Jednostki pomocy społecznej w 2016 r. - czy będą zmiany?
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 r. jednostki organizacyjne systemu wspierania rodziny i systemu pieczy społecznej oraz jednostki organizacyjne pomocy społecznej mogą łączyć się tworząc jedną jednostkę.
REKLAMA
Przepisy te miały w swoim założeniu ułatwiać kształtowanie struktur pomocy społecznej przy uwzględnieniu standardów dla wykonywania każdej z poszczególnych działalności.
Przygotowana przez posłów PIS-u nowelizacja ustawy o pomocy społecznej przewiduje rezygnację z tych rozwiązań. Po wprowadzeniu przedmiotowych zmian nie byłoby możliwości łączenia placówek opiekuńczo-wychowawczych z ośrodkami pomocy społecznej, a także umiejscawiania ich w jednym budynku.
Polecamy produkt: Wszystko o świadczeniach rodzinnych (PDF)
Twórcy projektu przekonują, iż obowiązujące od początku roku przepisy utrudniają dostęp do świadczeń. „Łączenie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej zasadne jest jedynie wówczas gdy nie tylko jest to uzasadnione ekonomicznie ale również jest to uzasadnione merytorycznie i daje gwarancje realizacji zadań zgodnie obowiązującymi standardami (chroniącymi osoby wymagające wsparcia), a co nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla świadczeniobiorców pomocy społecznej.” – czytamy w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu.
Projektodawca negatywnie ocenia sytuacje, w których w jednym budynku funkcjonują na przykład połączone placówki instytucjonalnej pieczy zastępczej z domami pomocy społecznej. Jak wskazują posłowie, w takich warunkach nie ma szans na integrację ze środowiskiem lokalnym, zwiększa się natomiast problem zagrożenia wykluczeniem społecznym.
Planowane zmiany określają m.in. możliwość połączenia przez gminę poszczególnych jednostek. Gmina będzie zatem mogła połączyć:
1) ośrodek pomocy społecznej z ośrodkiem wsparcia, z wyłączeniem ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
2) dom pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku z ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla osób starszych, pod warunkiem usytuowania każdego z nich w odrębnym budynku.
Przy takim połączeniu ośrodek wsparcia powinien działać w strukturze odpowiednio ośrodka pomocy społecznej lub domu pomocy społecznej. Osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej będącymi w strukturze ośrodka pomocy społecznej lub domu pomocy społecznej mają być obowiązane do spełniania obowiązujących wymagań dla kierowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.
Powiat będzie mógł połączyć powiatowe centrum pomocy rodzinie z ośrodkiem interwencji kryzysowej.
Nowe przepisy mają wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przedmiotowy projekt uzyskał poparcie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Podstawa prawna:
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw - projekt przyjęty przez Senat
Polecamy serwis: Opieka społeczna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.