MON: Każdy poszkodowany żołnierz-weteran otrzyma dodatek. Dodatkowe pieniądze dla 1000 żołnierzy
REKLAMA
REKLAMA
Kto ma status weterana?
Jak podkreśla MON, wedle obecnych przepisów byli żołnierze, którzy posiadają status weterana poszkodowanego oraz są uprawnieni do otrzymywania emerytury lub renty pobierają dodatek dla weterana poszkodowanego. Wysokość dodatku jest uzależniona od stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu i wynosi od 5 proc. do 130 proc. najniższej emerytury.
REKLAMA
Dodatek dla weterana
REKLAMA
W opisie projektu ustawy czytamy, że zmiany mają na celu przyznanie prawa do dodatku dla weterana poszkodowanego również byłym i obecnym żołnierzom posiadającym taki status, także tym, którzy nie posiadają prawa do emerytury lub renty. "Zmiana ustawy doprowadzi więc do sytuacji, w której dodatek będzie wypłacany wszystkim weteranom poszkodowanym, a nie tylko tym, którzy są rencistami lub emerytami" - wskazuje MON.
Proponowane rozwiązania – na zasadzie odesłań zastosowanych w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa – odnoszą się do obecnych i byłych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, a także do obecnych i byłych funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej.
Ile pieniędzy dodatek dla weterana?
Autorzy projektu zmian w ustawie o weteranach działań poza granicami państwa szacują, że dodatek byłby wypłacany dodatkowo ok. 980 żołnierzom i funkcjonariuszom. Oznaczać to będzie wzrost wydatków budżetowych z części zarządzanej przez MON o ok. 1,7 mln. zł rocznie - kwota ta wzrastać będzie wraz z wzrostem minimalnej emerytury.
Opis projektu został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów; planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to 1 kwartał 2023 roku. Wprowadzone w projektowanej ustawy przepisy wskazywałyby również procedury oraz terminy wypłaty dodatku dla poszkodowanych weteranów.
REKLAMA
REKLAMA