REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Superwizja pracy socjalnej 2016 – nowe rozporządzenie

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Szkolenie./ Fot. Fotolia
Szkolenie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Superwizja pracy socjalnej ma przyczyniać się do podnoszenia jakości usług świadczonych przez pomoc społeczną. Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 19 kwietnia 2016 r. ujednolica wymogi, dotyczące nadawania certyfikatu superwizora.

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej jest na etapie konsultacji społecznych, które potrwają do 30 maja 2016 r. Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 14 dni od dnia ogłoszenia. W projekcie określono w szczególności cele i standardy rewizji pracy socjalnej, a także sposób szkolenia dla samych superwizorów. Ujednolicono zasady, dotyczące nadawania certyfikatów dla superwizorów.

REKLAMA

Kontrakt superwizyjny

Nowe przepisy szczegółowo normują instytucję kontraktu superwizyjnego, zawieranego pomiędzy superwizorem a pracownikiem socjalnym. Umowa taka ma mieć formę pisemną. Jej celem będzie ustalenie merytorycznego zakresu superwizji pomiędzy superwizorem a pracownikiem socjalnym.

Kontrakt superwizyjny ma w szczególności określać obowiązki stron, metody superwzji oraz ich zakres tematyczny, a także zasady postępowania w sytuacjach spornych.

Zgodnie z projektowanymi przepisami pracownik socjalny będzie mógł wnioskować o osobę superwizora i formę superwizji pracy socjalnej.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Certyfikat superwizora pracy socjalnej

Uzyskanie certyfikatu superwizora pracy socjalnej jest niezbędne do prowadzenia superwizj. Minimum programowe dla szkolenia superwizorów ma obejmować pięć obszarów tematycznych:

  • Moduł 1 - Wzmacnianie umiejętności interpersonalnych i społecznych - 120 godzin:
  • Moduł 2 - Teoria i metody pracy socjalnej - 60 godzin;
  • Moduł 3 - Superwizja pracy socjalnej - podstaw y teoretyczne - 40 godzin;
  • Moduł 4 - Trening superwizyjny - 120 godzin:
  • Moduł 5 - Praktyka superwizyjna i superwizja pracy własnej - 140 godzin.

Szkolenie ma być realizowane w terminie nie krótszym niż 18 miesięcy. Po odbyciu szkolenia i złożeniu wniosku kandydat na superwizora będzie mógł przystąpić do egzaminu (w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia ukończenia szkolenia). Egzamin będzie płatny. Opłata ma być wnoszona na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.

Według prognoz resortu pracy pierwsze certyfikaty zostaną wydane w 2017 roku.

Wzór certyfikatu określa załącznik do projektowanego rozporządzenia:

Certyfikat superwizora pracy socjalnej/Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej (z 19 kwietnia 2016 r.)

REKLAMA

Instytucja superwizji w pracy socjalnej została wprowadzona do ustawy o pomocy społecznej na mocy przepisów, obowiązujących od 31 grudnia 2013 r.  Polega ona na ustawicznym rozwoju zawodowym pracowników socjalnych, służącym utrzymaniu wysokiego poziomu świadczonych usług, zachowaniu i wzmacnianiu kompetencji zawodowych, udzielaniu wsparcia, poszukiwaniu źródeł trudności w pracy i możliwości ich pokonywania. Uprawnienie do korzystania z superwizji przysługuje każdemu pracownikowi socjalnemu.

Superwizorem pracy socjalnej może być osoba, która ukończyła szkolenie dla superwizorów pracy socjalnej, przystąpiła do egzaminu, zdała egzamin i uzyskała certyfikat superwizora pracy socjalnej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.).

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie superwizji pracy socjalnej (z dnia 19 kwietnia 2016 r.) - etap legislacji: konsultacje.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA