Czym jest Fundusz Wsparcia Kultury?
REKLAMA
REKLAMA
Fundusz Wsparcia Kultury, którego wyniki zostały ogłoszone, to wsparcie całego, szerokiego sektora kultury, a nie jedynie pojedynczych artystów. Wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria otrzymały wsparcie. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kryteria dotyczyły m.in. spadku przychodów, liczby zatrudnionych osób czy ilości odwołanych wydarzeń i imprez artystycznych. Pomoc otrzymało ponad 2 tys. podmiotów. Łączny budżet programu wynosi 400 mln zł.
REKLAMA
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021
Szerokie wsparcie dla całego sektora
Środki z funduszu mają wesprzeć bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną. Należy pamiętać, że wsparcie nie dotyczy jednostkowych postaci – za każdym człowiekiem działającym w kulturze stoi mnóstwo firm i osób, które umożliwiają całą działalność. To firmy nagłośnieniowe, oświetleniowe, osoby zajmujące się księgowością czy wsparciem prawnym. Pomoc otrzymały samorządowe instytucje kultury, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Celem Funduszu jest obiektywne wparcie całej branży, która jest systemem naczyń połączonych. Wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria pomocowe otrzymały wsparcie.
Przejrzyste kryteria oceny wniosków
Kluczowe kryteria dotyczyły:
- spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019
- liczby zatrudnionych osób
- liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych
- wpływu dofinansowania na lokalną społeczność
- udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców)
- zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią.
Instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa.
Pełna lista beneficjentów funduszu jest dostępna na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/ponad-dwa-tysiace-podmiotow-otrzyma-pomoc-z-funduszu-wsparcia-kultury?fbclid=IwAR2GSxt80QsokFLwwpzJmLtpL-sHbvE5mmVacBt9khZ5KTybZGrb905v5fQ.
Jesteś beneficjentem? Oto kolejne kroki:
- Niebawem otrzymasz poprzez platformę https://fwk.witkac.pl/ wygenerowaną umowę, uzupełnij ją o dane, o które zostaniesz poproszony, dołącz niezbędne dokumenty i zaakceptuj.
- Po weryfikacji poprawności dokumentu przez odpowiedni instytut podpisz umowę, korzystając z wybranej formy:
- podpisu kwalifikowanego i odeślij umowę elektronicznie
- potwierdzenia tożsamości ePUAP i odeślij umowę elektronicznie
- podpisz ręcznie i odeślij niezwłocznie do właściwego Instytutu.
Pamiętaj! Do umowy dołącz wniosek oraz dokumenty rejestrowe instytucji/firmy.
Źródło: MKiDN
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.