REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzice muszą być poinformowani o zamiarach rady

Michał Folcholc
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istotą wymogu powiadamiania rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, o którym jest mowa w art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, jest to, aby rodzice mogli się zapoznać z takim zamiarem i podjąć kroki w celu znalezienia dla dzieci odpowiedniej szkoły bądź kroki w celu wyeliminowania takiej uchwały z obrotu prawnego. Wymóg ten jest spełniony także wówczas, gdy informacja o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły została przekazana poprzez wpisy do dzienniczków uczniów, tj. w zwyczajowej formie komunikowania się szkoły z rodzicami.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

Wdrażając uchwalony rok wcześniej plan naprawy gminnych finansów, rada gminy podjęła uchwałę w sprawie likwidacji prowadzonej przez siebie szkoły podstawowej. Poprzedzone zostało to spotkaniem z rodzicami, na którym dyrektor szkoły oraz wójt gminy, poinformowali zebranych o zamiarze likwidacji szkoły. Z protokołu z tego spotkania wynika, że uczestniczący w nim rodzice odmówili podpisania listy obecności, a następnie skierowali do rady gminy pismo sprzeciwiające się likwidacji szkoły. Rozstrzygnięciem nadzorczym wydanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego stwierdzono nieważność uchwały rady gminy z powodu naruszenia przez nią art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Rada gminy w swojej skardze wniesionej do WSA w Bydgoszczy zarzuciła rozstrzygnięciu nadzorczemu, iż art. 59 ustawy nie wskazuje, w jaki sposób zamiar likwidacji szkoły powinien być uzewnętrzniony, a w szczególności nie wymaga on podjęcia uchwały rady gminy w tym zakresie ani też pisemnego poinformowania każdego z rodziców o zamiarze likwidacji szkoły. Wyjaśniono przy tym, że decyzję o zamiarze likwidacji szkoły podjęto już uchwałą z lutego 2005 r., zmienioną uchwałą z października 2005 r., którą został przyjęty program naprawy finansów gminy.

WSA w Bydgoszczy uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego. W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że ustalenie wojewody dotyczące niedopełnienia zawiadomienia wszystkich rodziców o zamiarze likwidacji szkoły zostało podjęte w oparciu o nieprawidłową interpretację art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Przepis ten nie wymaga bowiem podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji, a w konsekwencji organ prowadzący szkołę mógł wyrazić ten zamiar w okresie przed podjęciem uchwały, w każdej zrozumiałej dla rodziców formie. Dlatego też nie można zakwestionować formy, jaką przyjął dyrektor szkoły przy zwołaniu z polecenia wójta zebrania rodziców. Skoro odmówili oni podpisania listy obecności, to należało ustalić, w jaki sposób zostali oni o tym zebraniu powiadomieni. Z ustaleń sądu wynika, że nastąpiło to przez stosowny wpis do dzienniczków uczniowskich poczyniony przez dyrektora szkoły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wyrok sądu I instancji zaskarżył w całości wojewoda, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Organ podniósł, że w tak poważnym przypadku, jakim jest likwidacja szkoły, nie wystarczy powiadomić rodziców poprzez dokonanie wpisu w dzienniczkach uczniów, gdyż brak jest pewności, czy przekażą oni ważną wiadomość swym rodzicom, a dzieci do lat 13 nie posiadają zdolności do czynności prawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 14 grudnia 2006 r. oddalił skargę kasacyjną. NSA stwierdził, iż zarzut naruszenia przez sąd I instancji art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty jest chybiony. Przepis ten wymaga, aby co najmniej na szesć miesięcy przed zamierzonym terminem likwidacji szkoły zawiadomiono o tym rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkoły danego typu. Wojewoda dopatruje się tego naruszenia przez przyjęcie przez sąd, iż zawiadomienie rodziców o zebraniu w szkole poświęconym zamiarowi likwidacji szkoły za pomocą informacji wpisanych do dzienniczków uczniowskich spełniało wymogi określone w tym przepisie, podczas gdy, zdaniem wojewody, ta forma zawiadomienia tych wymogów nie spełniała. Organ nadzoru nie wskazał przy tym, jaka byłaby jego zdaniem prawidłowa forma owego zawiadomienia. Trafnie jednak w odpowiedzi na skargę kasacyjną zauważono, iż kwestionowanie takiego sposobu kontaktów szkoły z rodzicami uczniów prowadziłoby do kwestionowania zwyczajowo przyjętej formy kontaktowania się szkoły z rodzicami. Odnotować przy tym trzeba, że chociaż sami rodzice przyczynili się do powstania pewnego zamieszania w kwestii swojej wiedzy o zamiarze likwidacji szkoły, odmawiając podpisania listy obecności na zebraniu, to kwestia ta nie miała w rozpoznawanej sprawie znaczenia. Rodzice uczniów o zamiarze likwidacji szkoły powinni być zawiadomieni, czego wymaga art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W rozpoznawanej sprawie jednak, skoro odbyło się zebranie rodziców uczniów, a następnie rodzice skierowali do rady gminy pismo sprzeciwiające się likwidacji szkoły, to w kontekście wpisu do dzienniczków uczniów informacji o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły trudno uznać, że organ prowadzący szkołę nie zawiadomił rodziców o zamiarze likwidacji szkoły.

SYGN. AKT I OSK 1391/06

Michał Folcholc

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA