Zmiana w ewidencji gruntów i budynków
REKLAMA
REKLAMA
PROBLEM
REKLAMA
W jakich sytuacjach starosta jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków może dokonywać zmian w zakresie danych ewidencyjnych na wniosek właściciela nieruchomości lub z urzędu?
MSWiA INFORMUJE
W myśl obowiązujących przepisów starosta, jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków, może dokonywać zmian w zakresie danych ewidencyjnych na wniosek właściciela nieruchomości lub z urzędu.
Zgodnie z par. 46 ust. 2 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. nr 38, poz. 454) działania podejmowane przez starostę z urzędu ograniczone zostały jedynie do zmian wynikających z:
• prawomocnych orzeczeń sądowych, aktów notarialnych, ostatecznych decyzji administracyjnych oraz aktów normatywnych,
• opracowań geodezyjnych i kartograficznych, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierających wykazy zmian danych ewidencyjnych,
• dokumentacji architektoniczno-budowlanej gromadzonej i przechowywanej przez organy administracji publicznej,
• ewidencji publicznych prowadzonych na podstawie innych przepisów.
REKLAMA
Z powyższego wynika, iż starosta nie może podejmować z urzędu postępowań administracyjnych w celu zmiany użytków gruntowych na podstawie przeprowadzonych przez gminy weryfikacji tych użytków w stosunku do nieruchomości niestanowiących własności gmin.
Przeprowadzone przez gminy weryfikacje użytków gruntowych mogą natomiast spowodować zarządzenie przez starostów przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów i budynków w trybie art. 24a ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. nr 240, poz. 2027, ze zm.). Jednakże w celu realizacji powyższego starosta musi dysponować odpowiednimi środkami finansowymi.
Wykraczając poza działania służby geodezyjnej i kartograficznej pragnę zauważyć, że jeżeli w wyniku przeprowadzonej modernizacji ewidencji gruntów i budynków w zakresie użytków gruntowych stwierdzone zostanie faktyczne wyłączenie gruntów z produkcji rolnej lub leśnej bez wymaganej przepisami ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. nr 121, poz. 1266, ze zm.) procedury, starosta winien podjąć stosowne działania określone w tej ustawie (na podstawie odpowiedzi na interpelację nr 839).
KW
REKLAMA
REKLAMA