REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wspierające 2024 r. O komisji dowiesz się co najmniej 7 dni wcześniej. Wreszcie jest projekt rozporządzenia!

Świadczenie wspierające. O komisji dowiesz się co najmniej 7 dni wcześniej. Wreszcie jest projekt rozporządzenia!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. na wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nałożono obowiązek wydawania decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. 

Decyzje będą podstawą wypłaty świadczenia wspierającego od 1 stycznia 2024 r. To nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. Ma zastąpić świadczenie pielęgnacyjne i umożliwić opiekunom podjęcie pracy. Przy czym osoby niepełnosprawne mają zachować np. prawo do rent.

REKLAMA

Kto otrzyma świadczenie wspierające od 1 stycznia 2023 r.?

Zgodnie z tą ustawą świadczenie wspierające ma trafiać bezpośrednio do dorosłych osób z niepełnosprawnościami. O wysokości świadczenia będzie decydować m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem czy jej wiek (określane punktowo). Kwota świadczenia wspierającego zostanie powiązana z wysokością renty socjalnej. Ustawa przewiduje, że świadczenie wspierające przysługuje w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Kto wydaje decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia

REKLAMA

Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą zaś wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych. Szczegóły tych kwestii ma zaś regulować rozporządzenie, którego projekt opublikowano we wtorek.

W rozporządzeniu mają zostać określone zasady i tryb powoływania członów wojewódzkiego zespołu do spraw ustalania poziomu potrzeby wsparcia. "Przyjęta została zasada, że członków wojewódzkiego zespołu powołuje i odwołuje wojewoda na wniosek przewodniczącego wojewódzkiego zespołu orzekającego spośród osób będących: fizjoterapeutą, psychologiem, pedagogiem, pedagogiem specjalnym, pracownikiem socjalnym, doradcą zawodowym, pielęgniarką lub pielęgniarzem" - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Jak ocenić właściwy poziom wsparcia

"Projekt rozporządzenia wprowadza ujednolicony, wystandaryzowany sposób dokonywania oceny poziomu wsparcia. Ocena przeprowadzana jest przy zastosowaniu formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania" - przewidziano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu projektu dodano, że uwzględniane będą "również informacje z kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem podane przez osobę, w stosunku do której ustalany jest poziom potrzeby wsparcia".

Zawiadomienie o komisji. Ile osób w komisji?

REKLAMA

Przewidziano, że o miejscu i terminie przeprowadzenia czynności orzeczniczych przez skład ustalający poziom potrzeby wsparcia osoba zainteresowana, jej przedstawiciel ustawowy lub osoba upoważniona do reprezentowania pełnoletniej osoby niepełnosprawnej zawiadamiane będą "nie później niż 7 dni przed dniem wyznaczonego terminu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru".

"Poziom potrzeby wsparcia ustalany jest w sposób kolegialny – w składach dwuosobowych. O wyznaczeniu specjalisty w danej dziedzinie do uczestnictwa w składzie ustalającym poziom potrzeby wsparcia decyduje przewodniczący wojewódzkiego zespołu orzekającego albo wyznaczona przez niego osoba. Do składu ustalającego nie można wyznaczyć specjalistów do spraw ustalania poziomu potrzeby wsparcia wykonujących te same zawody" - wskazano.

W liczącym ponad 20 stron projekcie rozporządzenia zawarto "szczegółowe standardy w zakresie ustalania potrzeby wsparcia i jej poziomu, wynikające z braku lub utraty autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej, dotyczących wykonywania określonych czynności, związanych z obszarami codziennego funkcjonowania, z uwzględnieniem wag danych czynności, wyrażonych w wartościach punktowych oraz rodzaju wymaganego wsparcia i jego częstotliwości w określaniu możliwości niezależnego życia w odniesieniu do wieku osoby niepełnosprawnej".

Ponadto projekt zawiera m.in. regulacje odnoszące się do trybu i sposobu przeprowadzania kontroli przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, trybów szkoleń specjalistów ustalających poziom wsparcia oraz minimów programowych do tych szkoleń.

Zgodnie z informacją zawarta na stronach RCL datę zakończenia konsultacji w sprawie projektu rozporządzenia określono na 14 listopada br. Uwagi należy przekazywać na adres Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Podstawa prawna

Sposób postępowania wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności przy ustalaniu poziomu potrzeby wsparcia oraz obowiązujące w związku z tym standardy - określa projekt rozporządzenia przygotowany w MRiPS. Projekt trafił do uzgodnień.

Projekt rozporządzenia  został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak przypomniano w uzasadnieniu tej propozycji od 1 stycznia 2024 r. na wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności nałożony będzie obowiązek wydawania decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia.

Projekt rozporządzenia w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia jest związany z uchwaloną w maju, a podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę w lipcu br. ustawą o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA