Tak ma się zmienić Polska. MON przedstawiło założenia programu Tarcza Wschód

REKLAMA
REKLAMA
"Aby zapewnić ochronę polskim siłom zbrojnym, niezbędny jest długoterminowy plan infrastrukturalny, który obejmuje zarówno fortyfikacje, różne typy zapór, jak i najbardziej zaawansowane systemy monitorowania przestrzeni powietrznej na wszystkich wysokościach" - stwierdził minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
W poniedziałkowe przedpołudnie, w siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, wraz z zastępcą ministra obrony narodowej, Cezarym Tomczykiem, oraz szefem SGWP, generałem Wiesławem Kukułą, przedstawili szczegóły programu Tarcza Wschód.
REKLAMA
Cele programu Tarcza Wschód
Program ma na celu utrudnianie przemieszczania się wojsk przeciwnika, ułatwianie przemieszczania się własnych wojsk, ochronę ludności i zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa tym, którzy służą w polskich siłach zbrojnych.
Wieloletni plan infrastrukturalny
Aby osiągnąć te cele, konieczny jest długoterminowy plan infrastrukturalny, który obejmuje “fortyfikacje, różnego rodzaju zapory, ale też najnowocześniejsze systemy monitorowania przestrzeni powietrznej w każdym parametrze, na każdej wysokości”. W tym kontekście minister obrony narodowej wymienił system rozpoznawczy Barbara - 4 aerostaty za ok. 1 mld dolarów, komponent satelitarny, a także najnowocześniejsze systemy dronowe i antydronowe.
Zjednoczenie w obliczu zagrożeń
Minister obrony narodowej podkreślił, że program ma na celu “połączenie wszystkich środowisk politycznych”. Wyraził przekonanie, że Polacy - pomimo różnic, które ich dzielą - są w stanie zjednoczyć się w obliczu zagrożeń.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA