reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty

Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500 zł na dziecko nie powinno mieć wpływu na wysokość alimentów. Taki cel ma prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw ma doprowadzić do sytuacji, w której świadczenie wychowawcze oraz świadczenia rodzinne nie będą miały wpływu na zakres obowiązku alimentacyjnego. Ustawa jest obecnie w Sejmie. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Po wprowadzeniu przedmiotowych zmian na zakres obowiązku alimentacyjnego nie będą wpływały:

Obecnie wyłączenie to dotyczy świadczeń z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego podlegających zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji oraz świadczeń dla rodziny zastępczej. Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

500 zł na dziecko

O świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 zł na dziecko” można się ubiegać od 1 kwietnia 2016 r. Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przyznaje prawo do otrzymania pieniędzy na drugie niepełnoletnie dziecko bez względu na dochód w rodzinie, na pierwsze zaś – z uwzględnieniem kryterium dochodowego (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Z tego powodu rodzice często zastanawiają się nad możliwością obniżenia wysokości alimentów na dziecko, na które zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Zdania prawników w tym zakresie są różne. Z jednej strony podkreśla się obowiązek rodziców pokrywania kosztów utrzymania dzieci, z drugiej pojawiają się głosy o przejęciu przez państwo części obowiązku alimentacyjnego.

Projektowane przepisy mają przeciwdziałać rozbieżnościom w orzeczeniach poszczególnych sądów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama