamie prawo, które nie powinno działać wstecz. Jak u Barei : ,, nie mamy pańskiego płaszcza i co nam zrobisz? "
  22
  pokażodpowiedzi (2)
 • 2296
  2022-09-06 20:32:25
  Oszusty i złodzieje! Gadali, że ludzie będą wyłudzac te 3 tys A okazuje się, że to oni kombinują jak koń pod górę i oszukują społeczeństwo. Miała być wypłata tego dodatku w ciągu 40 dni od złożenia wniosku. Teraz mówią, że po 20wrzesnia. Pewnie zima się skończy a ludzie pieniędzy nie zobaczą. Oszusty i złodzieje tak jak mówię. Obiecanki cacanki a głupiemu radość.
  45
  pokażodpowiedzi (1)
 • Justyna
  2022-09-06 21:26:16
  Prawo nie działa wstecz! Stworzyli bubel prawny, więc niech płacą. Powinniśmy złożyć protest zbiorowy.
  33
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emeryt
  2022-09-06 12:07:32
  Bardzo krzywdzący jest brak równych szans dla wszystkich. Przyznanie dla tego gospodarstwa które jako pierwsze złożyło wniosek. A pozostałe gospodarstwa z jednego adresu ? przecież mają osobne piece i instalacje. Jak się domagać od sąsiada połowy dodatku ? Podać do sądu ?
  26
  pokażodpowiedzi (5)
 • Beti
  2022-09-06 20:43:57
  Mamy jeden adres , dwie rodziny i dwie kotlownie która dostanie dodatek
  17
  pokażodpowiedzi (2)
 • Anna
  2022-09-06 21:26:08
  A co z tymi co nie mają maila, przecież nie każdy ma, co wtedy, jak się dowiedzą?
  25
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nana
  2022-09-06 22:13:19
  Banda oszustów dadzą tym najbogatszym a emeryci z biednej emerytury kupią gazety do palenia ..Gdzie tu sprawiedliwosc do CEEB złożony wniosek trzy oddzielne kuchnię i trzy rodziny które prowadzą osobne gospodarstwo pod jednym adresem jak teraz to zrozumieć żeby 2 pozostałe rodziny miały ciepło muszą żar przenosić z jednej kuchni do drugiej ...To jest sprawiedliwosc kto pierwszy ten lepszy a ten uczciwy niech marznie bo za dużo ma emerytury...
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • XB
  2022-09-06 21:21:49
  Masakra ci ludzie nie mają krzty honoru
  21
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
M. Pietrzak: wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Będą wyższe diety dla członków obwodowych komisji wyborczych - zapowiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Program Dobrowolnych Nabyć nieruchomości pod CPK tylko do 7 kwietnia. Później wywłaszczenia

Właściciele nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego na zgłoszenie się do Programu Dobrowolnych Nabyć mają czas do 7 kwietnia. Później grunty pod lotnisko będą wywłaszczane. Wkrótce ruszy podobny program obejmujący tereny wokół planowanego lotniska. 

Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Prezes ZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed Wielkanocą [Harmonogram]

Pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi - przekazała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS zrobi to automatycznie.

PFRON: Dopłata 120 000 zł do samochodu osobowego. Wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu

PFRON udostępnił wzory dokumentów od sprzedawcy samochodu. Dokumenty służą rozliczeniu dofinansowania do samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można otrzymać nawet 120 000 zł.  

Rząd chwali się 30 korzystnymi dla Polaków zmianami w podatkach

Ministerstwo opublikowało listę korzystnych zmian w podatkach wprowadzonych od 2016 r. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na zestawienie szeregu podwyżek podatków, opłat i niekorzystnych rozwiązań przez money.pl. 

Duża podwyżka: 4765,32 zł brutto dla osoby niepełnosprawnej. Świadczenie wspierające i jednocześnie renta socjalna w 2024 r.

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego - poinformowało MRiPS.

Niewyjaśnione problemy trawienne. Zespół alfa-gal. Czy to skutek ukąszenia kleszcza?

The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.

MF: nie będzie waloryzacji 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500 plus do 1000 plus - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

"Trenuj z wojskiem" - weekendowe szkolenia w kwietniu 2023 r.

Kolejna edycja programu "Trenuj z wojskiem" będzie przybliżać różne specjalizacje w Wojsku Polskim, by zachęcić młodych ludzi do służby – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

DGP: Szurm emerytów na ZUS. Eksperci chcą to zatrzymać zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn

Polacy ignorują zachęty do dłuższej pracy przed emeryturą. 

Plan Strategiczny WPR. Jest harmonogram naboru wniosków

Harmonogram naboru wniosków o wsparcie dla rolników w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 opublikowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą występować o dopłaty bezpośrednie od połowy marca.

W środę kolejna akcja NURD. Będzie więcej policji na drogach

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego (NURD) – to nazwa ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjnych, jakie drogówka przeprowadzi w środę 22 marca. Funkcjonariusze będą kontrolować, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym na przejściach.

Kto, gdzie, kiedy składa wniosek o dopłaty w rolnictwie w 2023 r. [Harmonogram dla rolników pszczelarzy, producentów owoców]

ARiMR opublikowała harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR

1,2 mln laptopów dla uczniów za 3 mld zł - szczegóły programu

1,2 mln laptopów, za łączną kwotę blisko 3 mld zł; komputery trafią zarówno szkół publicznych jak i niepublicznych, dostarczone będą wraz z oprogramowaniem; powstanie specjalny portal zgłoszeniowy, który pozwoli zgłaszać potencjalne problemy ze sprzętem - to niektóre z wyjaśnień kancelarii premiera w odpowiedzi na pytania posłów w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów i nauczycieli.

Las – naturalne lekarstwo. I to bez recepty!

Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?

Wdówik: Świadczenie wspierające 3176 zł będzie można łączyć z rentą socjalną albo zasiłkiem pielęgnacyjnym

Dla osób z najcięższą niepełnosprawność będziemy kierować dodatkowe świadczenie równe 200 proc. renty socjalnej, czyli 3176 zł. To działanie w ramach skali opartej o narzędzia międzynarodowej klasyfikacji funkcjonowania ICF - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

MRiPS: Badania psychiatryczne pacjenta DPS. Czy można trafić do DPS bez swojej zgody?

Niedopuszczalne jest przyjmowanie i przebywanie w placówkach zapewniających całodobową opiekę osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób w podeszłym wieku, bez wyrażenia przez te osoby świadomej zgody – wyjaśnił resort rodziny i polityki społecznej.

Wiceminister Szwed: 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy

W tym roku przekażemy łącznie ponad 930 mln zł na środowiskowe domy samopomocy - czyli ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - poinformował we wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Rolniku! W tym roku nie tylko dopłaty. Możesz złożyć osobny wniosek o pieniądze na ekoschematy

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Pierwszy stały garnizon US Army w Polsce od 21 marca 2023 r. "Camp Kościuszko"

We wtorek 21 marca 2023 r. w poznańskim "Camp Kościuszko" odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. 

Nowe świadczenie wspierające 3176,88 zł dla niepełnosprawnych. Czy trzeba zrezygnować z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Od 1 stycznia 2024 r. osoba niepełnosprawna może otrzymać świadczenie wspierające w kwocie dwa razy większej niż renta socjalna.  Na dziś jest to 3176,88 zł brutto. Czy skorzystanie z niego wymaga rezygnacji z renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 r. w ZUS RCA [nowy wzór od 1 maja 2023 r.]

W 2023 r. po raz pierwszy masz obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku

Jak często Polacy myją zęby? Sytuacja nie wygląda najlepiej

Jak często Polacy myją zęby?  Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej. 

Co to jest wyspa ciepła w miastach? [wywiad]

W miastach powstają tzw. wyspy ciepła, które - w połączeniu z falami upałów - dla wielu mogą być niebezpieczne. Aby sprawdzić, jak zmiany klimatu wpływają na miasta, Polska Agencja Kosmiczna zleciła wykonanie analizy wysp ciepła dla pięciu dużych polskich miast - mówi Jolanta Orlińska z POLSA.