reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Lepszy stan infrastruktury sanitarnej wokół Jezior Mazurskich

Lepszy stan infrastruktury sanitarnej wokół Jezior Mazurskich

W ciągu ostatnich 5 lat w znaczący sposób poprawiła się infrastruktura sanitarna w Regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Miejscowe gminy zmodernizowały stację uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków i wydłużyły sieć kanalizacyjną - wynika z raportu NIK.

Tym samym do środowiska przedostaje się coraz mniej szkodliwych substancji, a kolejne inwestycje - prowadzone w ramach "Masterplanu dla Wielkich Jezior Mazurskich" - mają szansę być wykonane na czas - ocenia Najwyższa Izba Kontroli.

Masterplan to duże przedsięwzięcie realizowane na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich; zakłada budowę oczyszczalni ścieków, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, co ma się przyczynić do poprawy ochrony środowiska w mazurskich gminach.

Jak poinformował PAP w poniedziałek Andrzej Zyśk z olsztyńskiej delegatury NIK, która prowadziła kontrolę, kontrolerzy sprawdzili 11 gmin - wszystkie, które realizują projekty w ramach Masterplanu.

Kontrolerzy ocenili, że od 2007 roku znacznie poprawiła się infrastruktura sanitarna w mazurskich gminach. Do końca 2011 roku dwukrotnie zwiększyła się długość sieci kanalizacji sanitarnej z około 360 do 750 km. Powstało także ponad 113 km sieci wodociągowej. Z sieci tych korzysta prawie 11 tys. osób.

Do końca 2011 roku na inwestycje poprawiające infrastrukturę sanitarną gminy wydały prawie 100 mln zł. Unijne dofinansowanie inwestycji wynosi do 75 proc. Dotychczas zakończono sześć projektów, a realizacja pozostałych ośmiu trwa.

Przy realizacji niektórych inwestycji kontrolerzy NIK stwierdzili jednak nieprawidłowości. Spośród 55 zamówień publicznych, jedno w gminie Dźwierzuty przeprowadzono z naruszeniem prawa, natomiast w trzech gminnych inwestycjach - w Rynie, Rucianem-Nida oraz Dźwierzutach - bezprawnie zmieniono umowy z wykonawcami. Pięć gmin: Biała Piska, Pozezdrze, Ruciane-Nida, Ryn, Dźwierzuty odebrało i zapłaciło za inwestycje wykonane źle lub zbyt późno. W trzech nie naliczono nawet kar umownych z tego powodu, np. w Rynie nie wyegzekwowano prawie 300 tys. zł, a Świętajno nie naliczyło 140 tys. zł.

Jak podkreślił Zyśk, skrajną nieodpowiedzialnością wykazały się władze gminy Ruciane-Nida, które zapłaciły za nieużyteczny projekt instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej prawie 200 tys. zł, po czym musiały zamówić drugi projekt. W rezultacie termin zakończenia inwestycji opóźnił się, co grozi utratą dofinansowania ze środków unijnych.

W czterech gminach: Piecki, Wydminy, Gołdap i Stare Juchy kontrolerzy wykryli przypadki łamania prawa budowlanego. Rozpoczynano tam np. budowę bez pozwolenia. Zdarzało się również, że realizujący inwestycję nie mieli wymaganych prawem dokumentów, np. książki obiektu budowlanego. O tych sytuacjach NIK powiadomiła prokuraturę i organa nadzoru budowlanego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama