Kwalifikacje doradcy zawodowego
REKLAMA
REKLAMA
Tak. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy bowiem dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą.
REKLAMA
Uzasadnienie: Doradcą metodycznym jest nauczyciel udzielający pomocy nauczycielom szkół i placówek, zwłaszcza nauczycielom rozpoczynającym pracę w formie bezpośredniego wsparcia ich rozwoju oraz doskonalenia zawodowego. Zasady współpracy z doradcami metodycznymi określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 kwietnia 2003 r. w sprawie warunków i trybu tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz organizacji i sposobu działania placówek doskonalenia nauczycieli, w tym zakresu ich działalności obowiązkowej oraz zadań doradców metodycznych, warunków i trybu powierzania nauczycielom zadań doradcy metodycznego (dalej: rozporządzenie).
Na stanowiskach doradców metodycznych mogą być zatrudnieni nauczyciele spełniający warunki określone przepisami rozporządzenia, czyli posiadający:
• kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówce doskonalenia zawodowego,
• stopień nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego,
• co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej.
REKLAMA
Analizując pojęcie „przygotowanie pedagogiczne”, należy posłużyć się przepisami rozporządzenia z 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (dalej: rozporządzenie o kwalifikacjach nauczycieli).
Przepisy rozporządzenia o kwalifikacjach nauczycieli definiują pojęcie „przygotowania pedagogicznego” jako - nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia i praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin, oraz odbycie pozytywnie ocenionych praktyk pedagogicznych w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin.
W przypadku nauczycieli praktycznej nauki zawodu niezbędny wymiar zajęć z zakresu przygotowania pedagogicznego wynosi nie mniej niż 150 godzin. O posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom lub inny dokument wydany przez szkołę wyższą, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli i świadectwo ukończenia pedagogicznego kursu kwalifikacyjnego.
Jeżeli więc doradca zawodowy może przedłożyć pracodawcy zaświadczenie wystawione przez szkołę wyższą, którą ukończył, o posiadaniu przygotowania pedagogicznego, przygotowanie takie powinno zostać przez pracodawcę uznane. Obowiązujące przepisy wskazują bowiem dokładnie, iż potwierdzenie posiadania przez nauczyciela przygotowania pedagogicznego potwierdza szkoła lub zakład kształcenia nauczycieli. Dlatego też, w sytuacji opisanej w pytaniu, doradca zawodowy - metodyczny legitymujący się takim zaświadczeniem ma przygotowanie pedagogiczne i może pracować w tym charakterze.
Magdalena Kasprzak
Podstawy prawne:
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 1)
REKLAMA
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 kwietnia 2003 r. w sprawie warunków i trybu tworzenia, przekształcania i likwidowania oraz organizacji i sposobu działania placówek doskonalenia nauczycieli, w tym zakresu ich działalności obowiązkowej oraz zadań doradców metodycznych, warunków i trybu powierzania nauczycielom zadań doradcy metodycznego (Dz.U. nr 84, poz. 779)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. nr 155, poz. 1288; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. nr 122, poz. 1290)
REKLAMA
REKLAMA