Plany będą powstawały szybciej
REKLAMA
28 czerwca br. na połączonym posiedzeniu sejmowych Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717). Projekt ten przewiduje skrócenie procedur uchwalania planów oraz ograniczenie możliwości składania protestów do planów. W procesie uzgadniania warunków zagospodarowania terenu mogliby uczestniczyć bowiem tylko: wnioskodawca, właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządca nieruchomości. Dodatkowo właściciele działek nie będą mogli zgłaszać wniosków do planu zagospodarowania we wstępnym stadium jego uchwalania.
- Uproszczenia te spowodują skrócenie procedury uchwalania planów z 12 do siedmiu miesięcy - mówi Andrzej Aumiller, minister budownictwa.
Projekt nowelizacji przewiduje odrolnienie działek w granicach miast z mocy ustawy. Do planów zagospodarowania włączone zostaną grunty PKP, położone w granicach miast.
- Pozwoli to stworzyć porozumienie samorządu i kolei. Połączenia komunikacyjne, ich ilość, rodzaj i jakość to wyznaczniki atrakcyjności inwestycyjnej regionu - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.
Zgodnie z projektem gminy otrzymają środki na uchwalanie planów z obowiązkowej renty planistycznej. Będzie ona wynosiła 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Rentę taką będą płaciły osoby, które będą chciały zbyć swoją nieruchomość w terminie pięciu lat od uchwalenia planu.
ZMIANY W USTAWIE
Plusy +
l Krótsze procedury uchwalania planów
l Wprowadzenie obowiązkowej renty planistycznej
l Odrolnienie działek rolnych położonych w miastach
Minusy -
l Brak uznania studium uwarunkowania przestrzennego za prawo miejscowe
l Brak likwidacji decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
Arkadiusz Jaraszek
arkadiusz.jaraszek@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA