REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Tele-Anioł dla osób niesamodzielnych przedłużony na kolejne 5 lat!

opaska alarmowa teleopieka dla seniora tele-anioł usługi opiekuńcze osoby niesamodzielne
Teleopieka dla seniora - program tele-anioł przedłużony na kolejne 5 lat
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Małopolski program Tele-Anioł został przedłużony na kolejne 5 lat. Jego popularność wciąż rośnie. Zapewnia osobom niesamodzielnym i osobom starszym teleopiekę, opaski alarmowe i usługi opiekuńcze. To dobry przykład dla pozostałych regionów Polski.

Program Tele-Anioł przedłużony!

Program Małopolski Tele-Anioł, w ramach którego osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku znajdują się pod zdalną opieką, będzie kontynuowany przez kolejnych pięć lat. W tej edycji opaski życia trafią do 8 tysięcy podopiecznych.

REKLAMA

W środę województwo małopolskie podpisało umowę z partnerami projektu, którymi są: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej. Na mocy tego porozumienia otrzymają oni niemal 150 mln zł na realizację przedsięwzięcia. Nabory uczestników już trwają.

Tele-Anioł trwa od 2018 roku

Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka przypomniał podczas briefingu, że program Małopolski Tele-Anioł 2.0 jest kontynuacją przedsięwzięcia trwającego od 2018 roku. Osoby uczestniczące w programie otrzymują specjalne opaski bezpieczeństwa przypominające z wyglądu zegarek elektroniczny. Na bieżąco monitorują one parametry życiowe podopiecznych i umożliwiają natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Opaski alarmowe

REKLAMA

"Ostatnia edycja została bardzo dobrze odebrana przez mieszkańców, zarówno seniorów, jak i ich rodziny i opiekunów, którzy w ramach teleopieki czuli się zaopiekowani, mieli na ręku opaskę i ta opaska w sytuacji zagrażającej życiu bądź innej potrzeby, była uruchamiana i pomoc realnie nadchodziła" - wyjaśnił Smółka.

Organizatorzy przedsięwzięcia szacują, że opaski alarmowe przyczyniły się do uratowania życia około 250 osób. "To potwierdza, że tego typu projekty, jak najbardziej wpisują się w politykę senioralną w województwie małopolskim" - zaznaczył wicemarszałek i przypomniał, że Małopolski Tele-Anioł szczególnie sprawdził się także w czasie pandemii Covid-19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna edycja programu – wskazał Smółka - dofinansowana jest ze środków europejskich w ramach nowej perspektywy 2021-2027 w wysokości ponad 132 mln zł. Pozostałe środki stanowi współfinansowanie z budżetu państwa oraz środki własne województwa i partnerów. Zgodnie z planami opieką objętych zostanie 8 tysięcy seniorów i osób niesamodzielnych. Pierwsze opaski trafią do nich 26 maja – w Dzień Matki. Ta edycja programu potrwa do czerwca 2029 roku.

Centrum teleopieki - opaski alarmowe i usługi opiekuńcze

W ramach projektu zostanie utworzenie Centrum Teleopieki zapewniające wszystkim uczestnikom możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, 8 tysięcy uczestników otrzyma bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa z przyciskiem SOS. Ponadto 2,5 tysiąca uczestników otrzyma dodatkowe wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania.

Rekrutacja do programu prowadzona jest w sposób ciągły, w podziale na dwutygodniowe cykle, aż do wyczerpania miejsc.

Na stronie internetowej www.malopolska.pl/teleaniol są dostępne formularze oraz wszystkie potrzebne informacje.

Według organizatorów przedsięwzięcia pierwsze tygodnie rekrutacji pokazały, że Małopolanie czekali na wsparcie Tele-Anioła. Do urzędu wpłynęło ponad 3 tysiące aplikacji. W pierwszej edycji projektu tych zgłoszeń na początku było mniej niż 50.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA