Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej
REKLAMA
REKLAMA
To z kolei daje możliwość podwyżek od 1 stycznia 2024 r.
REKLAMA
Koniec obligatoryjnego tworzenia funduszu premiowego
Celem projektowanej nowelizacji jest wyłączenie pracowników zatrudnionych w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi oraz załogi jednostek pływających spod rygoru obligatoryjnego tworzenia funduszu premiowego. Wprowadzenie zasady fakultatywnego tworzenia ww. funduszu będzie oznaczało, że w przypadku jego nieutworzenia przez kierownika jednostki organizacyjnej, środki finansowe dedykowane na utworzenie funduszu premiowego zostaną przeznaczone na regulację wynagrodzeń pracownikom w taki sposób, aby zabezpieczały zarówno wzrost wynagrodzenia zasadniczego, jak i pozostałych składników wynagrodzenia relacjonowanych do wynagrodzenia zasadniczego.
Podstawa prawna dla podwyżek od 1 stycznia 2024 r.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.
Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dla pracowników policji, straży granicznej i PSP
Projektowane rozporządzenie ma na celu zbliżenie regulacji określających warunki ustalania wynagrodzenia pracowników w ramach danej jednostki organizacyjnej niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy. Przepisy podobne do projektowanych regulacji zostały określone w § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 kwietnia 2008 r. w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji (Dz. U. z 2023 r. poz. 914) i są stosowane
w jednostkach organizacyjnych do określonych grup pracowników wskazanych w projektowanym § 9 w ust. 2.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.