| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

Świadczenia pielęgnacyjne od 1 lipca 2013 r. czekają zmiany. Podwyższeniu ulega kwota świadczenia. Decyzje przyznające prawo do świadczeń wydane na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. wygasają z mocy prawa.

Wyższa kwota

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego od 1 lipca 2013 r. to 620,00 zł. Poprzednia wysokość świadczenia to 520 zł (od 1 listopada 2012 r.), a wcześniej 420,00 zł.

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 . o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw stanowi, iż osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują prawo do tego świadczenia w dotychczasowej wysokości do dnia 30 czerwca 2013 r., jeżeli spełniają warunki określone w przepisach dotychczasowych. Wydane na podstawie przepisów dotychczasowych decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa po upływie tego terminu. Oznacza to, że od 1 lipca organy powinny wydać nowe decyzje o przyznaniu świadczeń. Wnioski przez zainteresowane osoby mogą być składane wcześniej. W takim przypadku organ właściwy realizujący świadczenia rodzinne ma obowiązek bezzwłocznie taki wniosek rozpatrzyć – poprzez bezzwłoczne wydanie decyzji przyznającej prawo do wnioskowanego świadczenia od 1 lipca 2013 r.

Zobacz również: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2013/2014

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje m. in. w przypadku gdy osoba sprawująca opiekę ma przyznane prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy to nowa instytucja wprowadzona ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Przysługuje on osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Kolejnym warunkiem do otrzymania świadczenia jest spełnianie kryterium dochodowego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520,00 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »