REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy? Czy muszę składać wniosek po raz drugi? [Nowelizacja, zmiany w Sejmie]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy?
Co ze złożonymi już wnioskami o dodatek węglowy?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sejm wprowadził zasadę „jeden dodatek węglowy, na jeden adres”. Zlikwidował lukę w przepisach pozwalającą na wypłatę 6000 zł albo 9000 zł zamiast 3000 zł. Mnożenie gospodarstw domowych spod jednego adresu nie da trzech, czterech dodatków węglowych.

Już złożone wnioski o dodatek węglowy gmina rozpatrzy według nowych przepisów.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym

Wynika to z art. 52 ustawy nowelizującej. Przepis nakazuje do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosować (UWAGA!) nowe przepisy. Ponieważ gminy nie wypłacają jeszcze dodatku węglowego, oznacza to, że dotychczas złożone wnioski zostaną rozpatrzone według przepisów po nowelizacji. Rząd zakłada, że nie będzie potrzeby ponownego składania wniosków.

Trybunał Konstytucyjny a dodatek węglowy

Jest kwestią otwartą, czy jest to zgodne z Konstytucją RP. Rozstrzygnięcie tego, to kompetencja Trybunału Konstytucyjnego.

Czy wniosek o dodatek węglowy może być przyznany na podstawie poprzednich przepisów?

Tak, jest to cały czas możliwe. Zależy tylko i wyłącznie od gminy. Jeżeli gmina podejmie decyzję o przyznaniu dodatku węglowego według starych zasad, to jest to w pełni legalne. Dlatego przedstawiciele rządu apelowali do gmin o wstrzymanie się z procedowaniem spraw o dodatek. Dlatego też nowelizacja wydłuża termin na załatwienie tej sprawy przez urzędy z 30 dni do 60 dni. Dzięki temu samorządy, które posłuchają wezwań rządu, nie przekroczą terminów ustawowych na program "Dodatek węglowy".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim dniu jest przyznany dodatek węglowy na podstawie poprzednich przepisów?

Ustawa o dodatku węglowym jest mało precyzyjna. I nie określa wprost momentu przyznania dodatku węglowego. Jednocześnie różnicuje moment:

1) "przyznania" dodatku węglowego i

2) jego "wypłaty".

Łatwo zidentyfikować datę zlecenia przelewu przez gminę 3000 zł. A jak wskazać moment "przyznania" dodatku? Nie jest to łatwe bo przyznanie przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta dodatku nie wymaga wydania decyzji. W praktyce beneficjent otrzyma dodatek na konto. I wtedy będzie wiedział, że został on przyznany. Od strony prawa "przyznanie" a "wypłata", to jednak dwa osobne zdarzenia.

Skoro ustawa nie wskazuje, kiedy dodatek został przyznany, to mamy dwa zdarzenia pośrednio wskazujące na to:

REKLAMA

1) Zlecenie przelewu przez gminę 3000 zł - gminy przyjęły interpretację przepisów, że taki przelew zlecą dopiero dysponując finansowaniem z Funduszu Przeciwdziałania COVID-1, a wniosek o przyznanie tych pieniędzy mogą składać aż do 30 listopada 2022 r. Więc późne złożenie takiego wniosku blokuje wypłaty dodatku w danej gminie.

2) Wysłanie emaila z informacją o przyznaniu dodatku węglowego, o ile wnioskodawca wskazał go we wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Jeżeli tego nie zrobił, może informację o przyznaniu dodatku zdobyć osobiście w gminie.

Otrzymanie takiego emaila przed wejściem w życie nowelizacji jest prawnie dopuszczalne i oznacza, że gmina przyznała dodatek węglowy na podstawie poprzednich przepisów. Wtedy nie będzie miało znaczenia, że wypłata 3000 zł (jak gmina otrzyma finansowanie) odbędzie się już pod rządami nowych przepisów. Obecna praktyka gmin jest jednak odmienna od opisanej możliwości - dopóki nie otrzymają środków od wojewody, nie wysyłają żadnych emaili informujących o przyznaniu dodatku, argumentując to potencjalnym naruszeniem przepisów o dyscyplinie finansów publicznych. Polegałoby na przyznaniu świadczenia w sytuacji, gdy nie wiadomo, czy gmina otrzyma na nie pieniądze. Maksymalny limit wydatków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na dodatek, to 11,5 mld zł. W przypadku gdy wykorzystanie środków wyniesie więcej niż 95% środków, wysokość wypłacanych dodatków węglowych podlega proporcjonalnemu obniżeniu tak, aby łączna wysokość wypłacanych dodatków była równa maksymalnemu limitowi środków finansowych przeznaczanych na przyznanie dodatków.

Kiedy wejdą w życie zmienione przepisy o dodatku węglowym?

7 września 2022 r. odbędzie się 48. posiedzenie Senatu, który zajmie się ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Właśnie ona znowelizowała przepisy o dodatku węglowym. Tak więc za kilka dni będzie znany kształt ustawy o dodatku węglowym w wersji senackiej.

Z kolei Sejm będzie pracował nad tą wersją w dniach 14-16 września. Następnie prezydent podpisze ustawę i dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdzie ona w życie.

Z powyższych dat wynika, że nowe przepisy o dodatku węglowym mogą wejść w życie około 20 września 2022 r. A począwszy od przełomu września i października jest od strony prawnej możliwa wypłata dodatku węglowego. Ale według nowych zasad. Możliwość prawna wypłaty dodatku według nowych zasad, to jedno. Rzeczywisty termin wypłat dodatku węglowego zależy od przekazania przez rząd pieniędzy wojewodom. Np. 5 września 2022 r. wojewoda mazowiecki wystąpił do rządu o pieniądze na dodatek węglowy (informacja za Radiem RMF). Wojewoda wnioskował o kwotę 1 mld 400 milionów złotych. 

Podstawa prawna:

Art. 52 ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw

Ustawa nowelizująca przed rozpatrzeniem poprawek Senatu

Aktywny wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego z Inforlex.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(113)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Stefan
  2022-09-06 21:13:23
  Jeżeli złożyłem wniosek 18.08.2022. to według obowiązujących przepisów urząd gminy ma 30 dni na wypłatę czyli do 19.09.2022. jeżeli tego nie uczyni to jest wbrew obowiązującym prawem.
  27
  pokażodpowiedzi (4)
 • Miki
  2022-09-06 21:06:51
  A wystarczyłoby wypłacić tym, którzy złożyli w terminie deklaracje CEEB bez składania wniosków, posiedzeń Sejmu, poprawek do ustawy, itd, takie trudne?
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Adam
  2022-09-06 16:49:35
  Sejm łamie prawo, które nie powinno działać wstecz. Jak u Barei : ,, nie mamy pańskiego płaszcza i co nam zrobisz? "
  22
  pokażodpowiedzi (2)
 • 2296
  2022-09-06 20:32:25
  Oszusty i złodzieje! Gadali, że ludzie będą wyłudzac te 3 tys A okazuje się, że to oni kombinują jak koń pod górę i oszukują społeczeństwo. Miała być wypłata tego dodatku w ciągu 40 dni od złożenia wniosku. Teraz mówią, że po 20wrzesnia. Pewnie zima się skończy a ludzie pieniędzy nie zobaczą. Oszusty i złodzieje tak jak mówię. Obiecanki cacanki a głupiemu radość.
  45
  pokażodpowiedzi (1)
 • Justyna
  2022-09-06 21:26:16
  Prawo nie działa wstecz! Stworzyli bubel prawny, więc niech płacą. Powinniśmy złożyć protest zbiorowy.
  33
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emeryt
  2022-09-06 12:07:32
  Bardzo krzywdzący jest brak równych szans dla wszystkich. Przyznanie dla tego gospodarstwa które jako pierwsze złożyło wniosek. A pozostałe gospodarstwa z jednego adresu ? przecież mają osobne piece i instalacje. Jak się domagać od sąsiada połowy dodatku ? Podać do sądu ?
  26
  pokażodpowiedzi (5)
 • Beti
  2022-09-06 20:43:57
  Mamy jeden adres , dwie rodziny i dwie kotlownie która dostanie dodatek
  17
  pokażodpowiedzi (2)
 • Anna
  2022-09-06 21:26:08
  A co z tymi co nie mają maila, przecież nie każdy ma, co wtedy, jak się dowiedzą?
  25
  pokażodpowiedzi (4)
 • Nana
  2022-09-06 22:13:19
  Banda oszustów dadzą tym najbogatszym a emeryci z biednej emerytury kupią gazety do palenia ..Gdzie tu sprawiedliwosc do CEEB złożony wniosek trzy oddzielne kuchnię i trzy rodziny które prowadzą osobne gospodarstwo pod jednym adresem jak teraz to zrozumieć żeby 2 pozostałe rodziny miały ciepło muszą żar przenosić z jednej kuchni do drugiej ...To jest sprawiedliwosc kto pierwszy ten lepszy a ten uczciwy niech marznie bo za dużo ma emerytury...
  20
  pokażodpowiedzi (1)
 • XB
  2022-09-06 21:21:49
  Masakra ci ludzie nie mają krzty honoru
  21
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

REKLAMA

Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

REKLAMA