REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy? Czy muszę składać wniosek po raz drugi? [Nowelizacja, zmiany w Sejmie]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy?
Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejm wprowadził zasadę „jeden dodatek węglowy, na jeden adres”. Zlikwidował lukę w przepisach pozwalającą na wypłatę 6000 zł albo 9000 zł zamiast 3000 zł. Mnożenie gospodarstw domowych spod jednego adresu nie da trzech, czterech dodatków węglowych.

Już złożone wnioski o dodatek węglowy gmina rozpatrzy według nowych przepisów.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym

Wynika to z art. 52 ustawy nowelizującej. Przepis nakazuje do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosować (UWAGA!) nowe przepisy. Ponieważ gminy nie wypłacają jeszcze dodatku węglowego, oznacza to, że dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone według przepisów po nowelizacji. Rząd zakłada, że nie będzie potrzeby ponownego składania wniosków.

Trybunał Konstytucyjny a dodatek węglowy

Jest kwestią otwartą, czy jest to zgodne z Konstytucją RP. Rozstrzygnięcie tego, to kompetencja Trybunału Konstytucyjnego.

Czy wniosek o dodatek węglowy może być przyznany na podstawie poprzednich przepisów?

Tak, jest to cały czas możliwe. Zależy tylko i wyłącznie od gminy. Jeżeli gmina podejmie decyzję o przyznaniu dodatku węglowego według starych zasad, to jest to w pełni legalne. Dlatego przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Dlatego też nowelizacja wydłuża termin na załatwienie tej sprawy przez urzędy z 30 dni do 60 dni. Dzięki temu samorządy, które posłuchają wezwań rządu, nie przekroczą terminów ustawowych na program "Dodatek węglowy".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim dniu jest przyznany dodatek węglowy na podstawie poprzednich przepisów?

Ustawa o dodatku węglowym jest mało precyzyjna. I nie określa wprost momentu przyznania dodatku węglowego. Jednocześnie różnicuje moment:

1) "przyznania" dodatku węglowego i

2) jego "wypłaty".

Łatwo zidentyfikować datę zlecenia przelewu przez gminę 3000 zł. A jak wskazać moment "przyznania" dodatku? Nie jest to łatwe bo przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku nie wymaga wydania decyzji. W praktyce beneficjent otrzyma dodatek na konto. I wtedy będzie wiedział, że został on przyznany. Od strony prawa "przyznanie" a "wypłata", to jednak dwa osobne zdarzenia.

Skoro ustawa nie wskazuje, kiedy dodatek został przyznany, to mamy dwa zdarzenia pośrednio wskazujące na to:

REKLAMA

1) Zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł - gminy przyjęły interpretację przepisów, że taki przelew zlecą dopiero dysponując finansowaniem z Funduszu Przeciwdziałania COVID-1, a wniosek o przyznanie tych pieniędzy mogą składać aż do 30 listopada 2022 r. Więc późne złożenie takiego wniosku blokuje wypłaty dodatku w danej gminie.

2) Wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Jeżeli tego nie zrobił, może informację o przyznaniu dodatku zdobyć osobiście w gminie.

Otrzymanie takiego emaila przed wejściem w życie nowelizacji jest prawnie dopuszczalne i oznacza, że gmina przyznała dodatek węglowy na podstawie poprzednich przepisów. Wtedy nie będzie miało znaczenia, że wypłata 3000 zł (jak gmina otrzyma finansowanie) odbędzie się już pod rządami nowych przepisów. Obecna praktyka gmin jest jednak odmienna od opisanej możliwości - dopóki nie otrzymają środków od wojewody, nie wysyłają żadnych emaili informujących o przyznaniu dodatku, argumentując to potencjalnym naruszeniem przepisów o dyscyplinie finansów publicznych. Polegałoby na przyznaniu świadczenia w sytuacji, gdy nie wiadomo, czy gmina otrzyma na nie pieniądze. Maksymalny limit wydatków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na dodatek, to 11,5 mld zł. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95% środków, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków.

Kiedy wejdą w życie zmienione przepisy o dodatku węglowym?

7 września 2022 r. odbędzie się 48. posiedzenie Senatu, który zajmie się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Z kolei Sejm będzie pracował nad tą wersją w dniach 14-16 września. Następnie prezydent podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Z powyższych dat wynika, że nowe przepisy o dodatku węglowym mogą wejść w życie około 20 września 2022 r. A począwszy od przełomu września i października jest od strony prawnej możliwa wypłata dodatku węglowego. Ale według nowych zasad. Możliwość prawna wypłaty dodatku według nowych zasad, to jedno. Rzeczywisty termin wypłat dodatku węglowego zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom. Np. 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki wystąpił do rządu o pieniądze na dodatek węglowy (informacja za Radiem RMF). Wojewoda wnioskował o kwotę 1 mld 400 milionów złotych. 

Podstawa prawna:

Art. 52 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

Ustawa nowelizująca przed rozpatrzeniem poprawek Senatu

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA