| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie pielęgnacyjne 2017 – będą nowe przepisy

Świadczenie pielęgnacyjne 2017 – będą nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne ma otrzymać więcej osób. Senacki projekt przewiduje rezygnację z zasady, zgodnie z którą w rodzinie z kilkorgiem niepełnosprawnych dzieci tylko jedno z rodziców może otrzymywać świadczenie.

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych został uchwalony przez Sejm 20 maja 2016 r.

Nowe przepisy zakładają rezygnację z zasady: jedno świadczenie rodzinne na jedną rodzinę. Po wprowadzeniu przedmiotowych zmian więcej rodzin uzyska świadczenia.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Zgodnie z wyrokiem trybunału

Nowelizacja ma dostosować przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2014 r. (sygn. akt 7/11).

Trybunał uznał, wówczas, iż art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (w brzmieniu obowiązującym do dnia 13 października 2011 r.) uniemożliwiający przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi (opiekunowi faktycznemu), który rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem w sytuacji, gdy drugi z rodziców (opiekunów faktycznych) ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie jest niezgodny z Konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę na trudniejszą sytuację rodzin, w których więcej niż jedno dziecko jest dotknięte niepełnosprawnością. „Rodziny te ponoszą bowiem większe wydatki na koszty utrzymania, leczenia, rehabilitacji i nauczania takich dzieci. Koszty te rosną bardziej niż tylko wprost proporcjonalnie do liczby dzieci niepełnosprawnych. Niepełnosprawność kilkorga dzieci implikuje zazwyczaj konieczność rezygnacji (tak jak w rozpoznawanej sprawie) obojga rodziców lub opiekunów prawnych z pracy zarobkowej, bo sprawowanie opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi, i ich pielęgnowanie, przerasta fizyczne możliwości jednego z rodziców, czy opiekuna faktycznego. „Szczególna” sytuacja takich rodzin wymaga, w ocenie Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedniej regulacji prawnej, która pozwalałaby na uwzględnienie sytuacji, w których w rodzinie wychowywane jest kilkoro niepełnosprawnych dzieci. Żadne z rodziców niepełnosprawnego dziecka nie powinno być pozbawione możliwości uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego tylko z tego powodu, że drugie z rodziców ma przyznane takie świadczenie ze względu na opiekę nad innym dzieckiem.” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »