REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy kupią węgiel po 1500 zł/t od importerów. Sprzedadzą mieszkańcom za 2000 zł/t

Węgiel w gminach za 2000 zł
Węgiel w gminach za 2000 zł
Media

REKLAMA

REKLAMA

Węgiel w gminach za 2000 zł. Gminy kupią węgiel po 1500 zł/t od importerów.

Rząd chce zagwarantować samorządom cenę węgla od importerów w wysokości 1,5 tys. zł/tonę - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Samorządy mogłyby sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie do 2 tys. zł za tonę.

REKLAMA

Gwarancja ceny węgla dla gminy – 1500 zł/t

"Cena węgla importowanego jest wysoka, wchodzimy z działaniem interwencyjnym, które ma doprowadzić do jej obniżenia. (...) Czy importer ściągnie węgiel po 2,4 tys. zł, 2,5 tys. zł, czy 2,7 tys. zł za tonę, za każdym razem my tę cenę obniżamy do 1,5 tys. zł brutto. Po takiej cenie każdy samorządowiec będzie mógł kupić węgiel od naszych importerów i dystrybuować mieszkańcom" - powiedział premier na konferencji prasowej.

Ile zarobi gmina na węglu?

Jak dodał, samorządy będą mogły sprzedawać węgiel w cenie do 2 tys. zł za tonę.

Limit 2 tony węgla na gospodarstwo domowe

Premier poinformował, że na początku dystrybucji gospodarstwo domowe będzie mogło kupić do dwóch ton węgla, a w grudniu bądź w styczniu będzie możliwość dokupienia kolejnych wolumenów.

Ile budżet zapłaci za węgiel sprzedawany przez gminy

Morawiecki pytany o koszt rozwiązania dla budżetu, odpowiedział: "Jeśli są to brakujące ok. 3 mln ton, które płyną do Polski i musimy je rozdystrybuować i chcemy, by trafiły do odbiorców po obniżonej cenie, to łatwo policzyć, że jeśli średnio dopłacimy do tony ok. 1 tys. zł razy 3 mln ton to jest to ok. 3 mld zł. One są zagwarantowane w tegorocznym budżecie, prawdopodobnie bez konieczności nowelizacji".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że jeszcze w czwartek Rada Ministrów powinna rozpatrzyć projekt ustawy wprowadzającej gwarantowaną cenę nabycia węgla przez gminę.

Kiedy wejdzie w życie ustawa o dystrybucji węgla

Morawiecki poinformował, że artykuły ustawy dotyczącej dystrybucji węgla będą działać z mocą wsteczną, więc samorządy mogą się tym zająć już teraz.

Wicepremier Jacek Sasin powtórzył, że do końca roku trafi do Polski z importu ok. 11 mln ton węgla, a do końca sezonu grzewczego ok. 17 mln ton. Ok. 30 proc. będzie mogło trafić po przesianiu do gospodarstw domowych.

Ponadto, jak przypomniał Sasin, dzięki przesiewaniu węgla wydobywanego w polskich kopalniach, uzyskane zostanie do końca roku 4,5 mln ton węgla opałowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA