REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o pozwolenie na budowę 2016 – nowy wzór

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Budowa, projekt, nieruchomości Fotolia
Budowa, projekt, nieruchomości Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę ma obowiązywać jeszcze w 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przekonuje, iż nowe formularze wniosków budowlanych będą mniej sformalizowane.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt rozporządzenia, które określa nowe wzory:

REKLAMA

- wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę;

- zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

- oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

- informacji uzupełniającej do wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- decyzji o pozwoleniu na budowę lub rozbiórkę.

Polecamy produkt: Rodzina 500+ (PDF)

Nowe formularze w założeniu mają być uproszczone. Zdaniem resortu infrastruktury potrzeba zmian wynika ze sporej ilości uwag, które napływały zarówno od administracji architektoniczno-budowlanej, jak i od osób fizycznych.

W nowym wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę nie znajdziemy informacji, dotyczącej liczby inwestorów. Dane te mają wynikać z imion i nazwisk wpisanych na dodatkowym formularzu. Usunięto także informacje, dotyczące pełnomocnika inwestora. Wynikają one bowiem z załączonego pełnomocnictwa. W nowym wzorze zrezygnowano z danych o rodzaju obiektu objętego zamierzeniem budowlanym. Formularz nie będzie również zawierał informacji, dotyczących wszystkich możliwych załączników.

Organ ma wypełnić informacje, dotyczące daty wpływu wniosku oraz numeru rejestru. Na formularzu znajdzie się również (tak jak dotychczas) miejsce na podpis osoby przyjmującej dokument.

Zmiany – w założeniu projektodawcy – powinny przyczynić się do odciążenia urzędników, którzy nie będą musieli udzielać pomocy przy wypełnieniu dokumentów.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków budowlanych ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Do wniosków o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę oraz zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego złożonego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Wzór wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę stanowi załącznik nr 1 do przedmiotowego rozporządzenia.

Projekt jest obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, roboty budowlane mogą zostać rozpoczęte na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Katalog prac budowlanych, niewymagających takiego pozwolenia został rozszerzony na mocy nowelizacji ustawy, która obowiązuje od 28 czerwca 2015 r. Z wymogu uzyskania pozwolenia na budowę została wówczas wyłączona m.in. budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. W takiej sytuacji niezbędne jest zgłoszenie dotyczące robót budowlanych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 290);

Projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wzorów wniosków budowlanych - etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Polecamy serwis: Gospodarka przestrzenna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA