Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2022

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2022
Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2022
Shutterstock
Kryteria dochodowe w pomocy społecznej mają zostać podwyższone od 1 stycznia 2022 roku. Wzrosną jednak nie tylko progi, ale również kwoty niektórych świadczeń. Ile wyniosą?

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej - zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r. maksymalna kwota zasiłku stałego wzrośnie z 645 zł do 719 zł miesięcznie. Więcej osób skorzysta też z bezpłatnych posiłków

Rada Dialogu Społecznego (RDS) otrzymała przyjętą przez rząd propozycję weryfikacji kryteriów dochodowych uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej. Przewiduje ona podwyżkę progów – dla osoby samotnej z 701 zł do 776 zł, a dla rodziny z 528 zł do 600 zł w przeliczeniu na jednego jej członka. Dzięki waloryzacji wzrosną również kwoty niektórych świadczeń.

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej są weryfikowane co trzy lata i w tym wypada termin następnej ich waloryzacji. W przekazanym partnerom społecznym materiale wskazano, że przyjęta propozycja uwzględnia wyniki prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych badań progu interwencji socjalnej oraz wysokości minimum egzystencji w 2020 r. (to taki poziom wydatków, który pozwala na zaspokojenie jedynie niezbędnych potrzeb życiowych). Wskaźniki te są ustalane dla różnych typów gospodarstw domowych. Na potrzeby określenia nowych kwot kryteriów dochodowych wzięte zostały pod uwagę głównie ich wartości dla rodziny trzyosobowej (tj. z jednym dzieckiem) jako najliczniej korzystającej ze świadczeń pomocy społecznej (według statystyk za 2020 r.). Na podstawie tych danych rząd chce, aby kryterium dochodowe dla osoby samotnej wzrosło o 11 proc., a dla rodziny o 14 proc. i od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. wynosiło odpowiednio 776 zł i 600 zł.

– To kosmetyczna zmiana, która nie przełoży się na wzrost uprawnionych do świadczeń. Podwyżka jest zbyt niska w porównaniu z tym, jak w ostatnich latach rosły najniższe wynagrodzenie oraz minimalne emerytury i renty – mówi Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

Norbert Paprota, dyrektor MOPS w Bochni, dodaje, że zwaloryzowane kryteria mogą wpłynąć na obniżenie opłat lub w ogóle zwolnienie z ich ponoszenia przez osoby, które mają przyznane usługi opiekuńcze. Wysokość takiej należności (określanej w uchwale rady gminy) jest bowiem zwykle zróżnicowana w zależności od tego, o ile przekroczone jest kryterium dochodowe. Jeśli nie jest, senior nic za nie nie płaci.

– Rządowa propozycja to za mało, zwłaszcza że od lat powtarza się sytuacja, że minimum egzystencji dla poszczególnych typów rodzin było wyższe niż kryterium dochodowe – podkreśla prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego.

O tym, że obecnie progów dochodowych nie osiągają nawet osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, pisaliśmy w DGP na początku maja („Kryterium dochodowe niższe od minimum egzystencji” nr 85/21).

– Aby ten problem rozwiązać, potrzebna jest systemowa zmiana i wprowadzenie przepisów, które ustaliłyby wysokość kryteriów na poziomie 20 proc. wyższym od minimum egzystencji – przekonuje Ryszard Szarfenberg.

Zasiłek stały i zasiłek okresowy - wysokość w 2022 r.

Waloryzacja kryteriów dochodowych będzie też oznaczać wzrost niektórych świadczeń. Chodzi o te formy wsparcia, które są z ich wysokością bezpośrednio powiązane. Wśród nich jest zasiłek stały, będący podstawowym świadczeniem pomocy społecznej przysługującym osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami jego maksymalna wysokość rośnie o 50 proc. sumy kwot, o które wzrastają kryteria dochodowe dla osoby samotnej i rodziny. Ponieważ progi będą łącznie wyższe o 147 zł, zasiłek stały zostanie podniesiony o 74 zł i zamiast 645 zł będzie wynosił 719 zł miesięcznie. Nieco wyższy będzie też zasiłek okresowy, który jest wypłacany do wysokości różnicy między kryterium dochodowym a dochodem osoby samotnej lub rodziny.

Dzięki podwyżce progów więcej dzieci i dorosłych będzie uprawnionych do bezpłatnej pomocy żywieniowej w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”. Obowiązujące w nim kryterium dochodowe to 150 proc. tego w pomocy społecznej. Darmowe posiłki będą więc od 1 stycznia 2022 r. przyznawane przy limicie dochodów 1162 zł (osoba samotna) lub 900 zł (rodzina).

Wzrośnie też dotacja z budżetu państwa dla gmin prowadzących środowiskowe domy samopomocy. Na jednego uczestnika zajęć otrzymują one kwotę w wysokości 250 proc. progu dochodowego dla osoby samotnej. Od przyszłego roku dotacja wzrośnie z 1752,5 zł do 1940 zł.

Szacowany koszt waloryzacji kryteriów dochodowych ma wynieść w 2022 r. 581,1 mln zł, z czego 516,3 mln zł po stronie budżetu państwa, a 64,8 mln zł gmin i powiatów.

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej 2022 - stanowisko Rady Dialogu Społecznego

Kolejnym krokiem w procedurze weryfikacji kryteriów dochodowych jest teraz wyrażenie stanowiska w tej sprawie przez Radę Dialogu Społecznego. Ma ona na to czas do 15 czerwca. O porozumienie – podobnie jak przy poprzednich waloryzacjach – może być trudno.

– Zaproponowane kryteria są zbyt niskie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi – wskazuje Agata Baranowska-Grycuk z NSZZ „Solidarność”.

Dodaje, że doświadczamy wyższej niż prognozowana inflacji i można się spodziewać utrzymania tego trendu w przyszłych latach. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że pomimo planowanego wzrostu kryterium dla rodzin z dziećmi o 14 proc., już w przyszłym roku będzie to poniżej minimum egzystencji.

Jeśli na forum RDS nie będzie akceptacji i rząd nie da się przekonać w kwestii przyjęcia innych kwot progów, wprowadzone zostaną te, które postulował. Rząd ogłosi je wtedy do 15 lipca w rozporządzeniu. ©℗

Autor: Michalina Topolewska

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ak
  2021-05-23 01:20:45
  Niech się cmokna tam gdzie słońce nie dochodzi ,i jak tacy mądrzy to niech sami spróbują żyć za takie pieniądze .
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • adam
  2021-05-28 13:38:34
  NIECH RZAD WSZDZI SOBIE **** TE PIIENIADZE ZŁODZIEJE
  1
 • ;;;;;;;c
  2021-05-20 13:35:01
  Jest 500+ i długo ,głuuugo nic.
  1
 • kjnb
  2021-07-13 15:05:55
  Na walke z covid zupełnie absurdalną odpowiedzialną za nadmiarowe zony (depopulacja?) wydano w ciągu pół roku czy roku ponad 10 miliardów zł - nie milionów tylko miliardów! Kasa jest na bzdury ale dla potrzebujących nie ma. Na podwyżki i dodatki pandemiczne dla lekarzy kasa jest.... ech. nadchodzi nowy komunizm agenda 2030....
  1
 • rencistakrus
  2021-12-13 20:39:07
  A w 2023 roku wszyscy co mają głodowe eerytury i renty stracą zzaiłek na posiłek w szkole i w domu, bo przekrocza kryterium dochodowe o kilka zzłotych. Massakra.
  0
 • Adam bloj
  2021-09-13 20:37:17
  Dzisiaj dostałem w zasiłku celowym specjalnym dofinansowanie do zakupionej pralki w wys 150 zł a wydałem na zakup950 zł z OPS Zabkowice śląskie! Smieszne
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • olak
  2022-02-28 15:19:26
  Najlepiej narzekać niż do roboty się wziąć. A Rząd skąd ma brać...Nie pracujesz, nie płacisz podatków. A kasę chcą brać.....wstyd. Pomóc trzeba, ale coś za coś
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • beata
  2022-05-16 14:37:16
  Ludzie z niepełnosprawnością mający zasiłek stały żyją na skraju nędzy czy to nie wstyd że Polak we własnym kraju jest dziadem a obcokrajowcy żyją w luksusie co widać w sklepach po koszykach my kupujemy z najniższej póki a oni z samej góry czy to jest normalne ? Oni się cieszą a my płaczemy ?
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
"DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.
IMGW: Najnowsza prognoza pogody na wakacje 2022 r. W lipcu upały powyżej 30 stopni. W sierpniu ciepło i burze
Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w lipcu w Polsce temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie.
5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
4600 zł brutto i netto 3270,83 zł dla pracownika chorującego przez część miesiąca od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
Przeliczenie wynagrodzenia brutto do netto od 1 lipca 2022 r., gdy pracowniki część miesiąca był chory - to przykład nr 38 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
15 000 zł brutto dla programisty, to 10555,58 zł albo 9167,58 zł netto [42 przykłady od 1 lipca 2022 r.]
Lista płac dla pracownika, który przekroczył I próg podatkowy - to przykład nr 40 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
Ochrona zabytków w gminach
Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.
Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta
Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.
Pełnomocnictwo dla wójta do reprezentowania spółki to nie dokument urzędowy
Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy, nawet na rzecz osoby sprawującej funkcję publiczną, nie jest dokumentem urzędowym. Taki dokument jest wystawiony przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Z tego powodu dokument taki nie stanowi również informacji publicznej i nie podlega udostępnieniu.
Listy płac dla 3010 zł, 6000 zł i 11 000 zł brutto netto od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
W artykule jeden z 42 przykładów jak przeliczać wynagrodzenie z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. z poradnika Wydawnictwa Infor. I sporządzić listy płac. Od 1 lipca 2022 r. pensja 3010 zł brutto, to 2363,56 zł netto, wynagrodzenie 6000 zł brutto, to na rękę 4420,43 zł a 11 000 zł brutto, to wypłata netto 7828.63 zł. Pozostałe 41 przykłady w poradniku.
PIP po kontroli przestrzegania PPK może nałożyć mandat karny do 2000 zł [wykaz naruszeń prawa]
Po nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, od 4 czerwca br., każdy podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK – nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca - może być kontrolowany przez PIP w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PPK.
4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]