REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. organizacje non profit będą miały pieniądze na opłacenie osób świadczących takiej usługi jak usługi opiekuńcze, asystenckie, wspierające rodziny.

350 000 zł na wsparcie niepełnosprawnych w tym wynagrodzenia dla usług opiekuńczych i asystenckich [budżet 300 mln zł]
350 000 zł na wsparcie niepełnosprawnych w tym wynagrodzenia dla usług opiekuńczych i asystenckich [budżet 300 mln zł]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. będą pieniądze na opłacenie osób świadczących takiej usługi jak usługi opiekuńcze, asystenckie, wspierające rodziny.

Pieniądze najpierw trafią do PES, a potem do osób potrzebujących (osoby starsze, osoby niepełnosprawne) w postaci usług dla nich. Pracownicy albo zleceniobiorcy organizacji non profit otrzymają wynagrodzenia za swoje usługi na rzecz osób potrzebujących.

REKLAMA

Pieniądze z UE w I kwartale 2024 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - samorządy otrzymają ok. 300 mln zł na zlecanie usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej. Ściślej pieniądze mają trafić do organizacji non profit za pośrednictwem gmin, a z organizacji do potrzebujących pomocy (w formie takich usług jak opieka na starszą osobą). 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało o tej nowej możliwości wsparcia w postaci projektu "Premia społeczna".

Uruchomienie naboru grantów dla jednostek samorządu terytorialnego planowane jest w 1 kwartale 2024 r.

"Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i budżetu państwa w najbliższych latach samorządy otrzymają ok. 300 mln zł na zlecanie usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Projekt ma zachęcić samorządy do zlecania usług społecznych podmiotom ekonomii społecznej (np. stowarzyszeniom, fundacjom, spółdzielniom socjalnym, spółkom non profit)" - przekazała minister.

"Podmioty ekonomii społecznej realizują oddolne działania, są zakorzenione w strukturach lokalnych i dzięki temu są godne zaufania" - zaznaczyła.

Pieniądze najpierw do PES a potem do osób potrzebujących (osoby starsze, osoby niepełnosprawne) w postaci usług dla nich - np. asystenci

Ekonomia społeczna to przede wszystkim PES-y, czyli podmioty ekonomii społecznej. Zalicza się do nich m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie (socjalne, pracy, w tym spółdzielnie inwalidów i spółdzielnie niewidomych) oraz podmioty takie jak: spółki non profit, podmioty kościelne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, koła gospodyń wiejskich, jednostki reintegracji społeczno-zawodowej (np. Centra i Kluby Integracji Społecznej).

Natomiast przedsiębiorstwo społeczne to status, a nie odrębna forma prawna. Mogą go uzyskać PES-y. Status przyznaje wojewoda, który w postępowaniu administracyjnym sprawdza, czy PES spełnia odpowiednie warunki.

Schemat działania jest taki:

 1. organizacja non profit uzyskuje status PES i 
 2. statut PES pozwala jej zdobyć środki przekazywane osobom potrzebującym w postaci konkretnych usług związanych np. z opieką.

Granty na 350 000 zł

W ramach projektu planowane jest udzielenie co najmniej 250 grantów dla gmin i powiatów (co do zasady do 25% wartości usługi, jednak na kwotę nie większą niż 350 tys. zł) częściowo finansujących zamówienia na usługi społeczne zlecane PES. Będą to m.in. opieka wytchnieniowa, usługi asystenckie w rodzinnym domu pomocy, wsparcie w ośrodkach dla osób potrzebujących, a także poradnictwo specjalistyczne.

Wnioski będą mogły składać uprawnione samorządy, które przewidziały zwiększenie wartości dotychczas zlecanych usług społecznych lub zamówienie nowych. Istotne jest, że realizatorem tych usług mogą być jedynie podmioty ekonomii społecznej. Nabór wniosków będzie prowadzony przez Fundację Fundusz Współpracy w trybie ciągłym i rozpocznie się w 2024 roku. Wartość projektu realizowanego pilotażowo do końca 2025 roku wynosi blisko 100 mln zł. Po jego zakończeniu wsparcie będzie kontynuowane, a łączna kwota przeznaczona na zlecanie usług społecznych PES wyniesie ok. 300 mln zł.

Usługi opiekuńcze, asystenckie, wspierające rodziny

Minister wskazała, że dzięki premii społecznej samorząd zyska wymierną zachętę do zlecania usług społecznych (takich, jak usługi opiekuńcze, asystenckie, wspierające rodziny) podmiotom realizującym misję społeczną.

"Każdy samorząd, który zdecyduje się zlecić wykonanie usługi społecznej podmiotowi ekonomii społecznej, będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie do tej usługi, w wysokości nawet 350 tys. zł" - poinformowała.

Szefowa resortu podkreśliła również, że pomysł na ten projekt ma "charakter innowacyjny".

Podstawa prawna

"Zrodził się on z potrzeby zwiększenia popytu na usługi świadczone przez podmioty ekonomii społecznej. W ubiegłym roku uchwalona została ustawa o ekonomii społecznej, która wskazuje na usługi społeczne jako jeden z głównych obszarów działalności tych podmiotów" - wyjaśniła.

Pytana o korzyści wynikające z projektu podkreśliła, że "korzyści są podwójne".

REKLAMA

"Wspieramy podmioty, które działają lokalnie, zatrudniają osoby o szczególnych potrzebach, np. z niepełnosprawnością, zajmują się reintegracją społeczną i zawodową, ale także zwiększamy dostępność i poprawiamy jakość usług społecznych, które są kluczowe z punktu widzenia jakości życia mieszkańców" - powiedziała.

Organizację i funkcjonowanie podmiotów ekonomii społecznej reguluje ustawa o ekonomii społecznej, która weszła w życie 30 października 2022 roku. Określa ona zasady uzyskiwania i utraty statusu przedsiębiorstwa społecznego, nadzór nad tymi przedsiębiorstwami, środki wsparcia dla nich, a także mechanizmy wspierania rozwoju ekonomii społecznej przez organy administracji publicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Chory
  2023-12-09 09:41:45
  Lepiejj niech przywroca ci orzecznicy co zmienilli grupy tym co pozabierali mnie z umiarkowanego co mialem 12lat zmienili na lekki co nie mam nic z tej grupy nawet do pracy nie chca bo pracowalem w ochronie mialem chocaz na lekarstwa a teraz czlowiek nie ma na leki tak uzdrawiaja w POWIATOWYM STAROSTWIE KIELCE TAK NIE POWINNO BYC POWINIEN KTOS Z MINISYERSTWA ZDROWIA ZROBIC TAM KONTROLE A NIE PO ZNAJOMOSCI DAJA !!! SZOK CO CI ORZEVZNICY WYPRAWIAJA Z CHORYMI
  1
  pokażodpowiedzi (2)
 • Chory
  2023-12-09 09:49:25
  Orzecznicy to sa uzdrowiciele czy to zus czy niepelnosprawnych tak jest kielce
  0
 • Niepełnosprawny.
  2023-12-09 14:13:31
  Złodzieje, udają że pomagają !! Jednym zabierają drugim dają!!?! Opiekunowie niepełnosprawnych won do pracy a asystenci do chorych,co taki asystent kosztuje około 5 tys..a rodzic 3 tysiące który jest przy chorym 24h ..od 2025 jedni dostaną asystenta reszta ma czekać kilka lat 😡😡😡😡🤮🤮🤮🤮obrzydliwy kraj!!
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • Inwalida1
  2023-12-09 17:53:17
  Ja mam zasiłek z OPS mam grupę znaczną i proszę się o zasiłek okresowy i ops niema tak mi odpowiada w Dębnie.mieszkam śam robię opłaty jak mam źyç
  0
  pokażodpowiedzi (3)
 • Katolik
  2023-12-10 10:49:56
  Rząd zamiast czekać na pieniądze z unii sam dałby niepełnosprawnym zamiast ojcu Rydzykowi
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Vera
  2023-12-11 10:19:13
  Narobili takiego balaganu że trudno się w tym połapać. Czym różni się np. niepełnosprawny z grupą umiarkowaną na stałym zasiłku od takiego samego niepełnosprawnego na rencie, czy rencie socjalnej. Jedni mają zdychać z głodu 700 zł a drudzy żyją za 3000
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

REKLAMA

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

REKLAMA