REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rodzicielskie w 2016 r.?

Świadczenia rodzinne 2016/ Fot. Fotolia
Świadczenia rodzinne 2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że projekt dotyczący świadczenia rodzicielskiego oraz tzw. projekt złotówka za złotówkę są już po konsultacjach; wyraził nadzieję, że w marcu będzie można skierować je do parlamentu. "Wierzę, że uda się je przyjąć przed sejmowymi wakacjami. Środki na te ustawy będą zaplanowane w budżecie na 2016 rok, można mieć zatem stuprocentową pewność, że te rozwiązania wejdą w życie" - zapewnił.

Zakończyły się konsultacje ws. dwóch projektów MPiPS dot. świadczeń rodzinnych; chodzi o 1 tys. zł po urodzeniu dziecka dla każdego oraz zasadę "złotówka za złotówkę" po po przekroczeniu progu dochodowego. Uwagi do projektów mają m.in. resort finansów i "S".

REKLAMA

REKLAMA

Na początku roku MPiPS przedstawiło dwa projekty zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych i wysłało je do konsultacji resortowych i publicznych. Jeden projekt mówi o nowej formie wsparcia - świadczeniu rodzicielskim w wysokości 1 tys. zł miesięcznie dla osób, które do tej pory nie mogły korzystać z zasiłku macierzyńskiego. Drugi wprowadza zasadę "złotówka za złotówkę" dla rodzin pobierających zasiłki i przekraczających próg dochodowy (do tej pory, po przekroczeniu go, traciły świadczenia, teraz będą miały je proporcjonalnie zmniejszane).

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował PAP, że projekt dotyczący świadczenia rodzicielskiego oraz tzw. projekt złotówka za złotówkę są już po konsultacjach; wyraził nadzieję, że w marcu będzie można skierować je do parlamentu. "Wierzę, że uda się je przyjąć przed sejmowymi wakacjami. Środki na te ustawy będą zaplanowane w budżecie na 2016 rok, można mieć zatem stuprocentową pewność, że te rozwiązania wejdą w życie" - zapewnił.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny po przekroczeniu kryterium dochodowego w 2016 roku

Do tzw. świadczenia rodzicielskiego będą uprawnieni m.in. bezrobotni, studenci, rolnicy i osoby na umowach cywilno-prawnych. Będzie to swoisty odpowiednik zasiłku macierzyńskiego, który mają po urodzeniu dziecka pracujący i ubezpieczeni rodzice. Świadczenie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W opinii do projektu MF wskazało, że skutki finansowe wprowadzenia zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie zawierają opisu scenariusza bazowego, względem którego szacowane są koszty w horyzoncie 10-letnim. Dlatego - jak dodano - utrudniona jest weryfikacja kosztów tych zmian. Resort chce, by MPiPS podało, czy zmiany te będą możliwe do zrealizowania w ramach całej puli środków przewidzianych na realizację świadczeń rodzinnych.

Resort postuluje wprowadzenie regulacji, które eliminowałyby z systemu świadczeń rodzinnych zjawiska patologiczne. Chodzi m.in. o zwrot pobranych pieniędzy w przypadku zaprzestania wychowywania dziecka. Oprócz tego MF proponuje rozważenie, czy w przypadku rolników nie wprowadzić alternatywnych źródeł finansowania podwyżki kwoty zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia, np. z KRUS.

By uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż nowe świadczenie, resort pracy zapisał w projekcie wprowadzenie minimalnej wysokości netto zasiłku macierzyńskiego oraz świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy i określenie jej na poziomie 1 tys. zł.

W przypadku drugiego projektu, który mówi o zasadzie "złotówka za złotówkę", najdalej idącą zmianę zaproponował NSZZ "Solidarność" - chodzi o podniesienie kryterium dochodowego, od którego przyznawane są świadczenia. Wynosi ono teraz 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem.

Związek postuluje podniesienie wysokości kryterium dochodowego do minimum socjalnego oraz wprowadzenie corocznej waloryzacji świadczeń. Według Insty­tutu Pracy i Spraw Soc­jal­nych w czerwcu 2014 r. minimum socjalne w przeliczeniu na osobę wynosiło od 841,36 zł w gospodarstwach 5 osobowych (2 rodziców i 3 dzieci) do 1 tys. 076,73 zł dla gospodarstw jednoosobowych emeryckich.

W odpowiedzi MPiPS wskazało, że do 15 maja rząd przedstawi propozycje wysokości kwot kryteriów dochodowych wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych. W ustawie zapisane jest, że kwoty te podlegają weryfikacji co trzy lata. Resort pracy przypomniał też, że w 2015 r. w budżecie państwa na świadczenia rodzinne zaplanowano o 250 mln zł więcej niż na 2014 r.

Swoje uwagi do projektów wnosiły też samorządy. Miały m.in. wątpliwości, z jakiego świadczenia miałaby być ujmowana kwota po przekroczeniu dochodu, oraz czy konieczność ciągłego przeliczania kwot będzie wiązała się z kosztami administracyjnymi.

Ministerstwo Finansów chce natomiast wiedzieć, ilu świadczeniobiorców dotknie bezpośrednio zmiana przepisów, zwłaszcza o ile zwiększy się ich liczba. Resort postuluje też, by podwyższyć graniczną kwotę 20 zł - podaną w projekcie ustawy - np. do kwoty 50 zł; chodzi o minimalną kwotę różnicy, od której świadczenie nie będzie wypłacane.

Oba projekty zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych - jak tłumaczy resort pracy - wynikają z prognoz demografów, które wskazują, że polskie społeczeństwo starzeje się. Jednym z działań rządu, które miały odwrócić ten trend, było wydłużenie urlopów rodzicielskich do 52 tygodni. Kolejne rozwiązania - zapowiedziane przez premier Ewę Kopacz - dotyczyły właśnie świadczeń rodzicielskich dla wszystkich rodziców po urodzeniu dziecka oraz utrzymania zasiłków z pomocy społecznej w sytuacji, gdy przekracza się próg dochodowy.(PAP)

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA