REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rodzicielskie w 2016 r.?

Świadczenia rodzinne 2016/ Fot. Fotolia
Świadczenia rodzinne 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że projekt dotyczący świadczenia rodzicielskiego oraz tzw. projekt złotówka za złotówkę są już po konsultacjach; wyraził nadzieję, że w marcu będzie można skierować je do parlamentu. "Wierzę, że uda się je przyjąć przed sejmowymi wakacjami. Środki na te ustawy będą zaplanowane w budżecie na 2016 rok, można mieć zatem stuprocentową pewność, że te rozwiązania wejdą w życie" - zapewnił.

Zakończyły się konsultacje ws. dwóch projektów MPiPS dot. świadczeń rodzinnych; chodzi o 1 tys. zł po urodzeniu dziecka dla każdego oraz zasadę "złotówka za złotówkę" po po przekroczeniu progu dochodowego. Uwagi do projektów mają m.in. resort finansów i "S".

REKLAMA

REKLAMA

Na początku roku MPiPS przedstawiło dwa projekty zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych i wysłało je do konsultacji resortowych i publicznych. Jeden projekt mówi o nowej formie wsparcia - świadczeniu rodzicielskim w wysokości 1 tys. zł miesięcznie dla osób, które do tej pory nie mogły korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Drugi wprowadza zasadę "złotówka za złotówkę" dla rodzin pobierających zasiłki i przekraczających próg dochodowy (do tej pory, po przekroczeniu go, traciły świadczenia, teraz będą miały je proporcjonalnie zmniejszane).

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował PAP, że projekt dotyczący świadczenia rodzicielskiego oraz tzw. projekt złotówka za złotówkę są już po konsultacjach; wyraził nadzieję, że w marcu będzie można skierować je do parlamentu. "Wierzę, że uda się je przyjąć przed sejmowymi wakacjami. Środki na te ustawy będą zaplanowane w budżecie na 2016 rok, można mieć zatem stuprocentową pewność, że te rozwiązania wejdą w życie" - zapewnił.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny po przekroczeniu kryterium dochodowego w 2016 roku

Do tzw. świadczenia rodzicielskiego będą uprawnieni m.in. bezrobotni, studenci, rolnicy i osoby na umowach cywilno-prawnych. Będzie to swoisty odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, który mają po urodzeniu dziecka pracujący i ubezpieczeni rodzice. Świadczenie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W opinii do projektu MF wskazało, że skutki finansowe wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie zawierają opisu scenariusza bazowego, względem którego szacowane są koszty w horyzoncie 10-letnim. Dlatego - jak dodano - utrudniona jest weryfikacja kosztów tych zmian. Resort chce, by MPiPS podało, czy zmiany te będą możliwe do zrealizowania w ramach całej puli środków przewidzianych na realizację świadczeń rodzinnych.

Resort postuluje wprowadzenie regulacji, które eliminowałyby z systemu świadczeń rodzinnych zjawiska patologiczne. Chodzi m.in. o zwrot pobranych pieniędzy w przypadku zaprzestania wychowywania dziecka. Oprócz tego MF proponuje rozważenie, czy w przypadku rolników nie wprowadzić alternatywnych źródeł finansowania podwyżki kwoty zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia, np. z KRUS.

By uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż nowe świadczenie, resort pracy zapisał w projekcie wprowadzenie minimalnej wysokości netto zasiłku macierzyńskiego oraz świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy i określenie jej na poziomie 1 tys. zł.

W przypadku drugiego projektu, który mówi o zasadzie "złotówka za złotówkę", najdalej idącą zmianę zaproponował NSZZ "Solidarność" - chodzi o podniesienie kryterium dochodowego, od którego przyznawane są świadczenia. Wynosi ono teraz 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem.

Związek postuluje podniesienie wysokości kryterium dochodowego do minimum socjalnego oraz wprowadzenie corocznej waloryzacji świadczeń. Według Insty­tutu Pracy i Spraw Soc­jal­nych w czerwcu 2014 r. minimum socjalne w przeliczeniu na osobę wynosiło od 841,36 zł w gospodarstwach 5 osobowych (2 rodziców i 3 dzieci) do 1 tys. 076,73 zł dla gospodarstw jednoosobowych emeryckich.

W odpowiedzi MPiPS wskazało, że do 15 maja rząd przedstawi propozycje wysokości kwot kryteriów dochodowych wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych. W ustawie zapisane jest, że kwoty te podlegają weryfikacji co trzy lata. Resort pracy przypomniał też, że w 2015 r. w budżecie państwa na świadczenia rodzinne zaplanowano o 250 mln zł więcej niż na 2014 r.

Swoje uwagi do projektów wnosiły też samorządy. Miały m.in. wątpliwości, z jakiego świadczenia miałaby być ujmowana kwota po przekroczeniu dochodu, oraz czy konieczność ciągłego przeliczania kwot będzie wiązała się z kosztami administracyjnymi.

Ministerstwo Finansów chce natomiast wiedzieć, ilu świadczeniobiorców dotknie bezpośrednio zmiana przepisów, zwłaszcza o ile zwiększy się ich liczba. Resort postuluje też, by podwyższyć graniczną kwotę 20 zł - podaną w projekcie ustawy - np. do kwoty 50 zł; chodzi o minimalną kwotę różnicy, od której świadczenie nie będzie wypłacane.

Oba projekty zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych - jak tłumaczy resort pracy - wynikają z prognoz demografów, które wskazują, że polskie społeczeństwo starzeje się. Jednym z działań rządu, które miały odwrócić ten trend, było wydłużenie urlopów rodzicielskich do 52 tygodni. Kolejne rozwiązania - zapowiedziane przez premier Ewę Kopacz - dotyczyły właśnie świadczeń rodzicielskich dla wszystkich rodziców po urodzeniu dziecka oraz utrzymania zasiłków z pomocy społecznej w sytuacji, gdy przekracza się próg dochodowy.(PAP)

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Premier: Kształcimy lekarzy. Jest ich 191 000. Wzrost o 24 000. Staramy się skrócić kolejki pacjentów do lekarzy

  Naszą strategią jest zwiększanie liczby lekarzy w polskiej służbie zdrowia po to, by skrócić kolejki - powiedział we wtorek w Pile (Wielkopolskie) premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że w pilskej filii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza utworzony zostanie kierunek lekarski.

  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  REKLAMA

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  REKLAMA

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  REKLAMA