REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zobowiązania i należności szkoły podstawowej i gimnazjum połączonych w zespół

Jarosław Kotowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 września 2009 r. ze szkoły podstawowej i gimnazjum został utworzony zespół szkół. Uchwała rady gminy wskazuje, że zespół wyposaża się w mienie znajdujące się w szkole podstawowej i gimnazjum. Jak postąpić z zobowiązaniami i należnościami tych jednostek?

Czy przejmuje je utworzony zespół czy gmina? Czy należy wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne, jeśli wszyscy pracownicy szkoły i gimnazjum zostają przeniesieni do zespołu, czy tylko naliczyć i zaksięgować na zobowiązania – gminy czy zespołu?

REKLAMA

 

REKLAMA

Organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół (art. 62 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty; dalej: ustawa o systemie oświaty). Takie rozwiązanie ma miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu, gdzie została podjęta uchwała rady gminy o powołaniu zespołu szkół. Wspomniany art. 62 ustawy o systemie oświaty stanowi jedynie, że połączenie w zespół nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół i placówek oraz samorządów uczniowskich poszczególnych szkół, ale sam statut zespołu może jednak przewidzieć w tym zakresie odrębną regulację.

Dyrektor zespołu staje się dyrektorem szkoły w myśl ustawy o systemie oświaty, a więc wykonuje prawa i obowiązki pracodawcy i kierownika jednostki sektora finansów publicznych. Utworzenie zespołu następuje zaś w trybie art. 58 ustawy o systemie oświaty, co powoduje, że w zakresie uregulowanym odrębnie w statucie zespołu tracą moc postanowienia statutów poszczególnych szkół i placówek. Połączenie w zespół szkoły podstawowej i gimnazjum wymaga opinii pozytywnej kuratora oświaty.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czytaj także: Jak realizować zadania publiczne po likwidacji zakładów budżetowych >>

 

REKLAMA

Co do należności i zobowiązań, to zgodnie z art. 79 ustawy o systemie oświaty, szkoły są zakładami budżetowymi lub jednostkami budżetowymi, tak więc zasady ich gospodarki finansowej określają odrębne przepisy. W tym zakresie jest to obowiązująca do 31 grudnia 2009 r. ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, która w art. 21 ust. 4 stanowi, że należności i zobowiązania likwidowanej jednostki budżetowej przejmuje organ, który podjął decyzję o likwidacji, jednak z zastrzeżeniem, że należności i zobowiązania jednostki budżetowej likwidowanej w celu przekształcenia w inną formę organizacyjno-prawną może przejąć utworzona jednostka – i tak chyba powinno stać się również w przypadku opisanym przez Czytelnika. Inaczej jeśli należności i zobowiązania miałaby przejąć rada, to weszłyby one na zobowiązania i należności organu, który podjął decyzję o likwidacji.

Co się zaś tyczy pracowników, to w drodze wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy zostaną oni przeniesieni do zespołu. Natomiast wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego warunkowana jest wprost przepisami ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Ustawa ta ma zastosowanie do pracowników samorządowych jednostek budżetowych, zakładów budżetowych itd. A zatem również do osób zatrudnionych w zespole szkół.

Wypłata wynagrodzenia dodatkowego powinna nastąpić nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie (art. 5 ust. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Natomiast pracownik, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z likwidacją pracodawcy, ma je otrzymać w dniu rozwiązania stosunku pracy (art. 5 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jeżeli zatem przed podjęciem uchwały lub po jej podjęciu zapadł termin ustawowy wypłaty wynagrodzenia, należy je wypłacić pracownikom, w innym zaś ująć i wykazać jako zobowiązania. Jeśli rada gminy nie postanowiła, że zobowiązania i należności przejmuje zespół, to będą one stanowiły zobowiązania gminy.

 

Czytaj także: Planowanie finansowe w samorządowych jednostkach oświatowych >>

 

Podstawy prawne

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 56, poz. 458)

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 666)

• Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 104, poz. 711)

Jarosław Kotowski

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA