REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Starosta zdecyduje o przyjęciu nieruchomości

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele, którzy chcą wyzbyć się swoich nieruchomości, będą mogli przekazać je na rzecz państwa. Do skuteczności zrzeczenia konieczna ma być zgoda starosty i sporządzenie aktu notarialnego.

Już na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się projektem nowelizacji ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.), która umożliwi przekazywanie na rzecz państwa niechcianych przez właścicieli budynków. Obecnie właściciele, których nie stać na utrzymanie swoich kamienic lub nie chcą już być ich właścicielami, nie mogą ich oddać gminie. W kwestii tej istnieje luka prawna, bowiem Trybunał Konstytucyjny (wyrok z dnia 15 marca 2005 r., sygn. akt K 9/04) uznał za sprzeczny z konstytucją art. 179 k.c., który umożliwiał notarialne przekazanie takich nieruchomości. Zgodnie z tym przepisem gmina nie mogła odmówić przyjęcia nieruchomości.

- Rozwiązanie to dążyło do maksymalnego uszanowania woli właścicieli nieruchomości, kosztem pominięcia podmiotowości i samodzielności gmin - mówił w ustnym uzasadnieniu sędzia TK Bohdan Zdziennicki, przewodniczący składu orzekającego.

Zgodnie z projektem ustawy właściciel nieruchomości będzie mógł się jej zrzec na rzecz Skarbu Państwa. Do zrzeczenia takiego będzie konieczne sporządzenie aktu notarialnego. Dodatkowo zrzeczenie ma być skuteczne jedynie wówczas, gdy zgodzi się na nie starosta.

- Zgodnie z sugestiami, jakie podał Trybunał Konstytucyjny, postanowiliśmy, że samorządy, przez oświadczenie starosty, będą mogły decydować o tym, czy przyjąć nieruchomość - wyjaśnia Władysław Mańkut, senator SLD i sprawozdawca projektu.

Dodaje, że w przeszłości gminy niejednokrotnie otrzymywały zdewastowane budynki, które wymagały ogromnych nakładów finansowych, a środki na ten cel nie były zapisane w budżecie.

- Koszty utrzymania i remontów takich budynków były dużym obciążeniem dla samorządów i stawały się swojego rodzaju koniem trojańskim - uzupełnia Władysław Mańkut.

Nieruchomość, której właściciel się zrzekł, stanie się własnością Skarbu Państwa. Będzie on jednocześnie ponosił odpowiedzialność za obciążenia nieruchomości. Jeżeli w chwili zrzeczenia się własności nieruchomości będzie przysługiwało państwu prawo pierwokupu, to odpowiedzialność ta zostanie ograniczona do sumy, która należałaby się zrzekającemu w razie wykonania prawa pierwokupu.

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  REKLAMA

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  REKLAMA

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  REKLAMA