REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach gmina może otrzymać grunt od Agencji Nieruchomości Rolnych

Kazimierz Plocke
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wskazanie określonej nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego jako terenu pod inwestycje infrastrukturalne w wystarczającym stopniu uzasadnia przekazanie gminie nieruchomości przez Agencję Nieruchomości Rolnych? Jak ANR może pomóc w zagospodarowaniu gruntów przekazanych gminie?

REKLAMA

Zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 231, poz. 1700) agencja może nieodpłatnie przekazać na własność jednostce samorządu terytorialnego nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przeznaczone na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonywaniu jej zadań własnych. Przez określenie - inwestycja infrastrukturalna - należy rozumieć inwestycję, którą jednostka samorządu terytorialnego zamierza realizować na nieruchomości przekazanej przez agencję oraz w ramach zadań własnych, mających charakter użyteczności publicznej, tj. prowadzących do zaspokojenia zbiorowych potrzeb mieszkańców w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.

REKLAMA

Agencja nie ma obowiązku nieodpłatnego przekazywania nieruchomości zasobu na własność w każdym przypadku, gdy jednostka samorządu terytorialnego zwróci się z takim wnioskiem. Aby agencja mogła nieodpłatnie przekazać na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomość zasobu, jednostka ta musi wykazać, iż ponad wszelką wątpliwość będzie na niej realizowana inwestycja infrastrukturalna służąca wykonaniu jej zadań własnych. Przedstawienie jedynie planu zagospodarowania przestrzennego jest niewystarczające. Ponadto jednostka samorządu terytorialnego musi wykazać, iż realizacja inwestycji nie może być zrealizowana na gruntach komunalnych, oraz określić na podstawie stosownej dokumentacji powierzchnię niezbędną do realizacji przedmiotowej inwestycji.

Powyższe warunki nie wynikają wyłącznie z woli Agencji Nieruchomości Rolnych, lecz stanowią wyraz nałożonego na agencję obowiązku polegającego na prawidłowym i racjonalnym gospodarowaniu powierzonym mieniem Skarbu Państwa.

Zgodnie z par. 7 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia ministra skarbu państwa z 26 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 24, poz. 159) agencja może udzielić jednostce samorządu terytorialnego bezzwrotnej pomocy finansowej w związku z budową, remontem oraz przebudową obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku, przekazanych na podstawie art. 43 ust. 2, art. 44 i 48 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, bez uprzedniego doprowadzenia ich do należytego stanu technicznego. Taka pomoc może zostać udzielona wyłącznie wówczas, gdy gmina, przejmując daną nieruchomość, przejmuje ciążące dotychczas na agencji obowiązki związane np. z dostawą mediów. Wysokość bezzwrotnej pomocy nie może być większa niż wysokość kosztów, jakie musiałaby ponieść agencja, doprowadzając nieodpłatnie przekazaną nieruchomość do należytego stanu technicznego (na podstawie odpowiedzi na interpretację 3502).

KAZIMIERZ PLOCKE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 231, poz. 1700).

•  Rozporządzenia ministra skarbu państwa z 26 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Nieruchomości Rolnych oraz gospodarki finansowej Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2007 r. nr 24, poz. 159).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

REKLAMA

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

REKLAMA

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

REKLAMA