REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darmowa pomoc prawna - nowe przepisy w 2016 roku

Porady prawne/ Fot. Fotolia
Porady prawne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, iż ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej wejdzie w życie na początku 2016 r. Projekt zakłada, że w skali całego kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej.

MS: przepisy o darmowej pomocy prawnej od początku 2016 r.

Zakładamy, że ustawa o darmowej pomocy i informacji prawnej wejdzie w życie od początku 2016 r.; chcemy, aby rząd zajął się projektem tej ustawy jeszcze w marcu - poinformował w piątek minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

REKLAMA

Projekt tej ustawy w połowie grudnia trafił do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. "W tej chwili uzgodnienia i konsultacje dobiegają końca" - powiedział Grabarczyk podczas piątkowej konferencji prasowej.

Nowe przepisy, zapowiedziane w expose premier Ewy Kopacz jako "Prawo dla każdego", mają wprowadzić system pomocy prawnej składający się z dwóch modułów - nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnej informacji prawnej.

REKLAMA

Projekt zakłada, że w skali całego kraju powstanie co najmniej 1549 punktów, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów lub radców prawnych osobom uprawnionym do świadczeń z pomocy społecznej. Ponadto wojewodowie w przetargach mają wyłonić instytucje (także spośród organizacji pozarządowych), które poprowadzą infolinię udzielającą informacji prawnej każdemu obywatelowi.

"Chcemy doprowadzić ten proces uzgodnień i konsultacji do końca, tak aby jeszcze w marcu rząd mógł rozpatrzyć projekt ustawy. Zakładamy, że przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2016 r." - poinformował szef MS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister wskazał, że najważniejsza usługa przewidziana przez projekt, to "porady świadczone przez profesjonalnych prawników w punktach, które powstaną we współpracy z samorządami". "Samorządy chcą współpracować w organizowaniu tych punktów, wyniki konsultacji są bardzo zachęcające" - dodał.

Z kolei, jak dodał Grabarczyk, w przypadku organizacji infolinii celem resortu sprawiedliwości jest "wykorzystanie doświadczeń organizacji pozarządowych realizujących usługę pomocy prawnej".

REKLAMA

Minister mówiąc o działaniach resortu w ciągu 100 dni od powołania rządu Ewy Kopacz zaznaczył także, że w tym czasie doszło do "wznowienia dialogu między ministerstwem a prokuraturą". "Ten dialog był potrzebny z kilku powodów, przede wszystkim z powodu rewolucyjnych zmian w procedurze karnej, które wchodzą w życie od lipca" - powiedział.

W związku z reformą procedury karnej w połowie stycznia wchodzi w życie nowy regulamin prokuratury, który ma ją dostosować do wymogów tej reformy. Reforma zmienia filozofię prowadzenia procesu karnego; prokurator, który był autorem aktu oskarżenia, ma osobiście występować w danej sprawie w sądzie - dziś często przychodzą do niego w zastępstwie prokuratorzy nieznający dobrze danej sprawy.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Wciąż nie ma natomiast obiecywanej od kilku lat nowej ustawy o prokuraturze, która działa na mocy nowelizowanej już kilkadziesiąt razy ustawy z 1985 r. Prace nad nową ustawą trwają od wielu miesięcy.

"W dalszym ciągu pracujemy nad autopoprawkami do projektu nowego Prawa o prokuraturze. Ta ustrojowa ustawa powinna być gotowa do końca pierwszego kwartału tego roku, więc w marcu będziemy prezentować publicznie jej postanowienia" - zapowiedział Grabarczyk.

Minister dodał także, że chciałby, aby praca nad nowym Prawem o prokuraturze mogła zakończyć się przed 1 lipca i wejściem w życie reformy postępowań karnych. "Nie uważam jednak, że jest to warunek konieczny do wypełnienia, ważniejsze, aby treść ustawy była dobra i nie budziła kontrowersji" - dodał. Zaznaczył, że w początkowym okresie funkcjonowania reformy wystarczające będą zmiany wprowadzone już do prokuratorskiego regulaminu. (PAP)

Zobacz również: Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA