reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Plany będą powstawały szybciej

Plany będą powstawały szybciej

Ograniczenie możliwości składania protestów i odrolnienie gruntów miejskich - to najważniejsze zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym.

28 czerwca br. na połączonym posiedzeniu sejmowych Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717). Projekt ten przewiduje skrócenie procedur uchwalania planów oraz ograniczenie możliwości składania protestów do planów. W procesie uzgadniania warunków zagospodarowania terenu mogliby uczestniczyć bowiem tylko: wnioskodawca, właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządca nieruchomości. Dodatkowo właściciele działek nie będą mogli zgłaszać wniosków do planu zagospodarowania we wstępnym stadium jego uchwalania.

- Uproszczenia te spowodują skrócenie procedury uchwalania planów z 12 do siedmiu miesięcy - mówi Andrzej Aumiller, minister budownictwa.

Projekt nowelizacji przewiduje odrolnienie działek w granicach miast z mocy ustawy. Do planów zagospodarowania włączone zostaną grunty PKP, położone w granicach miast.

- Pozwoli to stworzyć porozumienie samorządu i kolei. Połączenia komunikacyjne, ich ilość, rodzaj i jakość to wyznaczniki atrakcyjności inwestycyjnej regionu - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zgodnie z projektem gminy otrzymają środki na uchwalanie planów z obowiązkowej renty planistycznej. Będzie ona wynosiła 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Rentę taką będą płaciły osoby, które będą chciały zbyć swoją nieruchomość w terminie pięciu lat od uchwalenia planu.


ZMIANY W USTAWIE


Plusy +

l Krótsze procedury uchwalania planów

l Wprowadzenie obowiązkowej renty planistycznej

l Odrolnienie działek rolnych położonych w miastach


Minusy -

l Brak uznania studium uwarunkowania przestrzennego za prawo miejscowe

l Brak likwidacji decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenuArkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama