reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka przestrzenna > Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r.

Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r.

Dnia 17 grudnia 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie nowych wzorów wniosków budowlanych, m.in. wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Celem zmian jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego.

Nowe wzory wniosków budowlanych są odpowiedzią na dość powszechną krytykę obecnie obowiązujących, niezwykle rozbudowanych i nadmiernie szczegółowych wzorów wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego oraz oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Ich uproszczenie ma przyspieszyć proces inwestycyjny.

17 grudnia 2016 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 24 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę, zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę (dalej: nowe rozporządzenie). Zastąpi ono obowiązujące od 20 sierpnia 2015 r. zasady, których wprowadzenie w życie wymusiła ostatnia znacząca nowelizacja Prawa budowlanego, kojarzona powszechnie ze zniesieniem obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Wnioski budowlane

Nowe rozporządzenie ośmiostronicowy wniosek o pozwolenie na budowę oraz pięciostronicowy wniosek o pozwolenie na rozbiórkę łączy we wspólny dokument i zmniejsza jego rozmiar do dwóch stron, z których znaczną część stanowią informacje dotyczące załączników. Podobnie stanie się z objętością zgłoszenia budowy lub przebudowy domu jednorodzinnego, które z pięciu zmniejszy się również do dwóch stron. Dzięki temu zabiegowi wszystkie ważne informacje o inwestycji i inwestorze znajdą się na pierwszej stronie składanych dokumentów. Przy dużej liczbie wpływających wniosków ułatwi to znacznie dekretacje wewnętrzne i prowadzenie obowiązkowych rejestracji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Zabrakło jednak konsekwencji w konstruowaniu tych wzorów, ponieważ tylko w zgłoszeniu znalazło się miejsce na odpowiednie adnotacje dotyczące opłaty skarbowej. Sugeruje to błędnie, że złożenie pozostałych wniosków zwolnione jest z dokonywania takiej opłaty.

Nowe wzory wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz wzory zgłoszenia budowy lub przebudowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego będą liczyć jedynie dwie strony.

We wszystkich wzorach zrezygnowano z niezwykle rozbudowanej i rzadko potrzebnej części zawierającej dane wnioskodawców i pełnomocników, zezwalając na umieszczenie dowolnych, dodatkowych informacji w załączniku oraz na luźnych, ponumerowanych kartkach o formacie A4. Dyskusyjna pozostaje jednak kwestia rezygnacji w ogóle z informacji dotyczących możliwych wymaganych w procesie inwestycyjnym decyzji administracyjnych i innych dokumentów, których obowiązek uzyskiwania wynika z przepisów innych niż Prawo budowlane. Wykaz potencjalnie niezbędnych decyzji zastąpiono zapisem w brzmieniu: „Obowiązek dołączenia załączników może wynikać również z przepisów odrębnych”. Takie stwierdzenia, stosowane już w poprzednio obowiązujących wzorach, były często źródłem nieporozumień między wnioskodawcą a urzędnikiem prowadzącym postępowanie administracyjne czy przyjmującym zgłoszenie. Kompletny zestaw potencjalnie wymaganych decyzji czy innych dokumentów znalazł się w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. W tej sytuacji niezbędne stanie się systematyczne kontrolowanie internetowych stron resortowych w celu bieżącego śledzenia licznych nowelizacji prawa, aby właściwie ocenić kompletność wniosku czy zgłoszenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

specjalistka w zakresie prawa budowlanego oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji

Zdjęcia

Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r./ fotolia
Nowe wzory wniosków budowlanych od grudnia 2016 r./ fotolia

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama