REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miliard euro na ochronę i rozwój kultury

Monika Niewinowska

REKLAMA

Ze środków unijnych dostępnych dla Polski w latach 2004-2006 dofinansowanie uzyskało ponad 300 projektów z zakresu kultury o łącznej wartości 1,5 mld zł. W latach 2007-2013 do dyspozycji na ten cel będą ponad 4 mld zł.


W perspektywie finansowej 2004-2006 projekty związane z ochroną dziedzictwa kulturowego oraz inwestycjami w infrastrukturę kulturalną mogły być finansowane w ramach kilku programów operacyjnych. Największe możliwości stwarzał Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego. Dofinansowywał on zarówno renowację zabytków, budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury związanej z kulturą (np. sale koncertowe, amfiteatry), jak również organizację przyciągających turystów imprez kulturalnych. Dofinansowanie uzyskało ponad 300 projektów.

W latach 2007-2013 finansowanie projektów będzie możliwe zarówno w ramach programów krajowych, jak i regionalnych. Na poziomie centralnym największe wsparcie dla kultury przewidujemy w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, w ramach XII Priorytetu Kultura i dziedzictwo kulturowe. Zamierzamy przeznaczyć na ten cel 576 mln euro, w tym 490 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tego priorytetu realizowane będą projekty o znaczeniu ponadregionalnym, dotyczące m.in. rewitalizacji zabytków, rozwoju zasobów cyfrowych w dziedzinie kultury, tworzenie wirtualnych muzeów, a także budowa i remonty uczelni artystycznych. Minimalna wartość projektów w ramach tego priorytetu wynosi 5 mln euro. Jedynie w przypadku konserwacji zabytków ruchomych, rozwoju zasobów cyfrowych oraz ochrony zabytków przed kradzieżą pułap jest mniejszy i wynosi 1 mln euro.

Projekty o mniejszej wartości i bardziej ograniczonym znaczeniu będą mogły liczyć na wsparcie w ramach regionalnych programów operacyjnych. Województwa zamierzają przeznaczyć na cele związane z kulturą ponad 630 mln euro. Z tych pieniędzy finansowane będą m.in. projekty mające na celu poprawę stanu obiektów historycznych i zabytkowych, inwestycje w szlaki dziedzictwa kulturowego, projekty zwiększające dostępność do obiektów i dóbr kultury. Wspierana będzie także budowa, przebudowa i modernizacja publicznej infrastruktury kulturalnej. Środki będą także przeznaczane na wyposażenie placówek kultury m.in. w sprzęt wystawienniczy, magazynowy, techniczny i multimedialny. Najwięcej - w relacji do dysponowanych środków - na bezpośrednie wsparcie kultury zamierzają przeznaczyć województwa: małopolskie, podlaskie, lubelskie, łódzkie i mazowieckie.

W latach 2007-2013 polską kulturę zasili więc 1,1 mld euro z programów krajowych i regionalnych realizowanych w ramach Narodowej Strategii Spójności. Warto zaznaczyć, że projekty dotyczące kultywowania lokalnych tradycji oraz rozwoju mikroprzedsiębiorstw w obszarze drobnej wytwórczości związanej z kulturą (np. rzemiosło artystyczne, rękodzielnictwo) będą mogły być finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Z pomocy będą mogły skorzystać przede wszystkim gminy, samorządowe instytucje kultury, kościoły i związki zawodowe.

Oprócz funduszy unijnych na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu kultury, realizowanych w naszym kraju, dodatkowe środki przeznaczają również kraje spoza Unii, ale korzystające ze swobody handlu, czyli Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria. W zamian za dostęp do naszego rynku przekazują nam środki rozwojowe w ramach tzw. Mechanizmów Finansowych. Do tej pory korzystaliśmy z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. W trakcie przygotowania jest analogiczny Mechanizm Szwajcarski. W ramach dwóch pierwszych mechanizmów realizowany jest priorytet dotyczący ochrony kulturowego dziedzictwa europejskiego, którego budżet wynosi ok. 77 mln euro.



MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA