reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) - sprawozdania w 2016 i 2017 r.

Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) - sprawozdania w 2016 i 2017 r.

W 2017 r. sprawozdania rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) mają być przekazywane przez gminy kwartalnie. W okresie zaś od kwietnia do grudnia 2016 r. – miesięcznie. Nowe rozporządzenie w tym zakresie powinno wejść w życie jednocześnie z ustawą wprowadzającą świadczenia dla rodzin.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.

Stanowi ono akt wykonawczy do projektowanej ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ustawa – zgodnie z założeniami – ma wejść w życie 1 kwietnia 2016 r. Obecnie jest ona przedmiotem prac Sejmu.

Ustawa przewiduje możliwość otrzymania przez rodziny wychowujące dzieci dodatkowego wsparcia tzw. świadczenia wychowawczego, potocznie nazywanego 500 zł na dziecko.

Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)

Świadczenie wychowawcze ma być przyznawane na uprawnione dzieci w wysokości 500 zł miesięcznie. Do otrzymania pieniędzy na pierwsze dziecko niezbędne ma być spełnianie kryterium dochodowego (w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie). Na drugie i kolejne dzieci świadczenie ma przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzinę dochód.

Zgodnie z planami ministerstwa rozporządzenie dotyczące sprawozdań powinno wejść w życie jednocześnie z ustawą wprowadzającą świadczenie.

Realizacja świadczenia wychowawczego będzie należała do gmin. Będą one miały obowiązek sporządzania sprawozdań z realizacji świadczenia wychowawczego i przekazywania ich właściwemu miejscowo wojewodzie za pomocą systemu teleinformatycznego stosowanego w urzędach administracji publicznej realizujących zadania w zakresie świadczeń rodzinnych.

Zbiorcze sprawozdanie rzeczowo-finansowe ma sporządzać wojewoda, przekazując je następnie ministrowi właściwemu do spraw rodziny (za pomocą systemu teleinformatycznego).

Przekazywanie przez gminy sprawozdań rzeczowo-finansowych w okresie od kwietnia do grudnia 2016 r. ma odbywać się co miesiąc w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca. Od 1 stycznia 2017 r. gminy przekażą sprawozdania co kwartał do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.

Sprawozdanie rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań marszałka z zakresu świadczenia wychowawczego, zawierające informacje o realizacji zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczących świadczenia wychowawczego ma być przekazywane w 2017 r. co rok ministrowi właściwemu do spraw rodziny w terminie do dnia 31. stycznia każdego roku. W 2016 r. wojewoda będzie przekazywał sprawozdania miesięczne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca.

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego ( z dnia 5 lutego 2016 r.) – etap legislacyjny: uzgodnienia

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Korzyści z prenumeraty:

  • 24 numery w roku,

  • dodatki specjalne w wersji papierowej,

  • płyty CD.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama