reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) - sprawozdania w 2016 i 2017 r.

Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) - sprawozdania w 2016 i 2017 r.

W 2017 r. sprawozdania rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) mają być przekazywane przez gminy kwartalnie. W okresie zaś od kwietnia do grudnia 2016 r. – miesięcznie. Nowe rozporządzenie w tym zakresie powinno wejść w życie jednocześnie z ustawą wprowadzającą świadczenia dla rodzin.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego.

Stanowi ono akt wykonawczy do projektowanej ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Ustawa – zgodnie z założeniami – ma wejść w życie 1 kwietnia 2016 r. Obecnie jest ona przedmiotem prac Sejmu.

Ustawa przewiduje możliwość otrzymania przez rodziny wychowujące dzieci dodatkowego wsparcia tzw. świadczenia wychowawczego, potocznie nazywanego 500 zł na dziecko.

Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)

Świadczenie wychowawcze ma być przyznawane na uprawnione dzieci w wysokości 500 zł miesięcznie. Do otrzymania pieniędzy na pierwsze dziecko niezbędne ma być spełnianie kryterium dochodowego (w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie). Na drugie i kolejne dzieci świadczenie ma przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzinę dochód.

Zgodnie z planami ministerstwa rozporządzenie dotyczące sprawozdań powinno wejść w życie jednocześnie z ustawą wprowadzającą świadczenie.

Realizacja świadczenia wychowawczego będzie należała do gmin. Będą one miały obowiązek sporządzania sprawozdań z realizacji świadczenia wychowawczego i przekazywania ich właściwemu miejscowo wojewodzie za pomocą systemu teleinformatycznego stosowanego w urzędach administracji publicznej realizujących zadania w zakresie świadczeń rodzinnych.

Zbiorcze sprawozdanie rzeczowo-finansowe ma sporządzać wojewoda, przekazując je następnie ministrowi właściwemu do spraw rodziny (za pomocą systemu teleinformatycznego).

Przekazywanie przez gminy sprawozdań rzeczowo-finansowych w okresie od kwietnia do grudnia 2016 r. ma odbywać się co miesiąc w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca. Od 1 stycznia 2017 r. gminy przekażą sprawozdania co kwartał do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.

Sprawozdanie rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań marszałka z zakresu świadczenia wychowawczego, zawierające informacje o realizacji zadań z zakresu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczących świadczenia wychowawczego ma być przekazywane w 2017 r. co rok ministrowi właściwemu do spraw rodziny w terminie do dnia 31. stycznia każdego roku. W 2016 r. wojewoda będzie przekazywał sprawozdania miesięczne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego miesiąca.

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego ( z dnia 5 lutego 2016 r.) – etap legislacyjny: uzgodnienia

ZAMÓW PRENUMERATĘ

Korzyści z prenumeraty:

  • 24 numery w roku,

  • dodatki specjalne w wersji papierowej,

  • płyty CD.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama