reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty

Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500 zł na dziecko nie powinno mieć wpływu na wysokość alimentów. Taki cel ma prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw ma doprowadzić do sytuacji, w której świadczenie wychowawcze oraz świadczenia rodzinne nie będą miały wpływu na zakres obowiązku alimentacyjnego. Ustawa jest obecnie w Sejmie. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Po wprowadzeniu przedmiotowych zmian na zakres obowiązku alimentacyjnego nie będą wpływały:

Obecnie wyłączenie to dotyczy świadczeń z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego podlegających zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji oraz świadczeń dla rodziny zastępczej. Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

500 zł na dziecko

O świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 zł na dziecko” można się ubiegać od 1 kwietnia 2016 r. Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przyznaje prawo do otrzymania pieniędzy na drugie niepełnoletnie dziecko bez względu na dochód w rodzinie, na pierwsze zaś – z uwzględnieniem kryterium dochodowego (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Z tego powodu rodzice często zastanawiają się nad możliwością obniżenia wysokości alimentów na dziecko, na które zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Zdania prawników w tym zakresie są różne. Z jednej strony podkreśla się obowiązek rodziców pokrywania kosztów utrzymania dzieci, z drugiej pojawiają się głosy o przejęciu przez państwo części obowiązku alimentacyjnego.

Projektowane przepisy mają przeciwdziałać rozbieżnościom w orzeczeniach poszczególnych sądów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama