Udostępnianie nieruchomości na potrzeby telekomunikacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Moja firma zakłada internet i telefony w prywatnych domach. W odróżnieniu od większości lokalnych przedsiębiorców zapewniamy dostęp do sieci drogą kablową. Często jednak spotykamy się ze sprzeciwem mieszkańców przy prowadzeniu wykopów na ich terenie. Czy właściciele mogą odmówić wstępu na działkę, jeżeli nie można przeprowadzić linii w inny sposób?
UKE WYJAŚNIA
Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości jest obowiązany umożliwić operatorom instalowanie na nieruchomości urządzeń telekomunikacyjnych, przeprowadzanie linii kablowych pod, na albo nad nieruchomością oraz umieszczanie tabliczek informacyjnych o urządzeniach, a także ich eksploatację i konserwację. Żądanie udostępnienia nieruchomości na cele związane z zainstalowaniem urządzeń lub linii telekomunikacyjnych nie może jednak uniemożliwić racjonalnego korzystania z nieruchomości, czyli takiego, które jest zgodne z przeznaczeniem i charakterem nieruchomości. Jest to istotna przesłanka, między innymi dlatego, że przepisy prawa nie ograniczają liczby żądań o udostępnienie nieruchomości. Zatem wielu operatorów może domagać się dostępu do danej nieruchomości.
Warunki korzystania z nieruchomości przez operatora ustala się w umowie, która powinna być zawarta w terminie 30 dni od dnia wystąpienia operatora o jej zawarcie. Korzystanie z nieruchomości jest odpłatne, chyba że linia lub urządzenia służą zapewnianiu telekomunikacji właścicielom nieruchomości na ich wniosek. Jeśli strony nie zawrą umowy w ciągu 30 dni licząc od daty wystąpienia o jej zawarcie, operatorowi przysługuje prawo skorzystania z art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten stanowi, że starosta może ograniczyć w drodze decyzji sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzanie na nieruchomości urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody.
ADAM MAKOSZ
PODSTAWA PRAWNA
l Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz.U. z 2004 r. nr 171, poz. 1800 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA