REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak będą wyrównywane szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w latach 2007-2013

JG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wielu uczniów szkół kończących się maturą było przekonanych, że w tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłych latach, otrzyma stypendium unijne. W latach 2007-2013 jednak zmieniły się zasady przyznawania stypendiów. W jaki sposób będą zatem wspierani uczniowi w nowej perspektywie finansowej?

PIOTR KRASUSKI

REKLAMA

departament zarządzania EFS w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

REKLAMA

Wraz z początkiem nowej perspektywy finansowej zmieniły się metody, za pomocą których Europejski Fundusz Społeczny będzie wyrównywał szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w Polsce. W ciągu najbliższych siedmiu lat najwięcej środków, prawie 700 mln euro, przeznaczono na organizację zajęć wyrównawczych i specjalistycznych, które z jednej strony będą wyrównywać dysproporcje w osiągnięciach uczniów, zaś z drugiej strony rozwijać tzw. kompetencje kluczowe niezbędne do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie i gospodarce. Oferta zajęć dodatkowych dla uczniów może być połączona z działaniami na rzecz zwiększenia uczestnictwa uczniów w tych zajęciach, np. poprzez wynajęcie autobusu, który rozwiezie dzieci do domów po popołudniowych zajęciach. Pomoc finansowa z EFS ma także przyczynić się do upowszechnienia edukacji przedszkolnej. W ramach Poddziałania 9.1.1 będą mogły być tworzone tzw. ośrodki przedszkolne. Na ten cel zarezerwowano 231 mln euro. Ponadto szczególnym wsparciem zostanie objęte szkolnictwo zawodowe. Szkoły zawodowe będą mogły starać się o nowoczesne materiały dydaktyczne, w tym podręczniki, realizować projekty rozwojowe służące poprawie jakości kształcenia (również w formie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych).

Dlatego też znacznie mniej środków przeznaczono na stypendia. Będą je mogli otrzymać uczniowie uzdolnieni, zwłaszcza w zakresie nauk ścisłych, których sytuacja materialna stanowi barierę w dalszym rozwoju edukacyjnym, a których zainteresowania i potrzeby wykraczają poza zakres systemu oświaty, np. stypendium może zostać przeznaczone na sfinansowanie dojazdu i udziału w zajęciach uniwersyteckich.

Stypendia będą przyznawane w ramach regionalnych komponentów Programu Kapitał Ludzki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O tym, kto otrzyma stypendium, zadecydują specjalne komisje powołane przez samorządy województw. Komisje ocenią koncepcję rozwoju, wezmą także pod uwagę średnią ocen ucznia, w szczególności średnią z przedmiotów ścisłych, wyniki egzaminów i sprawdzianów zewnętrznych, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach szczebla co najmniej wojewódzkiego, a także inne, np. preferowani mogą być uczniowie pochodzący z obszarów wiejskich. Szczegółowe kryteria zostaną określone w regulaminach, których opracowanie przewidywane jest na przełomie roku.

Uczeń nie będzie musiał przedstawiać faktur. Przewiduje się natomiast konieczność składania przez uczniów, rodziców bądź nauczycieli sprawozdań zawierających m.in. ogólne zestawienie wydatków poniesionych w związku z osiągnięciami edukacyjnymi ucznia. Stypendia będą przyznawane na okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

WNIOSEK

Regionalizacja stypendiów oznacza, że w dużej mierze samorządy województw będą mogły same ustalić zasady ich przyznawania. Muszą jednak zachować pewne, wspólne dla całego kraju zasady określone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA