REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze europejskie umożliwiają poprawę kwalifikacji pracowników. Szkoła Główna Handlowa wspólnie z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości uruchomiła Europejską Akademię Umiejętności Menedżerskich

W światowym rankingu konkurencyjności polska gospodarka zajmuje dopiero 44 miejsce. Odstaje zwłaszcza w sektorach, których efektywność zależy od innowacji i nowych technologii.

REKLAMA

- Przyczyną tej sytuacji jest niedostateczny poziom inwestycji w kadry i słabość mechanizmów współpracy między środowiskiem akademickim i biznesem - ocenia Thomas Laursen, główny ekonomista Banku Światowego na Europę Centralną i Kraje Bałtyckie.

Dotowane działania

REKLAMA

W tym kontekście szczególnego znaczenia dla firm nabiera Działanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Program ten jest kontynuacją Działania 2.3a - Rozwój Kadry Nowoczesnej Gospodarki, Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, realizowanego w latach 2004-2006. Wtedy powstał dotowany z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) projekt Europejskiej Akademii Umiejętności Menedżerskich (EAUM). W minionych latach był realizowany wspólnie przez Szkołę Główną Handlową (SGH) i firmę konsultingową Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.

Działanie 2.1.1 przewiduje wsparcie organizacji studiów podyplomowych, ogólnych i specjalistycznych szkoleń oraz prowadzenie konsultacji dla firm, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jednak aby budżet tego działania (374 mln euro) został wykorzystany, niezbędna jest efektywna współpraca pomiędzy środowiskiem edukacyjnym a biznesowym. Przykładem dowodzącym, że taka współpraca jest możliwa, jest właśnie EAUM (zob. www.eaum.eucp.pl).

- Połączenie sił SGH i firmy doradczej pozwoliło na stworzenie oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb firm. Skala zainteresowania Akademią i wysoka ocena studiów zarówno przez absolwentów, jak i przez pracodawców to czynniki, które przemawiają za kontynuacją przedsięwzięcia - komentuje prof. Adam Budnikowski, rektor SGH.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla firm

Badania wykonane w tym roku przez Pentor wykazały, że realizacja projektu Akademii zaowocowała m.in. uruchomieniem także studiów podyplomowych MBA. Badania dowodzą występowanie bezpośredniego przełożenia wiedzy nabytej na studiach przez pracowników na korzyści ekonomiczne firm. Studia wywołały efekt kaskadowy, który przejawia się w przekazywaniu przez absolwentów EAUM wiedzy współpracownikom. 80 proc. przedsiębiorców, którzy skierowali swoich pracowników na studia EAUM po zakończeniu przez nich edukacji zdecydowało się na kontynuowanie inwestycji szkoleniowej. Studenci EAUM mieli wymierny wpływ na kondycję swoich przedsiębiorstw - w 72 proc. firm objętych badaniem stwierdzono korzystne zmiany w zarządzaniu biznesem i jego organizacji.

Etap w karierze

REKLAMA

Jednym ze źródeł sukcesu Akademii jest dostosowanie propozycji edukacyjnych do potrzeb działalności firm. Cechę tę pozytywnie oceniło 85 proc. respondentów. Aż 95 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że rekomendowałoby udział w EAUM innym firmom.

- Badania oraz praktyka wskazują na ścisły związek między konkurencyjnością przedsiębiorstw a poziomem wiedzy ich pracowników. Inwestycja w studia osób, które podnosiły swoje kwalifikacje w EAUM, przynosi zwrot firmom w postaci lepszego ich zarządzania - twierdzi Piotr Stefaniak, prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

EAUM stała się dla wielu jej słuchaczy ważnym etapem w karierze zawodowej. W badaniu efektywności projektu (Pentor, 2008) większość uczestników EAUM stwierdziła, że dzięki studiom poszerzyła możliwości rozwoju zawodowego. Blisko połowa uznała wpływ EAUM na swoją ścieżkę kariery za znaczący.

KOSZT STUDIÓW NA EAUM

• 26 tys. zł - całkowity koszt studiów dla jednego uczestnika,

• 8,4 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez duże przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS),

• 4,2 tys. zł - koszt studiów dla jednej osoby pokrywany przez małe lub średnie przedsiębiorstwo (resztę dotuje PARP ze środków EFS).

PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI

Program Operacyjny Kapitał Ludzki przewiduje transfer do Polski w latach 2007-2013 11,5 mld euro, w tym 9,7 mld ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Środki są już dostępne, co oznacza, że zainteresowani mogą składać projekty www.efs.gov.pl/20072013/

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl


 

 


Janusz Baczewski

właściciel firmy Euro - Dan Consulting, absolwent EAUM MBA

O wyborze EAUM MBA zadecydowała możliwość dofinansowania studiów ze środków EFS i fakt ich firmowania przez SGH w Warszawie oraz doświadczenie tej uczelni w prowadzeniu kursów MBA. Oferowany zakres programowy dawał mi gwarancję zdobycia wiedzy, którą będę mógł wykorzystać w codziennej pracy w biznesie. Uczestnictwo w studiach EAUM pozwoliło mi usystematyzować wiedzę wyniesioną z dotychczasowej pracy. Oczekiwałem możliwości zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Prowadzenie własnej firmy to codzienne wyzwania związane z finansami, zarządzaniem personelem, planowaniem strategicznym i dokonywaniem wyborów. Studia dały mi większą pewność przy podejmowaniu codziennych decyzji, a także jeszcze lepsze zrozumienie biznesu. Spełniły znakomitą większość moich oczekiwań.

 

 


Anna Papaj

zastępca kierownika hurtowni Promedic, absolwentka EAUM Akademia Menedżerska

Należę do najmłodszych stażem pracowników firmy. Mimo to zarząd umożliwił mi studia biznesowe, które zawsze były moim marzeniem. Najważniejszymi umiejętnościami zdobytymi podczas studiów są dla mnie kompetencje z zarządzania finansami i negocjacji handlowych. Jednym z kluczowych rozwiązań, które dzięki studiom udało nam się wprowadzić w firmie, było stworzenie oferty handlowej dostosowanej do wymogów poszczególnych grup klientów. Wiedza marketingowa pozwoliła na segmentację odbiorców i trafny wybór rynku docelowego. Dla przyszłości firmy duże znaczenie ma wybór skutecznej strategii. Studia nauczyły mnie analizy sił konkurencji i opracowywania odpowiedniego kierunku działań. Studia na EAUM MBA pomogły mi też umocnić swój wizerunek jako wszechstronnego specjalisty-menedżera.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA