REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Agata Legat
Agata Legat
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu

Zasady i tryb przyznawania dodatków reguluje ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Ustawa). Możliwość uzyskania dodatku zależy od dochodów gospodarstwa domowego, liczby członków tego gospodarstwa oraz powierzchni użytkowej zajmowanego przez nich lokalu.

REKLAMA

 

Zgodnie z art. 2 ust. 1 Ustawy, dodatek mieszkaniowy co do zasady przysługuje osobom posiadającym tytuł prawny do lokalu mieszkalnego. Tytułem prawnym może być prawo własności lokalu lub budynku, w którym ten się znajduje, spółdzielcze prawo do lokalu, umowa najmu, podnajmu lub jakikolwiek inny tytuł (np. umowa użyczenia), o ile osoba, której on przysługuje ponosi wydatki związane z zajmowaniem lokalu. Osobom zajmującym lokal bez tytułu prawnego dodatek przysługuje, jeżeli prawomocnym wyrokiem eksmisyjnym sąd przyznał im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego, zaś na zrealizowanie tego prawa oczekują w lokalu, do którego nie mają tytułu. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, wyrok ten musi być prawomocny w dniu orzekania o dodatku.

 

6 miesięcy dodatku za 3 miesiące niskich dochodów

REKLAMA

Z art. 3 ust. 1 Ustawy wynika, że możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego zależy od kwoty średniego miesięcznego dochodu, przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego, w okresie 3 miesięcy przed złożeniem wniosku o dodatek. Dodatek przysługuje, jeśli kwota ta w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 175 % najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym 125%. W przypadku gdy kwota średniego miesięcznego dochodu na członka gospodarstwa domowego jest wyższa, ale kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku, dodatek przyznaje się w wysokości pomniejszonej o tę kwotę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojęcie dochodu zdefiniowano w art. 3 ust. 3 Ustawy, jako wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe (chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu). Przepis ten zawiera zamknięty katalog świadczeń, których nie wlicza się do dochodu. Należą do nich m.in. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka czy zasiłki pielęgnacyjne.

 

Co istotne, z punktu widzenia Ustawy nie ma znaczenia, czy po przyznaniu dodatku mieszkaniowego dochód gospodarstwa domowego wnioskodawcy zwiększy się czy też pozostanie niezmieniony. Okoliczności te nie wpłyną na wysokość przyznanego już dodatku (art. 7 ust. 10 Ustawy). Biorąc pod uwagę, że dodatek przyznaje się na okres 6 miesięcy, może się zdarzyć, że w tym okresie wnioskodawca będzie otrzymywał dodatek, osiągając wyższe dochody niż uprawniające do jego przyznania.

 

Czytaj także:  Zwrot bonifikaty udzielonej na zakup nieruchomości>>

 

Ważny dochód, nie majątek

Należy zauważyć, że o ile Ustawa uzależnia prawo do dodatku od niskich dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy, o tyle nie wymaga się aby wnioskodawca był osobą niemajętną. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 lutego 2008 r. (I OSK 805/07), w którym wskazał, że Ustawa umożliwia otrzymanie dodatku przez osoby mogące uchodzić za majętne, np. przez właścicieli domów jednorodzinnych czy lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości - mających często znaczną wartość - jeśli wykażą, że ich dochody odpowiadają kryteriom ustalonym Ustawie. Decydujące znaczenie ma bowiem nie tyle sam stan majątkowy osoby ubiegającej się o przyznanie jej dodatku, co uzyskiwany przez gospodarstwo domowe dochód. Tylko w sytuacji gdy istnieje rażąca, oczywista dysproporcja pomiędzy osiąganymi przez wnioskodawcę niskimi dochodami a jego rzeczywistym stanem majątkowym, wolno odmówić przyznania dodatku (art. 7 ust. 1 pkt 3 Ustawy). W ocenie sądów administracyjnych, nie jest przeszkodą do uzyskania dodatku okoliczność, iż wnioskodawca posiada samochód czy sprzęt RTV i AGD, bo co do zasady przedmioty te nie są towarami luksusowymi, a ich posiadanie nie wykracza poza standard majątkowy osiągalny dla przeciętnego człowieka.

Kogo stać na duże mieszkanie, nie dostanie dodatku

Ustawa uzależnia możliwość uzyskania dodatku mieszkaniowego od tzw. normatywnej powierzchni lokalu. Powierzchnia ta dla jednej osoby wynosi 35 m2 powierzchni użytkowej lokalu, a dla każdego kolejnego członka gospodarstwa domowego zwiększa się ją o 5 m2. Jeśli powierzchnia użytkowa lokalu przekroczy 30 % powierzchni normatywnej (ewentualnie 50% gdy udział pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej nie przekracza jej 60%), dodatek mieszkaniowy nie przysługuje (art. 5 ust. 5 Ustawy).

Czytaj także: Podział nieruchomości: dopuszczalność i sposób przeprowadzenia>>

Kto jest członkiem gospodarstwa domowego?

Jak wynika z powyższych rozważań, kluczowe znaczenie dla przyznania dodatku mieszkaniowego ma liczba członków gospodarstwa domowego, bo to oni osiągają dochód stanowiący podstawowe kryterium udzielenia dodatku. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 Ustawy przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy samodzielnie zajmującą lokal, albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

 

Sądy administracyjne dość liberalnie odnoszą się do wymogu stałego zamieszkania i gospodarowania w lokalu przez członków gospodarstwa domowego. Przyjmuje się np., że członkiem gospodarstwa domowego jest osoba studiująca poza miejscem zamieszkania, zamieszkująca w domu studenckim, a także osoba pozbawiona wolności, przebywająca w zakładzie karnym. W opinii sądów, aby „stale” zamieszkiwać i gospodarować w lokalu niekoniecznie trzeba w tym lokalu przebywać nieprzerwanie. Wystarczy, że w lokalu mieści się „stałe centrum życiowe” danej osoby.

 

 

Agata Legat jest prawnikiem w Kancelarii

Dr Krystian Ziemski & Partners

Kancelaria Prawna w Poznaniu

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA