REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżet państwa zapłaci za promocję nauki

Anna Szewczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Instytuty i stowarzyszenia naukowe będą mogły otrzymać pieniądze na ekspertyzy, festiwale nauki oraz upowszechnianie wiedzy naukowej.

REKLAMA

Wchodzące dziś w życie rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego określa kryteria i warunki przyznawania środków finansowych z budżetu państwa na działalność wspomagającą badania naukowe. Decyzję o ich przyznaniu będzie podejmował minister nauki i szkolnictwa wyższego. Mogą się o nie ubiegać podmioty działające na rzecz nauki, czyli fundacje, towarzystwa i instytuty naukowe. Środki finansowe będą przyznawane m.in. na upowszechnianie informacji naukowych, organizowanie konferencji, popularyzację osiągnięć naukowych w telewizji czy radiu. Wniosek należy złożyć w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Powinien być on zgodny ze wzorem, który stanowi załącznik do rozporządzenia. Wnioski należy składać w dwóch egzemplarzach w terminie nie krótszym niż miesiąc przed terminem rozpoczęcia realizacji zadania. Nie później jednak niż do 15 września roku, którego dotyczy wniosek. Wysokość przyznanych środków nie może być wyższa od określonej we wniosku. Minister przekazuje środki finansowe na podstawie umowy określającej warunki ich przekazywania i rozliczania. Po wykonaniu zadań należy złożyć raport na ten temat w ciągu 60 dni.

REKLAMA

Kolejne rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego wchodzące dziś w życie określa kryteria oraz sposób przyznawania i finansowania przez ministra nagród za wybitne osiągnięcia naukowe. Kandydatów do nagrody będą mogły zgłaszać m.in. rady naukowe i prezes PAN. Wniosek należy złożyć do 15 grudnia według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia. Do wniosku o przyznanie nagrody należy dołączyć m.in. życiorys kandydata oraz wykaz jego najważniejszych publikacji naukowych. O przyznaniu nagrody zdecyduje zespół powołany przez ministra. Ocenia on oryginalność osiągnięcia naukowego, jego użyteczność i znaczenie dla rozwoju określonego działu gospodarki.

ANNA SZEWCZYK

anna.szewczyk@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 października 2007 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność wspomagającą badania (Dz.U. nr 194, poz. 1402).

Rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 17 października 2007 r. w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne (Dz.U. nr 195, poz. 1407).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA