reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Jak będą wyrównywane szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w latach 2007-2013

Jak będą wyrównywane szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w latach 2007-2013

Wielu uczniów szkół kończących się maturą było przekonanych, że w tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłych latach, otrzyma stypendium unijne. W latach 2007-2013 jednak zmieniły się zasady przyznawania stypendiów. W jaki sposób będą zatem wspierani uczniowi w nowej perspektywie finansowej?


PIOTR KRASUSKI

departament zarządzania EFS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

Wraz z początkiem nowej perspektywy finansowej zmieniły się metody, za pomocą których Europejski Fundusz Społeczny będzie wyrównywał szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w Polsce. W ciągu najbliższych siedmiu lat najwięcej środków, prawie 700 mln euro, przeznaczono na organizację zajęć wyrównawczych i specjalistycznych, które z jednej strony będą wyrównywać dysproporcje w osiągnięciach uczniów, zaś z drugiej strony rozwijać tzw. kompetencje kluczowe niezbędne do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie i gospodarce. Oferta zajęć dodatkowych dla uczniów może być połączona z działaniami na rzecz zwiększenia uczestnictwa uczniów w tych zajęciach, np. poprzez wynajęcie autobusu, który rozwiezie dzieci do domów po popołudniowych zajęciach. Pomoc finansowa z EFS ma także przyczynić się do upowszechnienia edukacji przedszkolnej. W ramach Poddziałania 9.1.1 będą mogły być tworzone tzw. ośrodki przedszkolne. Na ten cel zarezerwowano 231 mln euro. Ponadto szczególnym wsparciem zostanie objęte szkolnictwo zawodowe. Szkoły zawodowe będą mogły starać się o nowoczesne materiały dydaktyczne, w tym podręczniki, realizować projekty rozwojowe służące poprawie jakości kształcenia (również w formie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych).

Dlatego też znacznie mniej środków przeznaczono na stypendia. Będą je mogli otrzymać uczniowie uzdolnieni, zwłaszcza w zakresie nauk ścisłych, których sytuacja materialna stanowi barierę w dalszym rozwoju edukacyjnym, a których zainteresowania i potrzeby wykraczają poza zakres systemu oświaty, np. stypendium może zostać przeznaczone na sfinansowanie dojazdu i udziału w zajęciach uniwersyteckich.

Stypendia będą przyznawane w ramach regionalnych komponentów Programu Kapitał Ludzki.

O tym, kto otrzyma stypendium, zadecydują specjalne komisje powołane przez samorządy województw. Komisje ocenią koncepcję rozwoju, wezmą także pod uwagę średnią ocen ucznia, w szczególności średnią z przedmiotów ścisłych, wyniki egzaminów i sprawdzianów zewnętrznych, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach szczebla co najmniej wojewódzkiego, a także inne, np. preferowani mogą być uczniowie pochodzący z obszarów wiejskich. Szczegółowe kryteria zostaną określone w regulaminach, których opracowanie przewidywane jest na przełomie roku.

Uczeń nie będzie musiał przedstawiać faktur. Przewiduje się natomiast konieczność składania przez uczniów, rodziców bądź nauczycieli sprawozdań zawierających m.in. ogólne zestawienie wydatków poniesionych w związku z osiągnięciami edukacyjnymi ucznia. Stypendia będą przyznawane na okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

WNIOSEK

Regionalizacja stypendiów oznacza, że w dużej mierze samorządy województw będą mogły same ustalić zasady ich przyznawania. Muszą jednak zachować pewne, wspólne dla całego kraju zasady określone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

JG

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama