Program Tele-Anioł dla osób niesamodzielnych przedłużony na kolejne 5 lat!
REKLAMA
REKLAMA
- Program Tele-Anioł przedłużony!
- Tele-Anioł trwa od 2018 roku
- Opaski alarmowe
- Centrum teleopieki - opaski alarmowe i usługi opiekuńcze
Program Tele-Anioł przedłużony!
Program Małopolski Tele-Anioł, w ramach którego osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku znajdują się pod zdalną opieką, będzie kontynuowany przez kolejnych pięć lat. W tej edycji opaski życia trafią do 8 tysięcy podopiecznych.
REKLAMA
W środę województwo małopolskie podpisało umowę z partnerami projektu, którymi są: Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej. Na mocy tego porozumienia otrzymają oni niemal 150 mln zł na realizację przedsięwzięcia. Nabory uczestników już trwają.
Tele-Anioł trwa od 2018 roku
Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka przypomniał podczas briefingu, że program Małopolski Tele-Anioł 2.0 jest kontynuacją przedsięwzięcia trwającego od 2018 roku. Osoby uczestniczące w programie otrzymują specjalne opaski bezpieczeństwa przypominające z wyglądu zegarek elektroniczny. Na bieżąco monitorują one parametry życiowe podopiecznych i umożliwiają natychmiastowe wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia.
Opaski alarmowe
REKLAMA
"Ostatnia edycja została bardzo dobrze odebrana przez mieszkańców, zarówno seniorów, jak i ich rodziny i opiekunów, którzy w ramach teleopieki czuli się zaopiekowani, mieli na ręku opaskę i ta opaska w sytuacji zagrażającej życiu bądź innej potrzeby, była uruchamiana i pomoc realnie nadchodziła" - wyjaśnił Smółka.
Organizatorzy przedsięwzięcia szacują, że opaski alarmowe przyczyniły się do uratowania życia około 250 osób. "To potwierdza, że tego typu projekty, jak najbardziej wpisują się w politykę senioralną w województwie małopolskim" - zaznaczył wicemarszałek i przypomniał, że Małopolski Tele-Anioł szczególnie sprawdził się także w czasie pandemii Covid-19.
Kolejna edycja programu – wskazał Smółka - dofinansowana jest ze środków europejskich w ramach nowej perspektywy 2021-2027 w wysokości ponad 132 mln zł. Pozostałe środki stanowi współfinansowanie z budżetu państwa oraz środki własne województwa i partnerów. Zgodnie z planami opieką objętych zostanie 8 tysięcy seniorów i osób niesamodzielnych. Pierwsze opaski trafią do nich 26 maja – w Dzień Matki. Ta edycja programu potrwa do czerwca 2029 roku.
Centrum teleopieki - opaski alarmowe i usługi opiekuńcze
W ramach projektu zostanie utworzenie Centrum Teleopieki zapewniające wszystkim uczestnikom możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, 8 tysięcy uczestników otrzyma bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa z przyciskiem SOS. Ponadto 2,5 tysiąca uczestników otrzyma dodatkowe wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania.
Rekrutacja do programu prowadzona jest w sposób ciągły, w podziale na dwutygodniowe cykle, aż do wyczerpania miejsc.
Na stronie internetowej www.malopolska.pl/teleaniol są dostępne formularze oraz wszystkie potrzebne informacje.
Według organizatorów przedsięwzięcia pierwsze tygodnie rekrutacji pokazały, że Małopolanie czekali na wsparcie Tele-Anioła. Do urzędu wpłynęło ponad 3 tysiące aplikacji. W pierwszej edycji projektu tych zgłoszeń na początku było mniej niż 50.(PAP)
REKLAMA
REKLAMA