Zasady zbywania gruntów należących do gminy
REKLAMA
REKLAMA
STAN FAKTYCZNY
REKLAMA
Rada Miasta wydała uchwałę, którą wyraziła zgodę na zbycie w formie bezprzetargowej należącej do gminy działki na rzecz właściciela sąsiadującej nieruchomości, tak aby w ten sposób - jak wskazano - poprawić warunki zagospodarowania działek. Uchwała ta stała się przedmiotem skargi wniesionej przez mieszkańców gminy, którzy wskazali, iż także są zainteresowani kupnem wskazanej działki.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Wojewódzki sąd administracyjny stwierdził niezgodność z prawem wydanej uchwały. Zdaniem sądu zgoda rady gminy na zbycie nieruchomości w trybie bezprzetargowym byłaby wymagana tylko wtedy, gdyby wynikało to z konkretnego przepisu ustawy o gospodarce nieruchomościami. NSA uchylił zaskarżony przez radę gminy wyrok sądu I instancji i oddalił skargę.
Według NSA przepis art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) ustawy o samorządzie gminnym gwarantuje radzie gminy udział w dysponowaniu nieruchomościami stanowiącymi mienie gminy przez udzielenie jej kompetencji do uchwalenia generalnych zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości. Dla zapewnienia decydującej roli rady w zbywaniu i obciążaniu nieruchomości w okresie przed uchwaleniem i wejściem w życie powyższych zasad przewidziano środek tymczasowy, polegający na obowiązku uzyskania zgody rady na każdorazowe nabywanie, zbywanie i obciążanie nieruchomości. Omawiany przepis pozbawiony byłby jakiegokolwiek znaczenia, gdyby określał uprawnienie rady do wyrażenia zgody na określoną czynność władzy wykonawczej gminy dotyczącą nieruchomości jedynie w przypadkach, gdy obowiązek wyrażenia takiej zgody wynikałby z przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Odpowiednie unormowanie nakładające stosowny obowiązek w ustawie o gospodarce nieruchomościami byłoby bowiem całkowicie wystarczające. Zdaniem sądu zastrzeżenie w ustawie o gospodarce nieruchomościami obowiązku wyrażenia zgody na określone czynności przez radę gminy rodzi skutek w postaci konieczności bezwzględnego dostosowania się do tego wymogu między innymi w zasadach, o których mowa w omawianym przepisie. Innymi słowy, rada gminy nie może w uchwalonych przez siebie zasadach nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości pominąć obowiązku wyrażenia na określoną czynność zgody, jeśli zgody takiej wymaga stosowny przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami. W tej sytuacji nie sposób dopatrzyć się w sprawie naruszenia przez radę gminy prawa. Ponadto NSA podkreślił, iż skarżącym nie przysługuje jakiekolwiek prawo, czy to rzeczowe, czy też wynikające ze stosunku zobowiązaniowego do nieruchomości, której dotyczyła zaskarżona uchwała. Z samego faktu zainteresowania nabyciem nieruchomości od gminy lub z faktu sąsiadowania z nią nie można natomiast wyprowadzać wniosku o naruszeniu interesu prawnego przez zaskarżoną uchwałę.
SYGN. AKT I OSK 1338/07
MICHAŁ FOLCHOLC
REKLAMA
REKLAMA