REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spór o stypendia, dodatki stażowe i autonomię uczelni

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Góra

REKLAMA

Resort nauki kończy prace nad zmianą prawa o szkołach wyższych. Założenia do nowelizacji ustawy są zbyt ogólne i niespójne. Środowisko akademickie przygotowało własną propozycję zmian


Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich (KRZSP) obawiają się, że zaproponowane przez resort nauki zmiany ograniczą autonomię i możliwość rozwoju szkół wyższych. Studenci dodają, że ministerstwo nie bierze pod uwagę ich postulatów. Dlatego Rada Główna Szkolnictwa Wyższego (RGSW), zamiast oceniać resortowe, bardzo ogólne założenia nowelizacji, przygotowała własny projekt uwzględniający postulaty całego środowiska akademickiego.

Profesor Jerzy Błażejewski, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, uważa, że zawiera on przepisy, które nie naruszają zasadniczej konstrukcji ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U nr 164, poz. 1365 z późn. zm.). Rada Główna uważa bowiem, że nie należy burzyć tego, co dopiero zaczęło funkcjonować. Jednak nie wszystkie zmiany są czysto kosmetyczne.

Kontrowersyjne dodatki stażowe

Projekt przygotowany przez Radę zakłada zniesienie obowiązku wypłacania co miesiąc dodatku stażowego pracownikom wszystkich uczelni, w tym prywatnych.

- Taka zmiana powinna być przyjęta już w ubiegłym roku - podkreśla Krzysztof Pawłowski, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Do 31 sierpnia 2006 r. dodatek otrzymywali tylko pracownicy uczelni publicznych. Posłowie zdecydowali jednak, że powinni go dostawać także pracownicy uczelni prywatnych. Według rektora Krzysztofa Pawłowskiego ustawodawca zmusił uczelnie prywatne do zwiększenia kosztów z dnia na dzień o ponad 7 proc., nie wskazując jednocześnie źródła ich finansowania.

Profesor Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich i współautor ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, przyznaje, że szkoła niepubliczna, tak jak każdy podmiot prywatny, powinna samodzielnie ustalać zasady wynagradzania, ponieważ w przeciwieństwe do szkół publicznych, nie otrzymuje dotacji z budżetu państwa.

Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich przypomina, że prof. Stefan Jurga, sekretarz stanu w MNiSW, obiecał już w kwietniu, że obowiązek wypłaty dodatków stażowych przez szkoły prywatne zostanie zniesiony w drodze szybkiej nowelizacji. Resort jednak nie przygotował jeszcze żadnego projektu.

Wzmocnienie pozycji studentów

Rada Główna Szkolnictwa Wyższego chce również wzmocnić Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polski (PSRP).

- Obecnie wielu rektorów nie odpowiada na nasze pisma, twierdząc, że prawo zobowiązuje ich do współpracy z samorządem studenckim na danej uczelni, a nie z organizacją reprezentującą ogół studentów - podkreśla Leszek Cieśla, przewodniczący PSRP.

Tymczasem PSRP bardzo często broni studentów przed niezgodnymi z prawem praktykami uczelni, np. niekorzystnymi zapisami w umowach czy regulaminach.

Rada w swoim projekcie wprowadza przepis dający PSRP prawo do zwracania się w sprawach dotyczących studentów do organów władzy publicznej i uczelni oraz uzyskiwania wyjaśnień i informacji.

Projekt zmienia również definicję studenta. Obecnie jest to osoba kształcąca się na studiach I lub II stopnia albo na jednolitych. Tymczasem student nie zawsze musi się kształcić. Często nie uczestniczy w zajęciach, np. z powodu długiego zwolnienia lekarskiego czy czasowego wyjazdu, chociaż nadal jest studentem. Tymczasem w takich sytuacjach uczelnie odmawiają mu np. prawa do pomocy materialnej. Zdaniem PSRP problem rozwiązałby przepis, że student to osoba przyjęta na studia albo osoba immatrykulowana, która złożyła ślubowanie.

Ponadto projekt nowelizacji RGSW przywraca dotacje na działalność studenckich kół naukowych i kulturalnych.

- W skali kraju były to naprawdę nieduże pieniądze, około 2 mln zł, które jednak umożliwiały prowadzenie atrakcyjnych projektów - wyjaśnia Leszek Cieśla.

Stypendia dla doktorantów

Natomiast doktoranci domagają się wprowadzenia stypendiów za wyniki w sporcie oraz stypendium ministra za osiągnięcia w nauce i wybitne osiągnięcia sportowe. Obecnie doktoranci, w przeciwieństwie do studentów, nie mają możliwości ubiegania się o te świadczenia.

Paweł Kos, wiceprzewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów (KRD), podkreśla, że to właśnie osoby robiące doktorat mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami naukowymi i ich praca powinna być doceniona.

Rada Główna popiera też postulaty wzmocnienia pozycji KRD. Dziś organizacja ta nie może bowiem mieć swoich przedstawicieli m.in. w RGSW, a także nie otrzymuje wsparcia finansowego, mimo że w Polsce jest ponad 30 tys. doktorantów.

Tajne prace resortu

Michał Seweryński, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapowiada, że jeszcze w sierpniu przedstawi projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Czy będzie zawierał proponowane zmiany, nie wiadomo. Resort upublicznił tylko założenia do nowelizacji. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich stwierdziła, że nie można ich poddać ocenie merytorycznej, ponieważ są zbyt ogólnikowe i niespójne. Ponadto, zdaniem KRASP, wiele regulacji już funkcjonuje. Istnieje już np. podział na studia I, II i III stopnia. Możliwe jest łączenie się małych uczelni z dużymi, a także kształcenie przez internet.

- Problemem jest tylko brak aktów wykonawczych - uważa prof. Jerzy Woźnicki.

Resort wydał dopiero 33 z 41 rozporządzeń.

Niektóre propozycje zmian budzą jednak wiele kontrowersji. Uznanie stopnia doktora habilitowanego za postawę do automatycznego uzyskania tytułu profesora stanowiłoby zachętę do rezygnacji z rozwoju naukowego. KRASP i KRD krytykują też stworzenie tzw. uczelni doktorskich kształcących tylko doktorantów, ponieważ nie da się zbudować od podstaw szkoły, która z założenia będzie elitarna, kształcąca wybitnych absolwentów. Musi być ona częścią dużej, znaczącej instytucji.

Środowisko akademickie ma jednak nadzieję, że resort nauki uwzględni ich postulaty, przedstawione m.in. w projekcie przygotowanym przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Propozycje zmian w prawie o szkolnictwie wyższym



JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPP rośnie w siłę. Podsumowanie X Forum Liderów PPP

„Przyszłość PPP w Polsce” była tematem przewodnim jubileuszowej, dziesiątej edycji Forum Liderów PPP, która odbyła się 16 czerwca 2025 roku w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, parlamentarzyści, eksperci, instytucje finansujące, partnerzy prywatni oraz promotorzy projektów realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wśród gości znaleźli się m.in. wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, senatorowie Joanna Sekuła i Adam Szejnfeld, a także praktycy rynku PPP z Polski i Europy.

Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

REKLAMA

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA