REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zadania w sprawach oświaty stoją przed samorządem województwa

REKLAMA

Przy wykorzystaniu jakich środków finansowych samorząd województwa może realizować przypisane mu zadania w zakresie oświaty i edukacji? Jakie są podstawowe narzędzia wspierające samorząd województwa w realizacji zadań edukacyjnych?


Realizując własne zadania ustawowe w zakresie oświaty i edukacji samorząd województwa wspiera i prowadzi działania na rzecz podniesienia poziomu wykształcenia obywateli, wspiera także rozwój nauki. W województwie opolskim istotna rola edukacji w rozwoju regionu została podkreślona we wszystkich dokumentach programowych, przyjętych przez sejmik województwa - od Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego na lata 2000-2015 aż po sektorową strategię rozwoju edukacji w województwie opolskim. Ten ostatni dokument powstał we współpracy z przedstawicielami samorządów, uczelniami, organizacjami pozarządowymi i kuratorium oświaty, a określa priorytety i kierunki działań dla instytucji oświatowych oraz naukowych województwa opolskiego.


Realizując zadania, wynikające z tych dokumentów, wykorzystywaliśmy środki finansowe z budżetu województwa, budżetu państwa oraz z funduszy strukturalnych.


Podstawowymi, ustawowymi narzędziami wspierania przez samorząd województwa realizacji zadań edukacyjnych były dotychczas kontrakty wojewódzkie oraz programy operacyjne. W ramach kontraktów samorządy lokalne oraz uczelnie uzyskały dofinansowanie na zadania inwestycyjne, którymi były budowy, rozbudowy, modernizacje, remonty oraz wyposażenia obiektów naukowo-dydaktycznych szkół, placówek i uczelni.


Z pierwszego kontraktu, w latach 2001-2003, przygotowano m.in. bazę dla tworzonej wtedy Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, unowocześniano infrastrukturę szkół prowadzonych przez samorządy gminne i powiatowe, powstały też centra kształcenia ustawicznego i praktycznego. Ponadto przygotowane zostały narzędzia promujące placówki oświatowe i naukowe wśród mieszkańców województwa - należy do nich m.in. Wojewódzka Edukacyjna Baza Danych, która zawiera informacje o ofercie edukacyjnej wszystkich placówek z województwa.


Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego w latach 2004-2006 zwiększył możliwości realizacji zadań inwestycyjnych w gminach i powiatach oraz na uczelniach. Dodatkowo w ramach ZPORR wsparcie finansowe uzyskała młodzież z terenów wiejskich oraz z rodzin znajdujących się w trudnych warunkach materialnych.


Samorząd województwa opolskiego ze swojego budżetu wspiera największe osiągnięcia nauczycieli, studentów i uczniów. Od 1999 roku co roku przyznajemy nagrody nauczycielom i pracownikom akademickim za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i upowszechniania edukacji. Od 2002 roku wręczane są stypendia marszałka województwa opolskiego, które otrzymują studenci oraz słuchacze szkół, dla których organem prowadzącym jest województwo opolskie. Stypendia przyznawane są najzdolniejszej młodzieży regionu za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz osiąganie sukcesów naukowych. Ustanowiona została także nagroda Professor Opoliensis, która będzie przyznawana za najważniejsze prace naukowe, mające istotny wpływ na rozwój regionu i nauki. Z budżetu województwa wspierana jest realizacja zadań dydaktyczno-naukowych i prowadzenie badań naukowych przez uczelnie. Od kilku lat organizowane są regionalne targi edukacji, oferujące pomoc młodym ludziom w wyborze dalszej ścieżki kształcenia.


Ostatnią naszą inicjatywą, służącą poszerzeniu oferty kształcenia w regionie, jest powołanie Regionalnego Centrum Kształcenia Języków Obcych w Opolu. W ramach Centrum od września będzie działać nowe Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. Będzie to szkoła dla uczniów zdolnych językowo, przygotowująca do międzynarodowej matury.


JÓZEF SEBESTA

marszałek województwa opolskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  REKLAMA

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA