REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Arleta Siedlik
Bezpłatna pomoc prawna
Bezpłatna pomoc prawna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpłatne porady prawne udzielane będą przez adwokata i radcę prawnego osobom potrzebującym. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji.

Do uzgodnień i konsultacji został skierowany projekt ustawy dotyczącej udzielania bezpłatnej pomocy prawnej przez adwokatów i radców prawnych. Pomoc prawna o takim charakterze, wzorowana jest na rozwiązaniach amerykańskich, które zakładają  ułatwiony dostęp do poradnictwa prawnego na poziomie lokalnym dzięki harmonijnej współpracy rządu, samorządu oraz organizacji pozarządowych. Kwestia ta była jednym z elementów poruszonych w  expose premier Kopacz.

REKLAMA

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

REKLAMA

Omawiana pomoc prawna będzie polegać między innymi na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących jej uprawnieniach i ciążących na konkretnej osobie obowiązkach. Ponadto prawnik wskaże jak rozwiązać zaistniały problem prawny. Dodatkowo zostanie udzielona pomoc w sporządzeniu pisma koniecznego do rozwiązania danej sprawy. Projekt pisma procesowego o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu także będzie wchodził w zakres czynności wykonywanych przez udzielającego pomoc

Jeżeli chodzi o zakres przedmiotowy udzielanych porad, to nie będzie on obejmować spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, podatkowego, handlowego i gospodarczego. Wyjątkiem w tym katalogu będzie jedynie pomoc prawna świadczona w zakresie rozpoczynania  działalności gospodarczej.

Istotną kwestią jest ustalenie, kto będzie uprawniony do korzystania z omawianej bezpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z uregulowaniem zawartym w projekcie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji, z takiego świadczenia  może skorzystać osoba  uprawniona do korzystania z pomocy społecznej. Natomiast dostęp do informacji o prawie jest przewidziany dla każdego obywatela.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Projekt ustawy zakłada dwie formy realizacji planowanych uregulowań. Po pierwsze, to  punkty, w których będzie świadczona bezpłatna pomoc prawna przez adwokatów i radców prawnych (ma ich powstać minimum 1549). Po drugie,  stanowiska na potrzeby udzielania pomocy  prawnej za pośrednictwem infolinii (planuje się 42 takie stanowiska).

Natomiast jeżeli chodzi o podmioty odpowiedzialne za realizację omawianych zadań, projekt ustawy wskazuje na samorząd terytorialny oraz prawnicze samorządy zawodowe.

Powiat będzie zawierał porozumienie zarówno z gminami, jak i z okręgową radą adwokacką oraz z radą okręgowej izby radców prawnych. W pierwszym przypadku określone zostaną gminne lub powiatowe jednostki organizacyjne, w których będą znajdować się punkty pomocy prawnej. Dodatkowo ustalony będzie harmonogram, wskazujący dni i godziny udzielania pomocy prawnej. W drugim przypadku wskazana będzie liczba adwokatów i radców prawnych zobligowanych do udzielania pomocy prawnej w danym powiecie. Ponadto porozumienie będzie zawierać zobowiązanie dziekanów obu izb do imiennego wskazywania adwokatów i radców prawnych wyznaczonych do udzielania pomocy prawnej.

REKLAMA

Planuje się, że pomocy prawnej adwokat lub radca będzie udzielał osobiście. Wobec tego wykluczona jest możliwość zastępstwa przez aplikanta. Powszechnie wskazuje się na kuriozalność tego uregulowania, wszak aplikant może reprezentować adwokata przykładowo w sprawie o zabójstwo a nie będzie mógł świadczyć omawianych porad prawnych.  Generalnie w środowiskach prawniczych projekt nie spotkał się z entuzjazmem głównie z powodu planowanych stawek za udzielanie pomocy. Z racji ograniczeń wynikających z budżetu planuje się wynagrodzenie w kwocie około 63 zł za godzinę.

Aktualnie  pomoc prawną potrzebujący mogą uzyskać przede wszystkim w ośrodkach NGO. Do tej grupy zalicza się wszelkiego rodzaju stowarzyszenia czy fundacje o różnym profilu świadczonej pomocy. Organizacje takie nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku. Podstawą prawną ich funkcjonowania jest ustawa z  24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Podstawa prawna: projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do min. edukacji B. Nowackiej trafił kolejny pomysł na podwyżki pensji nauczycieli o 15%. Kluczowa kwota 10.340,00 zł

Autorem pomysłu są związkowcy. Ich pomysł na podwyżki 15% dla nauczycieli tost zwiększenie pieniędzy na tzw. standard A. To kwota, jaką gminy dostaną na jednego ucznia w 2025 r. Związkowcy chcą podnieść kwoty przekazywane samorządom na ucznia o 15%, co otworzyłoby punkt startu do przekazania nauczycielom części z tych pieniędzy na podwyżki w 2025 r.

Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

REKLAMA

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

REKLAMA

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA