Kiedy strażak ma prawo do nagrody rocznej?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, strażakowi przebywającemu ponad 6 miesięcy w danym roku kalendarzowym na zwolnieniu lekarskim w związku z wypadkiem w służbie przysługuje nagroda roczna.
REKLAMA
Strażakowi za służbę pełnioną nienagannie w danym roku kalendarzowym przysługuje nagroda roczna (art. 95 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej; dalej: ustawa o PSP). Wysokość nagrody wynosi 1/12 uposażenia otrzymanego w roku kalendarzowym, za który ona przysługuje. Nagrodę roczną należy wypłacić do 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który ona przysługuje (art. 95 ust. 9 ustawy o PSP).
Nagroda roczna przysługuje strażakowi, jeżeli w danym roku kalendarzowym pełnił on służbę przez okres co najmniej 6 miesięcy kalendarzowych.
Do okresu pełnienia służby nie zalicza się okresów niewykonywania zadań służbowych z następujących przyczyn:
● korzystania z urlopu bezpłatnego,
● przerw w wykonywaniu obowiązków służbowych, za które strażak nie zachował prawa do uposażenia, wymienionych w art. 109 ustawy o PSP (tj. samowolne opuszczenie miejsca pełnienia służby, pozostawanie poza nim lub niepodjęcie służby),
● zawieszenia w czynnościach służbowych albo tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub postępowanie dyscyplinarne w sprawie o czyn pozostający w związku z aresztowaniem lub zawieszeniem w czynnościach służbowych zostało umorzone, bądź strażak został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym
– art. 95 ust. 4b ustawy o PSP.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy strażak ma prawo do nagrody rocznej
W artykule omówiono również kwestie obniżenia lub zawieszenia nagrody rocznej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.