REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet państwa będzie dotował wykopaliska

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorzy, którzy prowadzą roboty budowlane przy zabytkach, uzyskają dofinansowanie od ministra kultury na badania archeologiczne.

Dziś każdy, kto zamierza realizować roboty budowlane lub zalesienia przy zabytku nieruchomym, musi liczyć się z ryzykiem pokrycia kosztów dodatkowych badań archeologicznych. Decyzję o zakresie wykopalisk podejmuje wojewódzki konserwator zabytków. Jeśli inwestor ma pecha, bo na jego posesji znajdują się zabytki archeologiczne, konserwator zaleca wykonanie wykopalisk. Niestety, ich koszt musi pokryć inwestor. Senatorowie chcą to zmienić. Przyjęty przez nich projekt nowelizacji o zmianie ustawy o ochronie zabytków (Dz.U. z 2003 r. nr 162, poz. 1568 ze zm.) przewiduje dofinansowane takich wykopalisk z budżetu państwa.

REKLAMA

Dotacje z budżetu

REKLAMA

Inicjatywa ustawodawcza Senatu stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że całkowite przerzucenie ciężaru finansowania wykopalisk na właścicieli zabytków jest niekonstytucyjne (wyrok z 4 września 2007 r., sygn. akt K 20/07). Senacki projekt przewiduje więc, że przedsiębiorcy, samorządy oraz osoby fizyczne, które planują inwestycje przy zabytku, będą mogli liczyć na dofinansowanie wykopalisk przez ministra kultury.

Pomoc będzie szczególnie przydatna dla firm, które realizują roboty w centrach dużych miast. Dotychczas, gdy inwestor budował hotel w centrum np. Krakowa, badania archeologiczne pochłaniały ogromne koszty.

Kosztowne wykopaliska

Za namową resortu kultury senatorowie wprowadzili jednak także pewne ograniczenia. Inwestor będzie mógł liczyć na dotacje tylko wtedy, gdy koszt planowanych badań archeologicznych przekroczy 2 proc. kosztów całej inwestycji, np. budowy osiedla domków. Jeśli koszt wykopalisk będzie niższy, budżet państwa nie dopłaci do badań. Ponadto wysokość dotacji będzie stanowiła różnice pomiędzy całością kosztów planowanych wykopalisk archeologicznych a dwoma procentami, które musi pokryć inwestor.

- Dzisiaj dobrym miernikiem kosztów wykopalisk są badania finansowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Wynika z nich, że koszty badań archeologicznych od lat kształtują się na poziomie ok. 1 proc. inwestycji - wskazuje Alina Jaszewska, wiceprezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciel zabytku będzie musiał także zwrócić dotację wraz z odsetkami, w przypadku gdy koszty wykopalisk nie będą wyższe niż 2 proc. kosztów poniesionych na inwestycje.

 

 

 

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZNP wysłał list do MEN. Co zrobi min. B. Nowacka? Zapobiegnie zwolnieniom z pracy nauczycieli? Jak zachować liczbę godzin lekcyjnych?

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    REKLAMA

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    REKLAMA

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    REKLAMA