REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Religia wpłynie na wyniki rekrutacji do szkół średnich

Jolanta Góra

REKLAMA

REKLAMA

EDUKACJA Obliczanie średniej ocen

Religia wpłynie na wyniki rekrutacji do szkół średnich

l Od 1 września stopień z religii, a także z innych przedmiotów dodatkowych, będzie wliczany do średniej ocen

l Średnia ocen ma znaczenie podczas rekrutacji do szkół średnich, im wyższa, tym łatwiej dostać się do liceum

l Na ocenę z religii ma wpływ nie tylko wiedza, ale także aktywne uczestnictwo w życiu parafii

Stopień z religii będzie wliczany do średniej ocen - tak zdecydował rząd, mimo że Ryszard Legutko, minister edukacji narodowej, uważa, że jest to sprawa dyskusyjna. Obawy nowego ministra są uzasadnione. Od średniej ocen zależy bowiem, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem, stypendium naukowe, a także czy dostanie się do szkoły ponadgimnazjalnej. Religia, podobnie jak etyka, nie jest jednak przedmiotem obowiązkowym. Uczą się jej tylko te osoby, które chcą. Ale ci, którzy chcieliby uczęszczać na etykę, nie mają takiej możliwości, bo brakuje pieniędzy i nauczycieli. O tym, czy jest to dyskryminacja, zdecyduje niebawem Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Zawyżanie i zaniżanie średniej

- Ktoś, kto zrezygnował z religii, będzie mógł mieć niższą średnią od tego, który na nią chodzi. Można uznać za zasadę, że średnia ocen z religii w szkole jest zbliżona do 5 - uważa Ryszard Sikora, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 36 w Krakowie.

Oznacza to, że oceny z religii mogą wpłynąć na podwyższenie średniej ogólnej. W efekcie zwiększy się liczba uczniów zdających z wyróżnieniem, które przyznawane jest za osiągnięcie średniej powyżej 4,75. Podczas rekrutacji szkoły średnie przyznają nawet 10 punktów za świadectwo z czerwonym paskiem. O przyjęciu do szkoły decyduje często jeden punkt.

Arcybiskup Tadeusz Nycz obawy dotyczące zawyżania średniej uczniów przez ocenę z religii uważa za nieuzasadnione. Tak samo uważa resort edukacji.

Ocena za gorliwość

Uczniowie, a także politycy, twierdzą, że ocena z religii wystawiana jest nie za wiedzę. Biskup Tadeusz Pieronek wyjaśnia, że nauczyciele religii powinni oceniać głównie wiedzę ucznia, nie pobożność czy moralność. Komisja Episkopatu ds. Wychowania w dokumencie: Ocenianie uczniów na katechezie zaleca jednak, że piątkę może mieć m.in. uczeń, który przejawia postawę apostolską, a celującą ten, który bierze czynny udział w przygotowaniu liturgii mszy świętej, uczestniczy w życiu parafii.

- Mój ksiądz stawia szóstki tym, którzy chodzą regularnie na mszę i dodatkowe nabożeństwa, np. majówki, różaniec - mówi Jacek Wrotny, gimnazjalista z woj. dolnośląskiego.

Małgorzata Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Niemcach, w woj. lubelskiem, mówi, że być może katecheci i księża ocenianie z religii traktują jako nagrodę za uczęszczanie na lekcje, a także do kościoła. W jej szkole jest jednak inaczej. Są nawet klasy, w których ocena z religii jest najniższą na świadectwach.

- W moim przekonaniu jednak wliczanie ocen z dodatkowych przedmiotów, w tym religii, jest krzywdzące. Sprawia, że prawo nie będzie jednakowe wobec wszystkich uczniów - uważa Małgorzata Nowak.

Brakuje lekcji etyki

Według danych Kościoła, na lekcje religii chodzi 95 proc. dzieci szkół podstawowych oraz 90 proc. młodzieży. Oznacza to, że aż 10 proc. uczniów gimnazjów nie chodzi na religię. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, nauka religii nie jest obowiązkowa. Uczniowie mogą wybrać między religią lub etyką, a także zrezygnować z tych zajęć. Szkoła musi zorganizować lekcje z religii lub z etyki, jeśli będzie chodziło na nie siedmiu uczniów.

- Nie znam szkoły, która wprowadziłaby zamiast religii etykę - mówi Ryszard Sikora.

- W Polsce istnieje poważny problem z zapewnieniem dostępności lekcji etyki dla dzieci, które nie chcą się uczyć religii - dodaje dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Obecnie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka toczy się sprawa Grzelak przeciwko Polsce. Skarżący podkreślają, że ich syn, który zrezygnował z lekcji religii w szkole podstawowej, nie miał możliwości uczęszczania na alternatywne zajęcia (np. z etyki). Nie prowadziła ich żadna ze szkół, do których uczęszczał.

Problemem jest brak funduszy na dodatkowy przedmiot dla garstki uczniów i odpowiednio przygotowanych nauczycieli. Potwierdza to Magdalena Środa, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Brak lekcji etyki powoduje, że dzieci, które nie chcą uczęszczać na lekcje religii, nie będą miały możliwości podniesienia swojej średniej ocen - podkreśla Adam Bodnar.

Jeśli ETPC orzeknie na korzyść skarżących w sprawie możliwości nauczania etyki, to Polska będzie musiała umożliwić uczestnictwo w tych zajęciach wszystkim niechodzącym na religię.

Irena Dzierzgowska, była wiceminister edukacji, uważa ponadto, że powinno się zrezygnować z wpisywania oceny z religii na świadectwie. Wiele dzieci otrzymuje bowiem świadectwo z kreską w miejscu, gdzie inni uczniowie mają oceny z religii. To jest nie tylko ujawnianie przekonań religijnych dziecka, ale może prowadzić do dyskryminacji ze względu na te przekonania. Dyskryminację zarzucili także rodzice we wspomnianej skardze do ETPC.

O ocenach zdecyduje Trybunał

Sojusz Lewicy Demokratycznej złoży w najbliższych dniach wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP rozporządzenia uwzględniającego ocenę z religii do średniej na świadectwie. Zdaniem Wojciecha Olejniczaka, przewodniczącego SLD, za jego niekonstytucyjnością przemawia właśnie iluzoryczny wybór między religią, a etyką, sposób oceniania, a także brak podstawy programowej.

- Katecheci i księża oceniają nie tylko wiedzę, ale także uczestnictwo w praktykach religijnych - podkreśla Olejniczak.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wpływ ocen religii na osiągnięcia uczniów

JOLANTA GÓRA

jolanta.gora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA