REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach gmina może otrzymać grunt od Agencji Nieruchomości Rolnych

Kazimierz Plocke
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wskazanie określonej nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego jako terenu pod inwestycje infrastrukturalne w wystarczającym stopniu uzasadnia przekazanie gminie nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych? Jak ANR może pomóc w zagospodarowaniu gruntów przekazanych gminie?

REKLAMA

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 231, poz. 1700) agencja może nieodpłatnie przekazać na własność jednostce samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przeznaczone na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu jej zadań własnych. Przez określenie - inwestycja infrastrukturalna - należy rozumieć inwestycję, którą jednostka samorządu terytorialnego zamierza realizować na nieruchomości przekazanej przez agencję oraz w ramach zadań własnych, mających charakter użyteczności publicznej, tj. prowadzących do zaspokojenia zbiorowych potrzeb mieszkańców w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.

REKLAMA

Agencja nie ma obowiązku nieodpłatnego przekazywania nieruchomości zasobu na własność w każdym przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego zwróci się z takim wnioskiem. Aby agencja mogła nieodpłatnie przekazać na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomość zasobu, jednostka ta musi wykazać, iż ponad wszelką wątpliwość będzie na niej realizowana inwestycja infrastrukturalna służąca wykonaniu jej zadań własnych. Przedstawienie jedynie planu zagospodarowania przestrzennego jest niewystarczające. Ponadto jednostka samorządu terytorialnego musi wykazać, iż realizacja inwestycji nie może być zrealizowana na gruntach komunalnych, oraz określić na podstawie stosownej dokumentacji powierzchnię niezbędną do realizacji przedmiotowej inwestycji.

Powyższe warunki nie wynikają wyłącznie z woli Agencji Nieruchomości Rolnych, lecz stanowią wyraz nałożonego na agencję obowiązku polegającego na prawidłowym i racjonalnym gospodarowaniu powierzonym mieniem Skarbu Państwa.

Zgodnie z par. 7 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia ministra skarbu państwa z 26 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 24, poz. 159) agencja może udzielić jednostce samorządu terytorialnego bezzwrotnej pomocy finansowej w związku z budową, remontem oraz przebudową obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku, przekazanych na podstawie art. 43 ust. 2, art. 44 i 48 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, bez uprzedniego doprowadzenia ich do należytego stanu technicznego. Taka pomoc może zostać udzielona wyłącznie wówczas, gdy gmina, przejmując daną nieruchomość, przejmuje ciążące dotychczas na agencji obowiązki związane np. z dostawą mediów. Wysokość bezzwrotnej pomocy nie może być większa niż wysokość kosztów, jakie musiałaby ponieść agencja, doprowadzając nieodpłatnie przekazaną nieruchomość do należytego stanu technicznego (na podstawie odpowiedzi na interpretację 3502).

KAZIMIERZ PLOCKE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 231, poz. 1700).

•  Rozporządzenia ministra skarbu państwa z 26 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 24, poz. 159).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA