| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Nowy związek zawodowy nauczycieli już niedługo

Nowy związek zawodowy nauczycieli już niedługo

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" ma m.in. realizować 21 postulatów ruchu Ja, Nauczyciel.

Do końca stycznia Fundacja Ja, Nauczyciel konsultuje statut nowego związku zawodowego w oświacie. Kolejnym etapem będzie zebranie założycielskie, uchwalenie statutu, a potem rejestracja Związku Zawodowego Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka".

Decyzja o powołaniu nowego związku nauczycielskiego jest efektem ankiety przeprowadzanej wśród członków facebookowej grupy Ja, Nauczyciel i uczestników Narad Obywatelskich o Edukacji. Za utworzeniem związku opowiedziało się 2,1 tys. osób.

Obecnie fundacja Ja, Nauczyciel konsultuje statut przyszłego związku. Dagmara Rucińska z fundacji na razie nie chce mówić o tym, kiedy nowy związek może być zarejestrowany. "Wszystko będzie zależeć od konsultacji. Mam nadzieję, że prace będą postępować sprawnie" - powiedziała PAP.

Związek Zawodowy Pracowników Oświaty "Ja, Nauczyciel'ka" wśród celów stawia sobie zmianę podstawy programowej, obowiązek zatrudnienia w każdej szkole pedagoga i psychologa, a także powołanie izby nauczycielskiej. Ma też realizować 21 postulatów ruchu Ja, Nauczyciel. Wśród nich są: zmniejszenie biurokracji w szkołach, podniesienie pensji nauczycieli i zmiany w awansie zawodowym nauczycieli.

Zobacz: Nauczyciel

W wywiadzie dla PAP z grudnia Marek Mendel z fundacji Ja, Nauczyciel podkreślał, że celem jest co najmniej 10 tys. członków związku. "Wtedy mamy gwarancję, że będziemy reprezentatywni dla środowiska oświatowego i nie zostaniemy pominięci w negocjacjach, będziemy zapraszani do konsultacji" – mówił.

Poinformował też, że zwolennicy nowej inicjatywy będą mieli wybór, czy zapisać się do związku, współpracować z fundacją czy funkcjonować w grupie na Facebooku.

Zgodnie z prawem, związek zawodowy może założyć co najmniej 10 pracowników, niekoniecznie zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »