reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Fundusze europejskie umożliwiają poprawę kwalifikacji pracowników. Szkoła Główna Handlowa wspólnie z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości uruchomiła Europejską Akademię Umiejętności Menedżerskich


W światowym rankingu konkurencyjności polska gospodarka zajmuje dopiero 44 miejsce. Odstaje zwłaszcza w sektorach, których efektywność zależy od innowacji i nowych technologii.

- Przyczyną tej sytuacji jest niedostateczny poziom inwestycji w kadry i słabość mechanizmów współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem - ocenia Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie.

Dotowane działania

W tym kontekście szczególnego znaczenia dla firm nabiera Działanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Program ten jest kontynuacją Działania 2.3a - Rozwój Kadry Nowoczesnej Gospodarki, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, realizowanego w latach 2004-2006. Wtedy powstał dotowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) projekt Europejskiej Akademii Umiejętności Menedżerskich (EAUM). W minionych latach był realizowany wspólnie przez Szkołę Główną Handlową (SGH) i firmę konsultingową Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

Działanie 2.1.1 przewiduje wsparcie organizacji studiów podyplomowych, ogólnych i specjalistycznych szkoleń oraz prowadzenie konsultacji dla firm, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jednak aby budżet tego działania (374 mln euro) został wykorzystany, niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy środowiskiem edukacyjnym a biznesowym. Przykładem dowodzącym, że taka współpraca jest możliwa, jest właśnie EAUM (zob. www.eaum.eucp.pl).

- Połączenie sił SGH i firmy doradczej pozwoliło na stworzenie oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb firm. Skala zainteresowania Akademią i wysoka ocena studiów zarówno przez absolwentów, jak i przez pracodawców to czynniki, które przemawiają za kontynuacją przedsięwzięcia - komentuje prof. Adam Budnikowski, rektor SGH.

Korzyści dla firm

Badania wykonane w tym roku przez Pentor wykazały, że realizacja projektu Akademii zaowocowała m.in. uruchomieniem także studiów podyplomowych MBA. Badania dowodzą występowanie bezpośredniego przełożenia wiedzy nabytej na studiach przez pracowników na korzyści ekonomiczne firm. Studia wywołały efekt kaskadowy, który przejawia się w przekazywaniu przez absolwentów EAUM wiedzy współpracownikom. 80 proc. przedsiębiorców, którzy skierowali swoich pracowników na studia EAUM po zakończeniu przez nich edukacji zdecydowało się na kontynuowanie inwestycji szkoleniowej. Studenci EAUM mieli wymierny wpływ na kondycję swoich przedsiębiorstw - w 72 proc. firm objętych badaniem stwierdzono korzystne zmiany w zarządzaniu biznesem i jego organizacji.

Etap w karierze

Jednym ze źródeł sukcesu Akademii jest dostosowanie propozycji edukacyjnych do potrzeb działalności firm. Cechę tę pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Aż 95 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że rekomendowałoby udział w EAUM innym firmom.

- Badania oraz praktyka wskazują na ścisły związek między konkurencyjnością przedsiębiorstw a poziomem wiedzy ich pracowników. Inwestycja w studia osób, które podnosiły swoje kwalifikacje w EAUM, przynosi zwrot firmom w postaci lepszego ich zarządzania - twierdzi Piotr Stefaniak, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

EAUM stała się dla wielu jej słuchaczy ważnym etapem w karierze zawodowej. W badaniu efektywności projektu (Pentor, 2008) większość uczestników EAUM stwierdziła, że dzięki studiom poszerzyła możliwości rozwoju zawodowego. Blisko połowa uznała wpływ EAUM na swoją ścieżkę kariery za znaczący.

KOSZT STUDIÓW NA EAUM

• 26 tys. zł - całkowity koszt studiów dla jednego uczestnika,

• 8,4 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez duże przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS),

• 4,2 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez małe lub średnie przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS).

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje transfer do Polski w latach 2007-2013 11,5 mld euro, w tym 9,7 mld ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Środki są już dostępne, co oznacza, że zainteresowani mogą składać projekty www.efs.gov.pl/20072013/

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl


 

 


Janusz Baczewski

właściciel firmy Euro - Dan Consulting, absolwent EAUM MBA

O wyborze EAUM MBA zadecydowała możliwość dofinansowania studiów ze środków EFS i fakt ich firmowania przez SGH w Warszawie oraz doświadczenie tej uczelni w prowadzeniu kursów MBA. Oferowany zakres programowy dawał mi gwarancję zdobycia wiedzy, którą będę mógł wykorzystać w codziennej pracy w biznesie. Uczestnictwo w studiach EAUM pozwoliło mi usystematyzować wiedzę wyniesioną z dotychczasowej pracy. Oczekiwałem możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Prowadzenie własnej firmy to codzienne wyzwania związane z finansami, zarządzaniem personelem, planowaniem strategicznym i dokonywaniem wyborów. Studia dały mi większą pewność przy podejmowaniu codziennych decyzji, a także jeszcze lepsze zrozumienie biznesu. Spełniły znakomitą większość moich oczekiwań.

 

 


Anna Papaj

zastępca kierownika hurtowni Promedic, absolwentka EAUM Akademia Menedżerska

Należę do najmłodszych stażem pracowników firmy. Mimo to zarząd umożliwił mi studia biznesowe, które zawsze były moim marzeniem. Najważniejszymi umiejętnościami zdobytymi podczas studiów są dla mnie kompetencje z zarządzania finansami i negocjacji handlowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które dzięki studiom udało nam się wprowadzić w firmie, było stworzenie oferty handlowej dostosowanej do wymogów poszczególnych grup klientów. Wiedza marketingowa pozwoliła na segmentację odbiorców i trafny wybór rynku docelowego. Dla przyszłości firmy duże znaczenie ma wybór skutecznej strategii. Studia nauczyły mnie analizy sił konkurencji i opracowywania odpowiedniego kierunku działań. Studia na EAUM MBA pomogły mi też umocnić swój wizerunek jako wszechstronnego specjalisty-menedżera.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama