REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy nauczycieli po nowelizacji

Joanna Skrobisz

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.

Problematyka czasu pracy nauczycieli została szczegółowo uregulowana w ustawie – Karta Nauczyciela (zwanej dalej Kartą).

REKLAMA

Przepisy tej ustawy nie mają zastosowania do nauczycieli zatrudnionych w:

• przedszkolach i szkołach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,

• szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

W wymienionych placówkach czas pracy nauczycieli jest ustalany zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Statuty tych placówek mogą jednak przewidywać stosowanie przepisów Karty w tym zakresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień (art. 42 ust. 1 Karty). W tak ustalonych ramach nauczyciel zobowiązany jest realizować m.in. zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły. Należą do nich zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów. W zakresie tych zajęć nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym również placówek specjalnych, jest zobowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w granicach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu. Natomiast nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest zobowiązany prowadzić zajęcia podczas godzin będących ramowym planem nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu.

Zmiany obowiązujące od 1 września 2009 r.

Realizację dodatkowych zajęć rozłożono w czasie. Od 1 września 2009 r. zajęcia te będą realizowane w wymiarze 1 godziny. Natomiast od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin i będzie to dotyczyć tylko nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów. Przepis art. 42 Karty nałożył realizację dodatkowych godzin na wszystkich nauczycieli.

Dodatkowe godziny mają być dostosowane do potrzeb ucznia. Powinny rozwijać jego talenty np. w kółku zainteresowań albo pomagać w przezwyciężaniu trudności w nauce.

WAŻNE!

Należy wyraźnie podkreślić, że godziny dodatkowe będą realizowane w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i nie będą dodatkowo opłacane.

W przypadku gdy nauczyciel jest zatrudniony w niepełnym wymiarze lub uzupełnia etat w innej placówce, dodatkowe godziny będzie realizował proporcjonalnie do realizowanego zatrudnienia w każdej z placówek. Dodatkowe godziny nie dotyczą dyrektorów i wicedyrektorów.

Wiele wątpliwości związanych jest z realizacją dodatkowych godzin przez:

• pedagogów,

• psychologów,

• logopedów,

• nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Zdaniem MEN-u logopeda, pedagog czy psycholog, którzy są zatrudnieni w szkole podstawowej, gimnazjum czy szkole ponadginmazjalnej mają obowiązek realizowania innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, a więc zajęć opiekuńczych i wychowawczych, które będą uwzględniać potrzeby i zainteresowania uczniów. Oznacza to, że są zobligowani do realizowania dodatkowych godzin. Zdaniem ministerstwa ww. przepis nie dotyczy wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jednak nauczyciele szkół, które funkcjonują przy placówkach opiekuńczo-wychowawczych, obok pensum muszą już w rzeczywistości realizować dodatkowe godziny zgodnie z Kartą Nauczyciela.

Od 1 września nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej>>

Rozliczanie godzin

Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, czyli tzw. pensum, są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Dodatkowymi godzinami dysponuje dyrektor, który czuwa nad realizacją przez nauczycieli ww. zajęć. Nie dotyczy to zajęć i czynności realizowanych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych działających na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Karta Nauczyciela od nowego roku szkolnego ustaliła półroczny okres rozliczeniowy dla przedmiotowych zajęć, które są rejestrowane w dziennikach pozalekcyjnych.

Przepisy Karty Nauczyciela uregulowały także sytuację związaną z realizacją dodatkowych godzin, gdy nauczyciel jest nieobecny w pracy z powodu niezdolności do pracy.

W przypadku niezdolności nauczyciela do pracy wymiar dodatkowych zajęć za każdy tydzień niezdolności w półrocznym okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu:

• w szkole podstawowej i gimnazjum (w tym w szkołach specjalnych) o 2 godziny,

• w szkole ponadgimnazjalnej o 1 godzinę (art. 42 ust. 3c Karty).

Z uwagi na to, że od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r. w szkołach podstawowych i gimnazjach wymiar dodatkowych godzin wynosi 1 godzinę tygodniowo, w tym okresie za każdy tydzień niezdolności nauczyciela do pracy, wymiar tych zajęć w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o 1 godzinę.

Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje prawo do świadczenia urlopowego>>

Dzień wolny za świąteczną sobotę

REKLAMA

W 2009 r. nauczycielom, do których ma zastosowanie Karta nie przysługuje dzień wolny od pracy za sobotę 15 sierpnia 2009 r. Zgodnie z Kodeksem pracy i uchwałą Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r. (III ZP 10/01) wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje w okresie rozliczeniowym odpowiednie zmniejszenie liczby dni, a tym samym godzin pracy. Zdaniem Sądu Najwyższego, w przypadku gdy w danym okresie rozliczeniowym przypada święto w innym dniu niż niedziela, pracownik ma przepracować mniej godzin niż wynikałoby to z normy czasu pracy i odpowiednio mniej dni.

Powyższa zasada ustalania wymiaru czasu pracy nie odnosi się do pracowników, których czas pracy regulują przepisy innych ustaw niż Kodeks pracy, m.in. nauczycieli. Przepisy Kodeksu pracy stosuje się do nich wyłącznie w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami tej ustawy (art. 91c ust. 1 Karty).

Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. Ma więc zagwarantowane prawo do 2 dni wolnych od pracy w każdym tygodniu (art. 42c ust. 1 Karty). W przypadku wykonywania pracy w te dni, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach zamiast dnia wolnego – wynagrodzenie ze 100% dodatkiem (art. 42c ust. 3 Karty). Wymóg przepracowania 5 dni w tygodniu musi dotyczyć wszystkich tygodni roku szkolnego, gdyż ustawa nie przewiduje okresów rozliczeniowych.

Joanna Skrobisz

Podstawa prawna:

• ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.),

• ustawa z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 1).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA