REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze europejskie umożliwiają poprawę kwalifikacji pracowników. Szkoła Główna Handlowa wspólnie z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości uruchomiła Europejską Akademię Umiejętności Menedżerskich

W światowym rankingu konkurencyjności polska gospodarka zajmuje dopiero 44 miejsce. Odstaje zwłaszcza w sektorach, których efektywność zależy od innowacji i nowych technologii.

REKLAMA

- Przyczyną tej sytuacji jest niedostateczny poziom inwestycji w kadry i słabość mechanizmów współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem - ocenia Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie.

Dotowane działania

REKLAMA

W tym kontekście szczególnego znaczenia dla firm nabiera Działanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Program ten jest kontynuacją Działania 2.3a - Rozwój Kadry Nowoczesnej Gospodarki, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, realizowanego w latach 2004-2006. Wtedy powstał dotowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) projekt Europejskiej Akademii Umiejętności Menedżerskich (EAUM). W minionych latach był realizowany wspólnie przez Szkołę Główną Handlową (SGH) i firmę konsultingową Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

Działanie 2.1.1 przewiduje wsparcie organizacji studiów podyplomowych, ogólnych i specjalistycznych szkoleń oraz prowadzenie konsultacji dla firm, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jednak aby budżet tego działania (374 mln euro) został wykorzystany, niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy środowiskiem edukacyjnym a biznesowym. Przykładem dowodzącym, że taka współpraca jest możliwa, jest właśnie EAUM (zob. www.eaum.eucp.pl).

- Połączenie sił SGH i firmy doradczej pozwoliło na stworzenie oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb firm. Skala zainteresowania Akademią i wysoka ocena studiów zarówno przez absolwentów, jak i przez pracodawców to czynniki, które przemawiają za kontynuacją przedsięwzięcia - komentuje prof. Adam Budnikowski, rektor SGH.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla firm

Badania wykonane w tym roku przez Pentor wykazały, że realizacja projektu Akademii zaowocowała m.in. uruchomieniem także studiów podyplomowych MBA. Badania dowodzą występowanie bezpośredniego przełożenia wiedzy nabytej na studiach przez pracowników na korzyści ekonomiczne firm. Studia wywołały efekt kaskadowy, który przejawia się w przekazywaniu przez absolwentów EAUM wiedzy współpracownikom. 80 proc. przedsiębiorców, którzy skierowali swoich pracowników na studia EAUM po zakończeniu przez nich edukacji zdecydowało się na kontynuowanie inwestycji szkoleniowej. Studenci EAUM mieli wymierny wpływ na kondycję swoich przedsiębiorstw - w 72 proc. firm objętych badaniem stwierdzono korzystne zmiany w zarządzaniu biznesem i jego organizacji.

Etap w karierze

REKLAMA

Jednym ze źródeł sukcesu Akademii jest dostosowanie propozycji edukacyjnych do potrzeb działalności firm. Cechę tę pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Aż 95 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że rekomendowałoby udział w EAUM innym firmom.

- Badania oraz praktyka wskazują na ścisły związek między konkurencyjnością przedsiębiorstw a poziomem wiedzy ich pracowników. Inwestycja w studia osób, które podnosiły swoje kwalifikacje w EAUM, przynosi zwrot firmom w postaci lepszego ich zarządzania - twierdzi Piotr Stefaniak, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

EAUM stała się dla wielu jej słuchaczy ważnym etapem w karierze zawodowej. W badaniu efektywności projektu (Pentor, 2008) większość uczestników EAUM stwierdziła, że dzięki studiom poszerzyła możliwości rozwoju zawodowego. Blisko połowa uznała wpływ EAUM na swoją ścieżkę kariery za znaczący.

KOSZT STUDIÓW NA EAUM

• 26 tys. zł - całkowity koszt studiów dla jednego uczestnika,

• 8,4 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez duże przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS),

• 4,2 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez małe lub średnie przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS).

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje transfer do Polski w latach 2007-2013 11,5 mld euro, w tym 9,7 mld ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Środki są już dostępne, co oznacza, że zainteresowani mogą składać projekty www.efs.gov.pl/20072013/

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl


 

 


Janusz Baczewski

właściciel firmy Euro - Dan Consulting, absolwent EAUM MBA

O wyborze EAUM MBA zadecydowała możliwość dofinansowania studiów ze środków EFS i fakt ich firmowania przez SGH w Warszawie oraz doświadczenie tej uczelni w prowadzeniu kursów MBA. Oferowany zakres programowy dawał mi gwarancję zdobycia wiedzy, którą będę mógł wykorzystać w codziennej pracy w biznesie. Uczestnictwo w studiach EAUM pozwoliło mi usystematyzować wiedzę wyniesioną z dotychczasowej pracy. Oczekiwałem możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Prowadzenie własnej firmy to codzienne wyzwania związane z finansami, zarządzaniem personelem, planowaniem strategicznym i dokonywaniem wyborów. Studia dały mi większą pewność przy podejmowaniu codziennych decyzji, a także jeszcze lepsze zrozumienie biznesu. Spełniły znakomitą większość moich oczekiwań.

 

 


Anna Papaj

zastępca kierownika hurtowni Promedic, absolwentka EAUM Akademia Menedżerska

Należę do najmłodszych stażem pracowników firmy. Mimo to zarząd umożliwił mi studia biznesowe, które zawsze były moim marzeniem. Najważniejszymi umiejętnościami zdobytymi podczas studiów są dla mnie kompetencje z zarządzania finansami i negocjacji handlowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które dzięki studiom udało nam się wprowadzić w firmie, było stworzenie oferty handlowej dostosowanej do wymogów poszczególnych grup klientów. Wiedza marketingowa pozwoliła na segmentację odbiorców i trafny wybór rynku docelowego. Dla przyszłości firmy duże znaczenie ma wybór skutecznej strategii. Studia nauczyły mnie analizy sił konkurencji i opracowywania odpowiedniego kierunku działań. Studia na EAUM MBA pomogły mi też umocnić swój wizerunek jako wszechstronnego specjalisty-menedżera.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA