Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK
REKLAMA
REKLAMA
Tak, od 2017 r. instytucja kultury, o której mowa w pytaniu, ma obowiązek przesyłania informacji o ewidencji VAT w formacie JPK. Inaczej mówiąc: ma obowiązek przesyłania plików JPK_VAT.
REKLAMA
Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek przesyłania plików w formacie JPK mają natomiast również mali i średni przedsiębiorcy (oraz podmioty niebędące przedsiębiorcami, ale mające cechy małych i średnich przedsiębiorców). Jednostki mikro obowiązek ten obejmie dopiero od 1 stycznia 2018 r.
Za mikroprzedsiębiorcę uważa się takiego przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
● zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
● osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Zobacz serwis: Finanse
REKLAMA
W świetle tego przepisu mikroprzedsiębiorcami są ci, którzy w przynajmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniają dwa warunki – tj. warunek średniego zatrudnienia oraz warunek finansowy (a precyzyjniej – jeden z dwóch warunków finansowych).
I właśnie ze względu na poziom zatrudnienia, instytucja kultury, o której mowa w pytaniu, nie jest jednostką mającą cechy mikroprzedsiębiorcy. Posiada już cechy małego przedsiębiorcy (art. 105 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Dlatego od 1 stycznia 2017 r. instytucja ta ma obowiązek przesyłania w formacie JPK informacji o ewidencji VAT – czyli obowiązek nr 2.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Kiedy instytucja kultury musi przesyłać informacje o ewidencji w formacie JPK
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.