REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arleta Siedlik
Bezpłatna pomoc prawna
Bezpłatna pomoc prawna
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpłatne porady prawne udzielane będą przez adwokata i radcę prawnego osobom potrzebującym. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji.

Do uzgodnień i konsultacji został skierowany projekt ustawy dotyczącej udzielania bezpłatnej pomocy prawnej przez adwokatów i radców prawnych. Pomoc prawna o takim charakterze, wzorowana jest na rozwiązaniach amerykańskich, które zakładają  ułatwiony dostęp do poradnictwa prawnego na poziomie lokalnym dzięki harmonijnej współpracy rządu, samorządu oraz organizacji pozarządowych. Kwestia ta była jednym z elementów poruszonych w  expose premier Kopacz.

REKLAMA

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

REKLAMA

Omawiana pomoc prawna będzie polegać między innymi na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących jej uprawnieniach i ciążących na konkretnej osobie obowiązkach. Ponadto prawnik wskaże jak rozwiązać zaistniały problem prawny. Dodatkowo zostanie udzielona pomoc w sporządzeniu pisma koniecznego do rozwiązania danej sprawy. Projekt pisma procesowego o zwolnienie z kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu także będzie wchodził w zakres czynności wykonywanych przez udzielającego pomoc

Jeżeli chodzi o zakres przedmiotowy udzielanych porad, to nie będzie on obejmować spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, podatkowego, handlowego i gospodarczego. Wyjątkiem w tym katalogu będzie jedynie pomoc prawna świadczona w zakresie rozpoczynania  działalności gospodarczej.

Istotną kwestią jest ustalenie, kto będzie uprawniony do korzystania z omawianej bezpłatnej pomocy prawnej. Zgodnie z uregulowaniem zawartym w projekcie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji, z takiego świadczenia  może skorzystać osoba  uprawniona do korzystania z pomocy społecznej. Natomiast dostęp do informacji o prawie jest przewidziany dla każdego obywatela.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Projekt ustawy zakłada dwie formy realizacji planowanych uregulowań. Po pierwsze, to  punkty, w których będzie świadczona bezpłatna pomoc prawna przez adwokatów i radców prawnych (ma ich powstać minimum 1549). Po drugie,  stanowiska na potrzeby udzielania pomocy  prawnej za pośrednictwem infolinii (planuje się 42 takie stanowiska).

Natomiast jeżeli chodzi o podmioty odpowiedzialne za realizację omawianych zadań, projekt ustawy wskazuje na samorząd terytorialny oraz prawnicze samorządy zawodowe.

Powiat będzie zawierał porozumienie zarówno z gminami, jak i z okręgową radą adwokacką oraz z radą okręgowej izby radców prawnych. W pierwszym przypadku określone zostaną gminne lub powiatowe jednostki organizacyjne, w których będą znajdować się punkty pomocy prawnej. Dodatkowo ustalony będzie harmonogram, wskazujący dni i godziny udzielania pomocy prawnej. W drugim przypadku wskazana będzie liczba adwokatów i radców prawnych zobligowanych do udzielania pomocy prawnej w danym powiecie. Ponadto porozumienie będzie zawierać zobowiązanie dziekanów obu izb do imiennego wskazywania adwokatów i radców prawnych wyznaczonych do udzielania pomocy prawnej.

REKLAMA

Planuje się, że pomocy prawnej adwokat lub radca będzie udzielał osobiście. Wobec tego wykluczona jest możliwość zastępstwa przez aplikanta. Powszechnie wskazuje się na kuriozalność tego uregulowania, wszak aplikant może reprezentować adwokata przykładowo w sprawie o zabójstwo a nie będzie mógł świadczyć omawianych porad prawnych.  Generalnie w środowiskach prawniczych projekt nie spotkał się z entuzjazmem głównie z powodu planowanych stawek za udzielanie pomocy. Z racji ograniczeń wynikających z budżetu planuje się wynagrodzenie w kwocie około 63 zł za godzinę.

Aktualnie  pomoc prawną potrzebujący mogą uzyskać przede wszystkim w ośrodkach NGO. Do tej grupy zalicza się wszelkiego rodzaju stowarzyszenia czy fundacje o różnym profilu świadczonej pomocy. Organizacje takie nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku. Podstawą prawną ich funkcjonowania jest ustawa z  24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Podstawa prawna: projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA