Szkoła nie może odmówić przyjęcia ucznia
Aktualizacja: 13.01.2010
Placówka oświatowa musi przyjąć dzieci powracające z rodzicami z zagranicy. Powinni oni jednak przedstawić dokumenty z poprzedniej szkoły. »
Szkoły prywatne nie mogą prowadzić e-studiów
Aktualizacja: 13.01.2010
Od dziś jedynie uczelnie posiadające prawo do habilitowania mogą prowadzić 80 proc. zajęć na studiach przez internet. »
Jakie są przyczyny niedofinansowania zadań oświatowych
Aktualizacja: 13.01.2010
Samorządy twierdzą, że w sumie dodają 2 mld zł do edukacji. Z tego też powodu muszą zamykać małe, ale drogie w utrzymaniu szkoły. Skąd wynika aż takie niedofinansowanie zadań oświatowych? »
Rodzice muszą być poinformowani o zamiarach rady
Aktualizacja: 13.01.2010
Istotą wymogu powiadamiania rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, o którym jest mowa w art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, jest to, aby rodzice mogli się zapoznać z takim zamiarem i podjąć kroki w celu znalezienia dla dzieci odpowiedniej szkoły bądź kroki w celu wyeliminowania takiej uchwały z obrotu prawnego. Wymóg ten jest spełniony także wówczas, gdy informacja o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły została przekazana poprzez wpisy do dzienniczków uczniów, tj. w zwyczajowej formie komunikowania się szkoły z rodzicami. »
Ile pieniędzy unijnych trafi do szkół
Aktualizacja: 13.01.2010
Rozwój gospodarki opartej na wiedzy wymaga inwestycji w kapitał ludzki. A to oznacza inwestycje w wysokiej jakości system oświaty. Niezbędne są działania zmierzające do zwiększenia dostępności edukacji i wyrównania oferty edukacyjnej na obszarach miejskich i wiejskich. Tym celom będą służyć działania realizowane w ramach III i IX Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. »
Aktualizacja: 13.01.2010
• Organizatorzy imprez masowych muszą prowadzić identyfikację osób biorących w nich udział• Kibic mający alkohol naraża się na areszt, ograniczenie wolności lub grzywnę powyżej 1 tys. zł• Egzekucja zakazów stadionowych napotyka w praktyce trudności »
Uczniowie i nauczyciele mogą być podsłuchiwani
Aktualizacja: 13.01.2010
Rząd w ramach programu monitoringu w szkołach zaleca instalowanie kamer z bardzo czułymi mikrofonami. Prawnicy ostrzegają, że bez zgody osób przebywających w szkole nie można nagrywać dźwięku. »
Nie można zlikwidować szkół w gminie i zastąpić ich fundacją
Aktualizacja: 13.01.2010
Obowiązkowy charakter zadań własnych gminy w postaci prowadzenia szkół podstawowych i przedszkoli powoduje, że gmina nie może z wykonywania tych zadań zrezygnować, czy też przekazać ich do wykonania innemu podmiotowi, nawet fundacji, na której powstanie i działalność będzie wywierała znaczący wpływ. »
Jak odpowiednie organy radzą sobie z przyznawaniem stypendium szkolnego
Aktualizacja: 13.01.2010
Przed wprowadzeniem nowych zasad przyznawania stypendiów szkolnych, obawiano się, że samorządowe kolegia odwoławcze zostaną zasypane dużą liczbą odwołań. Co sprawia gminom najwięcej kłopotów? Czy przepisy wymagają zmian? »
Jak wydać decyzję w sprawie stypendium, której nie podważy kolegium odwoławcze
Aktualizacja: 13.01.2010
Do 15 września uczniowie i rodzice mają czas na składanie wniosków o przyznanie stypendium szkolnego. Następnie organy gminy muszą rozpatrzyć wniosek i wydać decyzję. Dotychczasowa praktyka wskazuje, że wiele samorządów nie zawsze robi to zgodnie z przepisami prawa. »
Szkoła nie może zabronić używania telefonu komórkowego
Aktualizacja: 13.01.2010
Rodzice skarżą się, że rady pedagogiczne uchwalają całkowity zakaz korzystania z telefonu komórkowego na terenie szkoły. Resort edukacji twierdzi, że jest to sprzeczne z prawem. »
Skreślenie ucznia decyzją administracyjną
Aktualizacja: 13.01.2010
Dyrektor szkoły lub placówki publicznej albo niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej może, w drodze decyzji, skreślić z listy uczniów tylko osoby nieobjęte obowiązkiem szkolnym w wypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki - stanowi art. 39 ust. 2 ustawy o systemie oświaty. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego. »
Religia wpłynie na wyniki rekrutacji do szkół średnich
Aktualizacja: 13.01.2010
Czy nauczyciel może przejść na emeryturę po 15 latach pracy
Aktualizacja: 13.01.2010
W sierpniu ukończę 55 lat. Udowodniłam 23 lata składkowe i nieskładkowe, w tym 17 lat pracy nauczycielskiej w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie przystąpiłam do OFE. Czy będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy stosunek pracy w szkole będę mogła rozwiązać dopiero za dwa, trzy lata? »
Nauczyciele nie muszą zwalniać się ze szkół
Aktualizacja: 13.01.2010
Nauczyciele, którzy do końca tego roku nabędą prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, nie będą musieli w sierpniu odchodzić z pracy. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?