reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Jednostki pomocy społecznej w 2016 r. - czy będą zmiany?

Jednostki pomocy społecznej w 2016 r. - czy będą zmiany?

Nie wszystkie jednostki organizacyjne pomocy społecznej i systemu wspierania rodziny powinny posiadać wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną. Takie założenie przyświeca proponowanym zmianom w ustawie o pomocy społecznej. Posłowie chcą, by nowe przepisy weszły w życie jeszcze w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. jednostki organizacyjne systemu wspierania rodziny i systemu pieczy społecznej oraz jednostki organizacyjne pomocy społecznej mogą łączyć się tworząc jedną jednostkę.

Przepisy te miały w swoim założeniu ułatwiać kształtowanie struktur pomocy społecznej przy uwzględnieniu standardów dla wykonywania każdej z poszczególnych działalności.

Przygotowana przez posłów PIS-u nowelizacja ustawy o pomocy społecznej przewiduje rezygnację z tych rozwiązań. Po wprowadzeniu przedmiotowych zmian nie byłoby możliwości łączenia placówek opiekuńczo-wychowawczych z ośrodkami pomocy społecznej, a także umiejscawiania ich w jednym budynku.

Polecamy produkt: Wszystko o świadczeniach rodzinnych (PDF)

Twórcy projektu przekonują, iż obowiązujące od początku roku przepisy utrudniają dostęp do świadczeń. „Łączenie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej zasadne jest jedynie wówczas gdy nie tylko jest to uzasadnione ekonomicznie ale również jest to uzasadnione merytorycznie i daje gwarancje realizacji zadań zgodnie obowiązującymi standardami (chroniącymi osoby wymagające wsparcia), a co nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla świadczeniobiorców pomocy społecznej.” – czytamy w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu.

Projektodawca negatywnie ocenia sytuacje, w których w jednym budynku funkcjonują na przykład połączone placówki instytucjonalnej pieczy zastępczej z domami pomocy społecznej. Jak wskazują posłowie, w takich warunkach nie ma szans na integrację ze środowiskiem lokalnym, zwiększa się natomiast problem zagrożenia wykluczeniem społecznym.

Planowane zmiany określają m.in. możliwość połączenia przez gminę poszczególnych jednostek. Gmina będzie zatem mogła połączyć:

1) ośrodek pomocy społecznej z ośrodkiem wsparcia, z wyłączeniem ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi;

2) dom pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku z ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób starszych, pod warunkiem usytuowania każdego z nich w odrębnym budynku.

Przy takim połączeniu ośrodek wsparcia powinien działać w strukturze odpowiednio ośrodka pomocy społecznej lub domu pomocy społecznej. Osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej będącymi w strukturze ośrodka pomocy społecznej lub domu pomocy społecznej mają być obowiązane do spełniania obowiązujących wymagań  dla kierowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.

Powiat będzie mógł połączyć powiatowe centrum pomocy rodzinie z ośrodkiem interwencji kryzysowej.

Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przedmiotowy projekt uzyskał poparcie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podstawa prawna:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw - projekt przyjęty przez Senat

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 12.08.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo, pomoc społeczna/Fot. Fotolia
Prawo, pomoc społeczna/Fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama