Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Krzysztof Polak
inforCMS
Fundusze europejskie umożliwiają poprawę kwalifikacji pracowników. Szkoła Główna Handlowa wspólnie z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości uruchomiła Europejską Akademię Umiejętności Menedżerskich

W światowym rankingu konkurencyjności polska gospodarka zajmuje dopiero 44 miejsce. Odstaje zwłaszcza w sektorach, których efektywność zależy od innowacji i nowych technologii.

- Przyczyną tej sytuacji jest niedostateczny poziom inwestycji w kadry i słabość mechanizmów współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem - ocenia Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie.

Dotowane działania

W tym kontekście szczególnego znaczenia dla firm nabiera Działanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Program ten jest kontynuacją Działania 2.3a - Rozwój Kadry Nowoczesnej Gospodarki, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, realizowanego w latach 2004-2006. Wtedy powstał dotowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) projekt Europejskiej Akademii Umiejętności Menedżerskich (EAUM). W minionych latach był realizowany wspólnie przez Szkołę Główną Handlową (SGH) i firmę konsultingową Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

Działanie 2.1.1 przewiduje wsparcie organizacji studiów podyplomowych, ogólnych i specjalistycznych szkoleń oraz prowadzenie konsultacji dla firm, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jednak aby budżet tego działania (374 mln euro) został wykorzystany, niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy środowiskiem edukacyjnym a biznesowym. Przykładem dowodzącym, że taka współpraca jest możliwa, jest właśnie EAUM (zob. www.eaum.eucp.pl).

- Połączenie sił SGH i firmy doradczej pozwoliło na stworzenie oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb firm. Skala zainteresowania Akademią i wysoka ocena studiów zarówno przez absolwentów, jak i przez pracodawców to czynniki, które przemawiają za kontynuacją przedsięwzięcia - komentuje prof. Adam Budnikowski, rektor SGH.

Korzyści dla firm

Badania wykonane w tym roku przez Pentor wykazały, że realizacja projektu Akademii zaowocowała m.in. uruchomieniem także studiów podyplomowych MBA. Badania dowodzą występowanie bezpośredniego przełożenia wiedzy nabytej na studiach przez pracowników na korzyści ekonomiczne firm. Studia wywołały efekt kaskadowy, który przejawia się w przekazywaniu przez absolwentów EAUM wiedzy współpracownikom. 80 proc. przedsiębiorców, którzy skierowali swoich pracowników na studia EAUM po zakończeniu przez nich edukacji zdecydowało się na kontynuowanie inwestycji szkoleniowej. Studenci EAUM mieli wymierny wpływ na kondycję swoich przedsiębiorstw - w 72 proc. firm objętych badaniem stwierdzono korzystne zmiany w zarządzaniu biznesem i jego organizacji.

Etap w karierze

Jednym ze źródeł sukcesu Akademii jest dostosowanie propozycji edukacyjnych do potrzeb działalności firm. Cechę tę pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Aż 95 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że rekomendowałoby udział w EAUM innym firmom.

- Badania oraz praktyka wskazują na ścisły związek między konkurencyjnością przedsiębiorstw a poziomem wiedzy ich pracowników. Inwestycja w studia osób, które podnosiły swoje kwalifikacje w EAUM, przynosi zwrot firmom w postaci lepszego ich zarządzania - twierdzi Piotr Stefaniak, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

EAUM stała się dla wielu jej słuchaczy ważnym etapem w karierze zawodowej. W badaniu efektywności projektu (Pentor, 2008) większość uczestników EAUM stwierdziła, że dzięki studiom poszerzyła możliwości rozwoju zawodowego. Blisko połowa uznała wpływ EAUM na swoją ścieżkę kariery za znaczący.

KOSZT STUDIÓW NA EAUM

• 26 tys. zł - całkowity koszt studiów dla jednego uczestnika,

• 8,4 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez duże przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS),

• 4,2 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez małe lub średnie przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS).

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje transfer do Polski w latach 2007-2013 11,5 mld euro, w tym 9,7 mld ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Środki są już dostępne, co oznacza, że zainteresowani mogą składać projekty www.efs.gov.pl/20072013/

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl


 

 


Janusz Baczewski

właściciel firmy Euro - Dan Consulting, absolwent EAUM MBA

O wyborze EAUM MBA zadecydowała możliwość dofinansowania studiów ze środków EFS i fakt ich firmowania przez SGH w Warszawie oraz doświadczenie tej uczelni w prowadzeniu kursów MBA. Oferowany zakres programowy dawał mi gwarancję zdobycia wiedzy, którą będę mógł wykorzystać w codziennej pracy w biznesie. Uczestnictwo w studiach EAUM pozwoliło mi usystematyzować wiedzę wyniesioną z dotychczasowej pracy. Oczekiwałem możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Prowadzenie własnej firmy to codzienne wyzwania związane z finansami, zarządzaniem personelem, planowaniem strategicznym i dokonywaniem wyborów. Studia dały mi większą pewność przy podejmowaniu codziennych decyzji, a także jeszcze lepsze zrozumienie biznesu. Spełniły znakomitą większość moich oczekiwań.

 

 


Anna Papaj

zastępca kierownika hurtowni Promedic, absolwentka EAUM Akademia Menedżerska

Należę do najmłodszych stażem pracowników firmy. Mimo to zarząd umożliwił mi studia biznesowe, które zawsze były moim marzeniem. Najważniejszymi umiejętnościami zdobytymi podczas studiów są dla mnie kompetencje z zarządzania finansami i negocjacji handlowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które dzięki studiom udało nam się wprowadzić w firmie, było stworzenie oferty handlowej dostosowanej do wymogów poszczególnych grup klientów. Wiedza marketingowa pozwoliła na segmentację odbiorców i trafny wybór rynku docelowego. Dla przyszłości firmy duże znaczenie ma wybór skutecznej strategii. Studia nauczyły mnie analizy sił konkurencji i opracowywania odpowiedniego kierunku działań. Studia na EAUM MBA pomogły mi też umocnić swój wizerunek jako wszechstronnego specjalisty-menedżera.

 

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Lista przedmiotów w klasie IV szkoły podstawowej w 2022/2023 r.
  Jakich przedmiotów uczą się uczniowie klas IV w roku szkolnym 2022/2023 r.?
  DGP: W 2021 r. NFZ nie wykorzystał 10 mld zł na leczenie Polaków
  Ponad 10 mld zł zostało w budżecie NFZ – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r., do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Płatnik zeszły rok zakończył z rekordowo wysoką kwotą na plusie. Głównym powodem jest nie wykorzystanie dostępnych w budżecie NFZ pieniędzy na leczenie.
  Nowy Program Czyste Powietrze Plus [wnioski od 15 lipca 2022 r.]
  Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus. Wskazała na istotną rolę samorządów w programie. Budżet programu "Czyste Powietrze +", to 1,8 mld zł z możliwością zwiększenia tej kwoty przez rząd.
  Wniosek o świadczenie 40 zł za zakwaterowanie bez PESELa uchodźcy [tylko do 15 lipca 2022 r.]
  Tylko do 15 lipca 2022 r. we wnioskach o świadczenie 40 zł za dzień zakwaterowania niepotrzebny jest PESEL uchodźcy. Dotyczy to pomocy udzielanej przed 30 kwietnia 2022 r. Za okres późniejszy PESEL uchodźcy jest niezbędny do prawidłowego rozpoznania wniosku.
  CKE: Maturę zdało 78,2% tegorocznych absolwentów
  Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
  Od 2024 r. samorządy otrzymają 3 mld zł wpływów budżetu państwa z ryczałtu?
  W 2024 r. jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać wpływy z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  Podręcznik do historii i teraźniejszości dopuszczony do użytku szkolnego [licea i technika, klasy I]
  W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki opublikowano w piątek podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).
  Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2022 r. [rozporządzenie]
  Od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z projektowanym przez MEiN rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.
  MKiDN: do 1 sierpnia wnioski o stypendium do 4000 zł brutto miesięcznie
  Do 1 sierpnia do godz. 16 można składać wnioski w Konkursie o przyznanie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r. - poinformowało w poniedziałek MKiDN.
  CKE: Jakie były wyniki na egzaminie ósmoklasisty w 2022 r.?
  Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 % punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 %.
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.