REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej dla żołnierzy

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Nowe wzory wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej dla żołnierzy
Nowe wzory wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej dla żołnierzy
RCL

REKLAMA

REKLAMA

Nowe wzory wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej dla żołnierzy.

Nowe wzory wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej dla żołnierzy

Poniżej w PDF wzór wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej 

REKLAMA

wzór nr 1

 

Poniżej w PDF wzór wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej w przypadku śmierci żołnierza 

wzór nr 2

 

Podstawa prawna

 Projekt zmiany rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wypłaty odprawy mieszkaniowej  (Dz. U. z 2016 r. poz. 1195) 

Uzasadnienie zmiany wzorów

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy:

REKLAMA

"Projekt zmiany rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie wypłaty odprawy mieszkaniowej  (Dz. U. z 2016 r. poz. 1195) jest konsekwencją dostosowania treści: załącznika nr 1 do rozporządzenia, tj. wzoru wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej oraz załącznika nr 2 do rozporządzeniatj. wzoru wniosku o wypłatę odprawy mieszkaniowej w przypadku śmierci żołnierza zawodowego do zmian wynikających z ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347), dalej „ustawa o obronie Ojczyzny”, w tym art. 713 tej ustawy, mocą którego zostały zmienione przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623) dalej „ustawa o zakwaterowaniu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku wprowadzonych zmian została zniesiona instytucja służby kontraktowej jako rodzaj pełnionej zawodowej służby wojskowej. Oznacza to, że żołnierze pełniący dotychczas służbę kontraktową, w dniu wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny, stali się żołnierzami zawodowymi. W praktyce, od pierwszego dnia obowiązywania ustawy o obronie Ojczyzny, każdy żołnierz zawodowy jest uprawniony - zgodnie z warunkami określonymi ustawą o zakwaterowaniu - do otrzymania odprawy mieszkaniowej. 

W dotychczasowej treści wniosków o wypłatę odprawy mieszkaniowej jest mowa o żołnierzu pełniącym służbę stałą/kontraktową. W zmienionych wzorach wniosków, stanowiących załącznik nr 1 i 2 do rozporządzenia, zostały użyte sformułowania odpowiadające ustawie o obronie Ojczyzny i zmienionym przepisom ustawy o zakwaterowaniu.

REKLAMA

Ponadto określono jednolitą grafikę i strukturę formularza wniosków o wypłatę odprawy mieszkaniowej oraz zawarto odesłania do ustawy o zakwaterowaniu, którelegitymizują żądania przedstawienia w ww. wnioskach danych, oświadczeń, dokumentów od żołnierza zawodowego bądź osoby uprawnionej do wypłaty odprawy mieszkaniowej po śmierci żołnierza. 

Każdy wniosek został podzielony na części przedmiotowe, tj. związane m.in. z: pełnioną służbą, przesłankami realizacji prawa do zakwaterowania, członkami rodziny żołnierza oraz część, w której zostały wskazane dokumenty, jakie żołnierz zawodowy bądź osoba uprawniona po śmierci żołnierza powinna załączyć do wniosku.  

Wniosek zawiera, także informację w zakresie RODO, jak i zgodę do przetwarzania danych osobowych w zakresie numeru telefonu, adresu e-mail i adresów elektronicznych, wyłącznie w celach związanym z realizacją praw z ustawy o zakwaterowaniu.

Wniosek o wypłatę odprawy mieszkaniowej będzie można złożyć w wersji papierowej lub w formie elektronicznej. 

Zgodnie z ustawą z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569, ze zm.) Agencja Mienia Wojskowego, dalej „AMW”, udostępni adres do doręczeń elektronicznych. Jeżeli taki adres będzie miał także wnioskodawca wówczas będzie mógł wykorzystać go do korespondencji z AMW, jak i ze wszystkimi pozostałymi podmiotami korzystającymi z usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Skorzystanie przez wnioskodawcę z procesu doręczenia elektronicznego umożliwi mu wysyłanie i odbieranie korespondencji z dowolnego miejsca. W ten sposób skróci się czas potrzebny na realizację procesów doręczenia. Doręczenia takie wywołują skutki prawne takie, jak doręczenie tradycyjne,                 tj. w postaci dowodów wysłania oraz dowodów otrzymania korespondencji. 

Dodać również należy, że do żołnierzy pełniących służbę kontraktową, którzy w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny, złożyli u dowódcy jednostki wojskowej rezygnację z pełnienia służby wojskowej stosuje się przepisy dotychczasowe, jak stanowi art. 790 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny.  Konsekwencją powyższego jest to, że do tej grupy żołnierzy projektowane zmiany nie będą miały zastosowania. 

W projekcie proponuje się, aby wejście w życie rozporządzenia nastąpiło po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Wejście w życie projektowanego rozporządzenia nie pociągnie za sobą skutków finansowych dla budżetu resortu obrony narodowej."

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA