REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny wywiad środowiskowy elektronicznie w 2016 r. - wzór oświadczenia

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wywiad środowiskowy/Fot. Fotolia
Wywiad środowiskowy/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 11 września 2016 r. pracownicy socjalni będą mogli przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy w wersji elektronicznej. Jak będzie wyglądał wzór niezbędnego oświadczenia w tym zakresie?

11 września 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej, które umożliwią przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w formie elektronicznej. Obecnie pracownicy socjalni przeprowadzają taki wywiad jedynie w formie papierowej, co wiąże się z koniecznością późniejszego wprowadzenia treści do odpowiedniego systemu.

REKLAMA

W projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego znalazł się zatem nowy wzór oświadczenia przeprowadzenia wywiadu w formie elektronicznej. Stanowi on załącznik nr 2 do projektowanego aktu prawnego.

Wzór oświadczenia przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego w postaci elektronicznej, stanowiący załącznik nr 2 do projektowanego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (projekt z dnia 2 czerwca 2016 r.)

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12283903/katalog/12345123#12345123

Polecamy produkt: Wszystko o świadczeniach rodzinnych (PDF)

Wzór kwestionariusza wywiadu został określony w załączniku nr 1. Po zmianach będzie zawierał nowe części:

Część VIII będzie dotyczyła osób, ubiegających się o specjalny zasiłek opiekuńczy, w stosunku do których wywiad środowiskowy oraz jego aktualizacja przeprowadzane są w celu ustalenia okoliczności dotyczących sprawowania opieki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część IX ma dotyczyć osób:

- ubiegających się lub pobierających o świadczenie wychowawcze (wywiad przeprowadzany jest w przypadku wątpliwości, dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem, jak również marnotrawienia lub wydatkowania świadczenia niezgodnie z celem);

- ubiegających się lub pobierających świadczenie pielęgnacyjne (w stosunku do tych osób przeprowadza się wywiad w przypadku wystąpienia wątpliwości co do sprawowania opieki).

Nowe rozporządzenie reguluje również sposób przeprowadzenia wywiadu u osoby ubezwłasnowolnionej. Poza nowym wspomnianym oświadczeniem - podobnie jak w dotychczasowym rozporządzeniu z 2012 r. - projekt określa:

-  terminy i sposób przeprowadzania wywiadu;

- wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego;

- wzór oświadczenia o stanie majątkowym;

- wzór legitymacji pracownika socjalnego.

Rozporządzenie ma wejść w życie 11 września 2016 r. Obecnie jest na etapie opiniowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.);

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego - etap legislacyjny: opiniowanie.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA