Kategorie

Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Krzysztof Polak
inforCMS
Fundusze europejskie umożliwiają poprawę kwalifikacji pracowników. Szkoła Główna Handlowa wspólnie z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości uruchomiła Europejską Akademię Umiejętności Menedżerskich

W światowym rankingu konkurencyjności polska gospodarka zajmuje dopiero 44 miejsce. Odstaje zwłaszcza w sektorach, których efektywność zależy od innowacji i nowych technologii.

- Przyczyną tej sytuacji jest niedostateczny poziom inwestycji w kadry i słabość mechanizmów współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem - ocenia Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie.

Dotowane działania

Reklama

W tym kontekście szczególnego znaczenia dla firm nabiera Działanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Program ten jest kontynuacją Działania 2.3a - Rozwój Kadry Nowoczesnej Gospodarki, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, realizowanego w latach 2004-2006. Wtedy powstał dotowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) projekt Europejskiej Akademii Umiejętności Menedżerskich (EAUM). W minionych latach był realizowany wspólnie przez Szkołę Główną Handlową (SGH) i firmę konsultingową Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

Działanie 2.1.1 przewiduje wsparcie organizacji studiów podyplomowych, ogólnych i specjalistycznych szkoleń oraz prowadzenie konsultacji dla firm, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jednak aby budżet tego działania (374 mln euro) został wykorzystany, niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy środowiskiem edukacyjnym a biznesowym. Przykładem dowodzącym, że taka współpraca jest możliwa, jest właśnie EAUM (zob. www.eaum.eucp.pl).

- Połączenie sił SGH i firmy doradczej pozwoliło na stworzenie oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb firm. Skala zainteresowania Akademią i wysoka ocena studiów zarówno przez absolwentów, jak i przez pracodawców to czynniki, które przemawiają za kontynuacją przedsięwzięcia - komentuje prof. Adam Budnikowski, rektor SGH.

Korzyści dla firm

Badania wykonane w tym roku przez Pentor wykazały, że realizacja projektu Akademii zaowocowała m.in. uruchomieniem także studiów podyplomowych MBA. Badania dowodzą występowanie bezpośredniego przełożenia wiedzy nabytej na studiach przez pracowników na korzyści ekonomiczne firm. Studia wywołały efekt kaskadowy, który przejawia się w przekazywaniu przez absolwentów EAUM wiedzy współpracownikom. 80 proc. przedsiębiorców, którzy skierowali swoich pracowników na studia EAUM po zakończeniu przez nich edukacji zdecydowało się na kontynuowanie inwestycji szkoleniowej. Studenci EAUM mieli wymierny wpływ na kondycję swoich przedsiębiorstw - w 72 proc. firm objętych badaniem stwierdzono korzystne zmiany w zarządzaniu biznesem i jego organizacji.

Etap w karierze

Reklama

Jednym ze źródeł sukcesu Akademii jest dostosowanie propozycji edukacyjnych do potrzeb działalności firm. Cechę tę pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Aż 95 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że rekomendowałoby udział w EAUM innym firmom.

- Badania oraz praktyka wskazują na ścisły związek między konkurencyjnością przedsiębiorstw a poziomem wiedzy ich pracowników. Inwestycja w studia osób, które podnosiły swoje kwalifikacje w EAUM, przynosi zwrot firmom w postaci lepszego ich zarządzania - twierdzi Piotr Stefaniak, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

EAUM stała się dla wielu jej słuchaczy ważnym etapem w karierze zawodowej. W badaniu efektywności projektu (Pentor, 2008) większość uczestników EAUM stwierdziła, że dzięki studiom poszerzyła możliwości rozwoju zawodowego. Blisko połowa uznała wpływ EAUM na swoją ścieżkę kariery za znaczący.

KOSZT STUDIÓW NA EAUM

• 26 tys. zł - całkowity koszt studiów dla jednego uczestnika,

• 8,4 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez duże przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS),

• 4,2 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez małe lub średnie przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS).

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje transfer do Polski w latach 2007-2013 11,5 mld euro, w tym 9,7 mld ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Środki są już dostępne, co oznacza, że zainteresowani mogą składać projekty www.efs.gov.pl/20072013/

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl


 

 


Janusz Baczewski

właściciel firmy Euro - Dan Consulting, absolwent EAUM MBA

O wyborze EAUM MBA zadecydowała możliwość dofinansowania studiów ze środków EFS i fakt ich firmowania przez SGH w Warszawie oraz doświadczenie tej uczelni w prowadzeniu kursów MBA. Oferowany zakres programowy dawał mi gwarancję zdobycia wiedzy, którą będę mógł wykorzystać w codziennej pracy w biznesie. Uczestnictwo w studiach EAUM pozwoliło mi usystematyzować wiedzę wyniesioną z dotychczasowej pracy. Oczekiwałem możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Prowadzenie własnej firmy to codzienne wyzwania związane z finansami, zarządzaniem personelem, planowaniem strategicznym i dokonywaniem wyborów. Studia dały mi większą pewność przy podejmowaniu codziennych decyzji, a także jeszcze lepsze zrozumienie biznesu. Spełniły znakomitą większość moich oczekiwań.

 

 


Anna Papaj

zastępca kierownika hurtowni Promedic, absolwentka EAUM Akademia Menedżerska

Należę do najmłodszych stażem pracowników firmy. Mimo to zarząd umożliwił mi studia biznesowe, które zawsze były moim marzeniem. Najważniejszymi umiejętnościami zdobytymi podczas studiów są dla mnie kompetencje z zarządzania finansami i negocjacji handlowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które dzięki studiom udało nam się wprowadzić w firmie, było stworzenie oferty handlowej dostosowanej do wymogów poszczególnych grup klientów. Wiedza marketingowa pozwoliła na segmentację odbiorców i trafny wybór rynku docelowego. Dla przyszłości firmy duże znaczenie ma wybór skutecznej strategii. Studia nauczyły mnie analizy sił konkurencji i opracowywania odpowiedniego kierunku działań. Studia na EAUM MBA pomogły mi też umocnić swój wizerunek jako wszechstronnego specjalisty-menedżera.

 

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

  Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

  Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

  Remont mieszkania spółdzielczego

  Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?