reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Rodzinny wywiad środowiskowy elektronicznie w 2016 r. - wzór oświadczenia

Rodzinny wywiad środowiskowy elektronicznie w 2016 r. - wzór oświadczenia

Od 11 września 2016 r. pracownicy socjalni będą mogli przeprowadzać rodzinny wywiad środowiskowy w wersji elektronicznej. Jak będzie wyglądał wzór niezbędnego oświadczenia w tym zakresie?

11 września 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej, które umożliwią przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w formie elektronicznej. Obecnie pracownicy socjalni przeprowadzają taki wywiad jedynie w formie papierowej, co wiąże się z koniecznością późniejszego wprowadzenia treści do odpowiedniego systemu.

W projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego znalazł się zatem nowy wzór oświadczenia przeprowadzenia wywiadu w formie elektronicznej. Stanowi on załącznik nr 2 do projektowanego aktu prawnego.

Wzór oświadczenia przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego w postaci elektronicznej, stanowiący załącznik nr 2 do projektowanego rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (projekt z dnia 2 czerwca 2016 r.)

Źródło: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12283903/katalog/12345123#12345123

Polecamy produkt: Wszystko o świadczeniach rodzinnych (PDF)

Wzór kwestionariusza wywiadu został określony w załączniku nr 1. Po zmianach będzie zawierał nowe części:

Część VIII będzie dotyczyła osób, ubiegających się o specjalny zasiłek opiekuńczy, w stosunku do których wywiad środowiskowy oraz jego aktualizacja przeprowadzane są w celu ustalenia okoliczności dotyczących sprawowania opieki.

Część IX ma dotyczyć osób:

- ubiegających się lub pobierających o świadczenie wychowawcze (wywiad przeprowadzany jest w przypadku wątpliwości, dotyczących sprawowania opieki nad dzieckiem, jak również marnotrawienia lub wydatkowania świadczenia niezgodnie z celem);

- ubiegających się lub pobierających świadczenie pielęgnacyjne (w stosunku do tych osób przeprowadza się wywiad w przypadku wystąpienia wątpliwości co do sprawowania opieki).

Nowe rozporządzenie reguluje również sposób przeprowadzenia wywiadu u osoby ubezwłasnowolnionej. Poza nowym wspomnianym oświadczeniem - podobnie jak w dotychczasowym rozporządzeniu z 2012 r. - projekt określa:

-  terminy i sposób przeprowadzania wywiadu;

- wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego;

- wzór oświadczenia o stanie majątkowym;

- wzór legitymacji pracownika socjalnego.

Rozporządzenie ma wejść w życie 11 września 2016 r. Obecnie jest na etapie opiniowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 163 z późn. zm.);

Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego - etap legislacyjny: opiniowanie.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gałęski

Radca prawny i Partner w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama