REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Agata Legat
Agata Legat
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu

Zasady i tryb przyznawania dodatków reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa). Możliwość uzyskania dodatku zależy od dochodów gospodarstwa domowego, liczby członków tego gospodarstwa oraz powierzchni użytkowej zajmowanego przez nich lokalu.

REKLAMA

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 Ustawy, dodatek mieszkaniowy co do zasady przysługuje osobom posiadającym tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Tytułem prawnym może być prawo własności lokalu lub budynku, w którym ten się znajduje, spółdzielcze prawo do lokalu, umowa najmu, podnajmu lub jakikolwiek inny tytuł (np. umowa użyczenia), o ile osoba, której on przysługuje ponosi wydatki związane z zajmowaniem lokalu. Osobom zajmującym lokal bez tytułu prawnego dodatek przysługuje, jeżeli prawomocnym wyrokiem eksmisyjnym sąd przyznał im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego, zaś na zrealizowanie tego prawa oczekują w lokalu, do którego nie mają tytułu. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, wyrok ten musi być prawomocny w dniu orzekania o dodatku.

 

6 miesięcy dodatku za 3 miesiące niskich dochodów

REKLAMA

Z art. 3 ust. 1 Ustawy wynika, że możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego zależy od kwoty średniego miesięcznego dochodu, przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego, w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o dodatek. Dodatek przysługuje, jeśli kwota ta w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 175 % najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym 125%. W przypadku gdy kwota średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego jest wyższa, ale kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku, dodatek przyznaje się w wysokości pomniejszonej o tę kwotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojęcie dochodu zdefiniowano w art. 3 ust. 3 Ustawy, jako wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe (chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu). Przepis ten zawiera zamknięty katalog świadczeń, których nie wlicza się do dochodu. Należą do nich m.in. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka czy zasiłki pielęgnacyjne.

 

Co istotne, z punktu widzenia Ustawy nie ma znaczenia, czy po przyznaniu dodatku mieszkaniowego dochód gospodarstwa domowego wnioskodawcy zwiększy się czy też pozostanie niezmieniony. Okoliczności te nie wpłyną na wysokość przyznanego już dodatku (art. 7 ust. 10 Ustawy). Biorąc pod uwagę, że dodatek przyznaje się na okres 6 miesięcy, może się zdarzyć, że w tym okresie wnioskodawca będzie otrzymywał dodatek, osiągając wyższe dochody niż uprawniające do jego przyznania.

 

Czytaj także:  Zwrot bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości>>

 

Ważny dochód, nie majątek

Należy zauważyć, że o ile Ustawa uzależnia prawo do dodatku od niskich dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy, o tyle nie wymaga się aby wnioskodawca był osobą niemajętną. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 lutego 2008 r. (I OSK 805/07), w którym wskazał, że Ustawa umożliwia otrzymanie dodatku przez osoby mogące uchodzić za majętne, np. przez właścicieli domów jednorodzinnych czy lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości - mających często znaczną wartość - jeśli wykażą, że ich dochody odpowiadają kryteriom ustalonym Ustawie. Decydujące znaczenie ma bowiem nie tyle sam stan majątkowy osoby ubiegającej się o przyznanie jej dodatku, co uzyskiwany przez gospodarstwo domowe dochód. Tylko w sytuacji gdy istnieje rażąca, oczywista dysproporcja pomiędzy osiąganymi przez wnioskodawcę niskimi dochodami a jego rzeczywistym stanem majątkowym, wolno odmówić przyznania dodatku (art. 7 ust. 1 pkt 3 Ustawy). W ocenie sądów administracyjnych, nie jest przeszkodą do uzyskania dodatku okoliczność, iż wnioskodawca posiada samochód czy sprzęt RTV i AGD, bo co do zasady przedmioty te nie są towarami luksusowymi, a ich posiadanie nie wykracza poza standard majątkowy osiągalny dla przeciętnego człowieka.

Kogo stać na duże mieszkanie, nie dostanie dodatku

Ustawa uzależnia możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego od tzw. normatywnej powierzchni lokalu. Powierzchnia ta dla jednej osoby wynosi 35 m2 powierzchni użytkowej lokalu, a dla każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego zwiększa się ją o 5 m2. Jeśli powierzchnia użytkowa lokalu przekroczy 30 % powierzchni normatywnej (ewentualnie 50% gdy udział pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej nie przekracza jej 60%), dodatek mieszkaniowy nie przysługuje (art. 5 ust. 5 Ustawy).

Czytaj także: Podział nieruchomości: dopuszczalność i sposób przeprowadzenia>>

Kto jest członkiem gospodarstwa domowego?

Jak wynika z powyższych rozważań, kluczowe znaczenie dla przyznania dodatku mieszkaniowego ma liczba członków gospodarstwa domowego, bo to oni osiągają dochód stanowiący podstawowe kryterium udzielenia dodatku. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 Ustawy przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy samodzielnie zajmującą lokal, albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

 

Sądy administracyjne dość liberalnie odnoszą się do wymogu stałego zamieszkania i gospodarowania w lokalu przez członków gospodarstwa domowego. Przyjmuje się np., że członkiem gospodarstwa domowego jest osoba studiująca poza miejscem zamieszkania, zamieszkująca w domu studenckim, a także osoba pozbawiona wolności, przebywająca w zakładzie karnym. W opinii sądów, aby „stale” zamieszkiwać i gospodarować w lokalu niekoniecznie trzeba w tym lokalu przebywać nieprzerwanie. Wystarczy, że w lokalu mieści się „stałe centrum życiowe” danej osoby.

 

 

Agata Legat jest prawnikiem w Kancelarii

Dr Krystian Ziemski & Partners

Kancelaria Prawna w Poznaniu

 

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA