REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Superwizja pracy socjalnej 2016 – nowe rozporządzenie

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Szkolenie./ Fot. Fotolia
Szkolenie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Superwizja pracy socjalnej ma przyczyniać się do podnoszenia jakości usług świadczonych przez pomoc społeczną. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 kwietnia 2016 r. ujednolica wymogi, dotyczące nadawania certyfikatu superwizora.

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej jest na etapie konsultacji społecznych, które potrwają do 30 maja 2016 r. Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 14 dni od dnia ogłoszenia. W projekcie określono w szczególności cele i standardy rewizji pracy socjalnej, a także sposób szkolenia dla samych superwizorów. Ujednolicono zasady, dotyczące nadawania certyfikatów dla superwizorów.

REKLAMA

Kontrakt superwizyjny

Nowe przepisy szczegółowo normują instytucję kontraktu superwizyjnego, zawieranego pomiędzy superwizorem a pracownikiem socjalnym. Umowa taka ma mieć formę pisemną. Jej celem będzie ustalenie merytorycznego zakresu superwizji pomiędzy superwizorem a pracownikiem socjalnym.

Kontrakt superwizyjny ma w szczególności określać obowiązki stron, metody superwzji oraz ich zakres tematyczny, a także zasady postępowania w sytuacjach spornych.

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracownik socjalny będzie mógł wnioskować o osobę superwizora i formę superwizji pracy socjalnej.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Certyfikat superwizora pracy socjalnej

Uzyskanie certyfikatu superwizora pracy socjalnej jest niezbędne do prowadzenia superwizj. Minimum programowe dla szkolenia superwizorów ma obejmować pięć obszarów tematycznych:

  • Moduł 1 - Wzmacnianie umiejętności interpersonalnych i społecznych - 120 godzin:
  • Moduł 2 - Teoria i metody pracy socjalnej - 60 godzin;
  • Moduł 3 - Superwizja pracy socjalnej - podstaw y teoretyczne - 40 godzin;
  • Moduł 4 - Trening superwizyjny - 120 godzin:
  • Moduł 5 - Praktyka superwizyjna i superwizja pracy własnej - 140 godzin.

Szkolenie ma być realizowane w terminie nie krótszym niż 18 miesięcy. Po odbyciu szkolenia i złożeniu wniosku kandydat na superwizora będzie mógł przystąpić do egzaminu (w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia ukończenia szkolenia). Egzamin będzie płatny. Opłata ma być wnoszona na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Według prognoz resortu pracy pierwsze certyfikaty zostaną wydane w 2017 roku.

Wzór certyfikatu określa załącznik do projektowanego rozporządzenia:

Certyfikat superwizora pracy socjalnej/Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej (z 19 kwietnia 2016 r.)

REKLAMA

Instytucja superwizji w pracy socjalnej została wprowadzona do ustawy o pomocy społecznej na mocy przepisów, obowiązujących od 31 grudnia 2013 r.  Polega ona na ustawicznym rozwoju zawodowym pracowników socjalnych, służącym utrzymaniu wysokiego poziomu świadczonych usług, zachowaniu i wzmacnianiu kompetencji zawodowych, udzielaniu wsparcia, poszukiwaniu źródeł trudności w pracy i możliwości ich pokonywania. Uprawnienie do korzystania z superwizji przysługuje każdemu pracownikowi socjalnemu.

Superwizorem pracy socjalnej może być osoba, która ukończyła szkolenie dla superwizorów pracy socjalnej, przystąpiła do egzaminu, zdała egzamin i uzyskała certyfikat superwizora pracy socjalnej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.).

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej (z dnia 19 kwietnia 2016 r.) - etap legislacji: konsultacje.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA