reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Jakie zadania w sprawach oświaty stoją przed samorządem województwa

Jakie zadania w sprawach oświaty stoją przed samorządem województwa

Przy wykorzystaniu jakich środków finansowych samorząd województwa może realizować przypisane mu zadania w zakresie oświaty i edukacji? Jakie są podstawowe narzędzia wspierające samorząd województwa w realizacji zadań edukacyjnych?


Realizując własne zadania ustawowe w zakresie oświaty i edukacji samorząd województwa wspiera i prowadzi działania na rzecz podniesienia poziomu wykształcenia obywateli, wspiera także rozwój nauki. W województwie opolskim istotna rola edukacji w rozwoju regionu została podkreślona we wszystkich dokumentach programowych, przyjętych przez sejmik województwa - od Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego na lata 2000-2015 aż po sektorową strategię rozwoju edukacji w województwie opolskim. Ten ostatni dokument powstał we współpracy z przedstawicielami samorządów, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i kuratorium oświaty, a określa priorytety i kierunki działań dla instytucji oświatowych oraz naukowych województwa opolskiego.


Realizując zadania, wynikające z tych dokumentów, wykorzystywaliśmy środki finansowe z budżetu województwa, budżetu państwa oraz z funduszy strukturalnych.


Podstawowymi, ustawowymi narzędziami wspierania przez samorząd województwa realizacji zadań edukacyjnych były dotychczas kontrakty wojewódzkie oraz programy operacyjne. W ramach kontraktów samorządy lokalne oraz uczelnie uzyskały dofinansowanie na zadania inwestycyjne, którymi były budowy, rozbudowy, modernizacje, remonty oraz wyposażenia obiektów naukowo-dydaktycznych szkół, placówek i uczelni.


Z pierwszego kontraktu, w latach 2001-2003, przygotowano m.in. bazę dla tworzonej wtedy Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, unowocześniano infrastrukturę szkół prowadzonych przez samorządy gminne i powiatowe, powstały też centra kształcenia ustawicznego i praktycznego. Ponadto przygotowane zostały narzędzia promujące placówki oświatowe i naukowe wśród mieszkańców województwa - należy do nich m.in. Wojewódzka Edukacyjna Baza Danych, która zawiera informacje o ofercie edukacyjnej wszystkich placówek z województwa.


Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego w latach 2004-2006 zwiększył możliwości realizacji zadań inwestycyjnych w gminach i powiatach oraz na uczelniach. Dodatkowo w ramach ZPORR wsparcie finansowe uzyskała młodzież z terenów wiejskich oraz z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach materialnych.


Samorząd województwa opolskiego ze swojego budżetu wspiera największe osiągnięcia nauczycieli, studentów i uczniów. Od 1999 roku co roku przyznajemy nagrody nauczycielom i pracownikom akademickim za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i upowszechniania edukacji. Od 2002 roku wręczane są stypendia marszałka województwa opolskiego, które otrzymują studenci oraz słuchacze szkół, dla których organem prowadzącym jest województwo opolskie. Stypendia przyznawane są najzdolniejszej młodzieży regionu za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz osiąganie sukcesów naukowych. Ustanowiona została także nagroda Professor Opoliensis, która będzie przyznawana za najważniejsze prace naukowe, mające istotny wpływ na rozwój regionu i nauki. Z budżetu województwa wspierana jest realizacja zadań dydaktyczno-naukowych i prowadzenie badań naukowych przez uczelnie. Od kilku lat organizowane są regionalne targi edukacji, oferujące pomoc młodym ludziom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.


Ostatnią naszą inicjatywą, służącą poszerzeniu oferty kształcenia w regionie, jest powołanie Regionalnego Centrum Kształcenia Języków Obcych w Opolu. W ramach Centrum od września będzie działać nowe Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. Będzie to szkoła dla uczniów zdolnych językowo, przygotowująca do międzynarodowej matury.


JÓZEF SEBESTA

marszałek województwa opolskiego

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama