REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie wychowawcze (500 zł na dziecko) a alimenty

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Alimenty Fot. Fotolia
Alimenty Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenie wychowawcze, czyli tzw. 500 zł na dziecko nie powinno mieć wpływu na wysokość alimentów. Taki cel ma prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw ma doprowadzić do sytuacji, w której świadczenie wychowawcze oraz świadczenia rodzinne nie będą miały wpływu na zakres obowiązku alimentacyjnego. Ustawa jest obecnie w Sejmie. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Po wprowadzeniu przedmiotowych zmian na zakres obowiązku alimentacyjnego nie będą wpływały:

Obecnie wyłączenie to dotyczy świadczeń z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego podlegających zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji oraz świadczeń dla rodziny zastępczej. Stanowi o tym art. 135 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

500 zł na dziecko

REKLAMA

O świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 zł na dziecko” można się ubiegać od 1 kwietnia 2016 r. Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przyznaje prawo do otrzymania pieniędzy na drugie niepełnoletnie dziecko bez względu na dochód w rodzinie, na pierwsze zaś – z uwzględnieniem kryterium dochodowego (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł, gdy w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Z tego powodu rodzice często zastanawiają się nad możliwością obniżenia wysokości alimentów na dziecko, na które zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Zdania prawników w tym zakresie są różne. Z jednej strony podkreśla się obowiązek rodziców pokrywania kosztów utrzymania dzieci, z drugiej pojawiają się głosy o przejęciu przez państwo części obowiązku alimentacyjnego.

Projektowane przepisy mają przeciwdziałać rozbieżnościom w orzeczeniach poszczególnych sądów.


Wysokość alimentów

Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy z jednej strony od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, z drugiej zaś – od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Wpływ świadczeń wypłacanych przez państwo na zakres obowiązku alimentacyjnego często był przedmiotem odmiennych stanowisk m.in. w orzecznictwie sądów.

Przykładowe orzeczenia w tym zakresie:

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 1967 r. , III CZP 56/67:

„Zasądzając należne dziecku alimenty, sąd nie bierze pod uwagę zasiłku rodzinnego. Zasiłek ten przypada na potrzeby dziecka niezależnie od zasądzonych alimentów. Jeżeli zasiłek rodzinny jest pobieramy przez tego z rodziców, od którego zasądza się alimenty, sąd w wyroku upoważnia do jego pobierania w zakładzie pracy wymienionego rodzica osobę, do rąk której alimenty na rzecz dziecka zostały zasądzone.”

Uchwała SN z dnia 16 grudnia 1997 roku, III CZP 91/86 – teza XI:

 „Zasiłek rodzinny pobierany przez jedno z rodziców powinien być uwzględniony przy orzekaniu o wysokości alimentów.”

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA