REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niż demograficzny zagrozi szkołom

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Liczba miejsc przygotowana przez szkoły ponadgimnazialne przewyższa liczbę uczniów, którzy rzeczywiście rozpoczną naukę w klasach pierwszych. Czy może to skutkować zamykaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli?

Ze względów demograficznych w ostatnich latach w szkołach ponadgimnazjalnych z roku na rok zmniejsza się liczba uczniów. Zmniejszać się będzie też w latach następnych. Dopiero od 2011 r. roczniki siedmiolatków rozpoczynających edukację w szkołach podstawowych będą liczniejsze.

REKLAMA

REKLAMA

"W woj. zachodniopomorskim w roku szkolnym 2009-2010 liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych będzie wynosić ponad 20 tys. 350 osób. W roku ubiegłym uczniów było o trzy tysiące więcej" - powiedziała rzeczniczka zachodniopomorskiego kuratorium oświaty Iwona Rydzykowska. Przypomniała, że liczebność poszczególnych roczników rozpoczynających naukę na poszczególnych etapach edukacji była znana wcześniej, dlatego samorządy, które prowadzą szkoły, mogły przygotować się do mniejszej liczby uczniów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w większości miast najmniej wolnych miejsc zostało w liceach ogólnokształcących, najwięcej w liceach profilowanych. Zdaniem rozmówców, nabór określa jakość szkół, tzn. jeżeli szkoła ma dobrą opinię i oferuje atrakcyjne profile kształcenia, nie ma problemów z naborem nowych roczników.

REKLAMA

Według Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, na Podkarpaciu na około 36 tys. miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych zgłosiło się ponad 29 tys. uczniów. Największą popularnością cieszą się licea ogólnokształcące, których uczniowie - prawie 14 tys. - stanowią 48 proc. wszystkich uczniów szkół średnich w regionie. Najmniejszą popularnością cieszą się licea profilowane - tam zdecydowało się kontynuować edukację ok. 650 osób, czyli zaledwie 2,2 proc. Spośród zawodów wybieranych w technikach najwięcej uczniów chce zostać technikami informatykami - ponad 1,2 tys. osób, w zespołach szkół zawodowych - mechanikami pojazdów samochodowych - 741. W liceach profilowanych największą popularnością cieszy się profil ekonomiczno-administracyjny - 201 uczniów.

W starostwie powiatowym w Lesku, gdzie znajdują się trzy szkoły średnie (liceum ogólnokształcące, zespół szkół drzewnych i zespół szkół rolnych) nie ma na razie konieczności zwalniania nauczycieli z powodu niżu demograficznego. W wydziale oświaty poinformowano, że szkoły w takiej sytuacji obniżają jedynie liczbę godzin nauczycielom. Również w Urzędzie Miasta w Błażowej, który ma pod sobą zespół szkół, problem z demografią nie przyczynił się do zwalniania nauczycieli. Inspektor ds. oświaty w tym urzędzie Zuzanna Bartoń poinformowała, że w tym roku z tego powodu również żaden nauczyciel nie odszedł na emeryturę. Demografia wpłynęła jedynie na liczebność klas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie sytuacja wygląda w innych regionach i województwach. Jak poinformowano w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie Dolnego Śląska po pierwszym naborze pozostało 15 proc. wolnych miejsc z prawie 33 tys. przygotowanych w tym roku. Po pierwszej turze rekrutacji najwięcej wolnych miejsc pozostało w liceach profilowanych, bo aż 35 proc. Z kolei niemal w całości zostały obsadzone licea ogólnokształcące. Tu z przygotowanych na ten rok ponad 14 tys. miejsc pozostało po pierwszym naborze ok. 1,1 tys. W technikach miejsca zostały obsadzone w 83 proc., zaś w szkołach zawodowych w 71 proc.

W woj. pomorskim szkoły ponadgimnazjalne przygotowały prawie 24,5 tys. miejsc dla nowych uczniów. Wolnych pozostało prawie trzy tys. miejsc: ponad 800 w liceach ogólnokształcących, ponad 850 w technikach, a najwięcej - ponad 1,1 tys. w szkołach zawodowych. "Zawodówki niemal co roku wprowadzają do swojej oferty nowe zawody, robią to na próbę, aby sprawdzić, jakim będą się cieszyły zainteresowaniem. Niektóre z tych propozycji nie znajdują zainteresowania u młodzieży" - wyjaśnił przyczynę takiej liczby wolnych miejsc zastępca dyrektora wydziału kształcenia ponadgimnazjalnego w pomorskim kuratorium oświaty Jan Główczewski.

W szkołach ponadgimnazjalnych woj. świętokrzyskiego przyjęto 13 tys. uczniów, jest jeszcze 3151 wolnych miejsc. "Różnica wynika z faktu, że szkoły w planach zawyżają liczbę uczniów, których chcą przyjąć" - powiedział świętokrzyski wicekurator oświaty Lucjan Pietrzczyk. Jego zdaniem, jeżeli szkoła przygotowała dużo wolnych miejsc w pierwszych klasach i w wyniku naboru nie zostały one wypełnione, to taka placówka może mieć problem z zapewnieniem pracy dla nauczycieli, ale nie od razu. "Ci nauczyciele uczą też starsze roczniki i problem braku pracy dla nich nie pojawi się nagle" - dodał kurator. Podkreślił, że likwidowane szkoły, np. licea profilowane wchodzą w skład zespołów szkół i nauczyciele znajdują prace w innych oddziałach.

Z danych systemu elektronicznego naboru do szkół Kuratorium Oświaty w Łodzi wynika, że w województwie we wszystkich powiatach są wolne miejsca do wszystkich typów szkół, w których było w sumie ponad 32 tys. miejsc. Nieobsadzonych pozostaje ponad 7 tys. miejsc, a uczniów "bez przydziału" jest około tysiąca. "Liczba wolnych miejsc kilkukrotnie przewyższa zapotrzebowanie. Według aktualnego stanu w samej Łodzi planuje się wygaszenie kilku liceów ogólnokształcących, techników i szkół zawodowych oraz prawie wszystkich liceów profilowanych" - poinformował Jarosław Owsiński z Kuratorium Oświaty w Łodzi.

W województwie kujawsko-pomorskim dla 26 tys. 663 absolwentów gimnazjów, przygotowano przeszło 31 tys. miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych: w liceach ogólnokształcących 11 tys. 100, w liceach profilowanych - 1,2 tys., w zasadniczych szkołach zawodowych - 7,5 tys. w technikach - 11,5 tys. "W części szkół są jeszcze wolne miejsca - w szkołach zasadniczych i technikach, a także pojedyncze w liceach. Jeszcze nie sporządzaliśmy szczegółowego raportu, gdyż nabór, pomimo zasadniczej i dodatkowej rekrutacji, praktycznie jeszcze trwa. Nie mamy jednak sygnałów o dramatycznej sytuacji w jakiś szkołach związanej z brakiem chętnych do podjęcia w nich nauki. Samorządy i szkoły starały się planować przyjęcia realistycznie" - powiedziała Teresa Kordas z kuratorium w Bydgoszczy.

"Jeżeli nawet są wolne miejsca w poszczególnych klasach i nie ma chętnych na naukę w całych zaproponowanych przez szkołę klasach to nie oznacza, że szkoła zostanie zlikwidowana. Nie widzimy w Wielkopolsce takiego zagrożenia, nie ma informacji o zamiarze likwidacji szkół. Jeżeli takie decyzje zostaną podjęte, to będzie to proces, a nie jednorazowa decyzja" - powiedziała Dorota Śliwińska z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Jak poinformował wicekurator Dariusz Wilczak z Kuratorium Oświaty w Katowicach, 10 lipca we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w woj. śląskim, na 1412 uczniów, którzy jeszcze do żadnej nie zgłosili się, czekało 10 245 wolnych miejsc. W podobnym czasie w 2008 r. wolnych miejsc było ok. 8 tys. W ocenie Wilczaka, "nie jest to jeszcze katastrofa". Z informacji od organów prowadzących wynika bowiem, że wiele tych miejsc to klasy potencjalnie trzydziestokilkuosobowe, do których dotąd zgłosiło się po kilku uczniów. Najpewniej - podobnie jak w zeszłych latach - uczniowie ci, wobec małego zainteresowania, trafią do innych klas, przez co liczba wolnych miejsc znacznie zmaleje.

Wilczak przypomniał, że likwidacja szkół borykających się z brakiem kandydatów nie jest teraz możliwa, ponieważ - zgodnie z przepisami - organy prowadzące musiałyby o tym wiedzieć do końca lutego. Godziny, a zatem pracę, mogą natomiast tracić nauczyciele - ich dyrektorzy mogli jednak zdecydować o tym do 30 maja. "Istnieją przypadki, że dyrektorzy szkół obawiający się mniejszego naboru dali pewnej grupie nauczycieli wypowiedzenia - albo zmniejszające liczbę godzin pełnego etatu, bądź oznaczające utratę pracy. Jeżeli nabór jednak się zwiększy, podpiszą z nauczycielami zatrudnienie od września. To zabezpieczenie dyrektorzy musieli zrobić" - wyjaśnił Wilczak.

W woj. warmińsko-mazurskim w szkołach ponadgimnazjalnych przygotowano w sumie 24 tys. 112 miejsc. W wielu szkołach przygotowano więcej miejsc niż wpłynęło podań o przyjęcie. Jak poinformował Ryszard Leszczyński z olsztyńskiego kuratorium np. szkoły w Szczytnie po rekrutacji miały w sumie 300 wolnych miejsc, w Elblągu - 240. "Szkoły poradziły sobie z pustymi miejscami w ten sposób, że zmniejszyły ilość oddziałów" - powiedział. Dodał, że praktyka pokazuje, że po wakacjach uczniowie "będą jeszcze krążyć od szkoły do szkoły" i dopiero we wrześniu okaże się, ile wolnych miejsc pozostało w poszczególnych placówkach.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA