reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

Świadczenia pielęgnacyjne od 1 lipca 2013 r. czekają zmiany. Podwyższeniu ulega kwota świadczenia. Decyzje przyznające prawo do świadczeń wydane na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. wygasają z mocy prawa.

Wyższa kwota

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego od 1 lipca 2013 r. to 620,00 zł. Poprzednia wysokość świadczenia to 520 zł (od 1 listopada 2012 r.), a wcześniej 420,00 zł.

Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 . o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw stanowi, iż osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują prawo do tego świadczenia w dotychczasowej wysokości do dnia 30 czerwca 2013 r., jeżeli spełniają warunki określone w przepisach dotychczasowych. Wydane na podstawie przepisów dotychczasowych decyzje o przyznaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasają z mocy prawa po upływie tego terminu. Oznacza to, że od 1 lipca organy powinny wydać nowe decyzje o przyznaniu świadczeń. Wnioski przez zainteresowane osoby mogą być składane wcześniej. W takim przypadku organ właściwy realizujący świadczenia rodzinne ma obowiązek bezzwłocznie taki wniosek rozpatrzyć – poprzez bezzwłoczne wydanie decyzji przyznającej prawo do wnioskowanego świadczenia od 1 lipca 2013 r.

Zobacz również: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego 2013/2014

Specjalny zasiłek opiekuńczy

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje m. in. w przypadku gdy osoba sprawująca opiekę ma przyznane prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy to nowa instytucja wprowadzona ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.

Przysługuje on osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Kolejnym warunkiem do otrzymania świadczenia jest spełnianie kryterium dochodowego.

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 520,00 zł miesięcznie.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama