REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach

Magdalena Szochner-Siemińska

REKLAMA

Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole.

Nauczycielka jest zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu. Jest równocześnie zatrudniona (w pełnym wymiarze czasu) w innej szkole. Dyrektor tej drugiej szkoły od 1 grudnia udzieli jej urlopu dla poratowania zdrowia (skończy się jej wtedy okres przebywania na urlopie macierzyńskim). Obecnie w zastępstwie zatrudniamy nauczycielkę na 3/18 etatu (na okres trwania urlopu macierzyńskiego nauczycielki). Jak postąpić w sytuacji, gdy nie mamy możliwości udzielenia nauczycielce urlopu, a nauczycielka – uzyskując w drugiej szkole urlop dla poratowania zdrowia – nie może w czasie jego trwania pracować?

REKLAMA

Rzeczywiście, nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole. Jednocześnie nie ma możliwości powrotu do pracy, gdyż będzie to skutkowało przerwaniem urlopu dla poratowania zdrowia uzyskanego w drugiej szkole.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, w takiej sytuacji istnieją dwa wyjścia:

1) nauczycielka może wziąć urlop bezpłatny w szkole, w której jest zatrudniona na 3/18 etatu,

2) może wypowiedzieć stosunek pracy w tej szkole.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nauczycielka nie wyrazi zgody na zaproponowane rozwiązania (mogą one być zastosowane tylko i wyłącznie po złożeniu przez pracownika odpowiedniego wniosku) – wówczas skutkuje to powrotem do pracy w wymiarze 3/18 etatu i jednocześnie utratą prawa do urlopu dla poratowania zdrowia w szkole, w której nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze pełnego etatu. Dyrektor tej drugiej szkoły ma prawo odwołać ją z urlopu, gdy dowie się, że – zamiast stosować się do wskazówek medycznych – świadczy pracę w innej placówce.

Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy>>

ZAPAMIĘTAJ!

REKLAMA

Stanowisko Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 13 lipca 2010 r. w sprawie urlopu zdrowotnego dla nauczyciela pracującego w dwóch placówkach równocześnie wskazuje jednoznacznie na zakaz pracy w drugiej placówce w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.

W omawianym przypadku nie ma znaczenia, że jest to stosunek pracy zawarty przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia, a nie nowo podjęty. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lipca 2005 r. (sygn. akt II PZP 5/05) uznał bowiem, że art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dotyczy również zatrudnienia kontynuowanego. Przepis ten zawiera dwie normy prawne, które wykluczają możliwość łączenia korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z zatrudnieniem w ramach innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej:

1) pierwsze zdanie ww. przepisu stanowi zakaz nawiązania stosunku pracy lub podjęcia innej działalności zarobkowej przez nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia,

2) w drugim zdaniu ustawodawca zobowiązuje dyrektora szkoły do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie tego urlopu nauczyciel pozostaje w innym stosunku pracy lub prowadzi inną działalność zarobkową.

Z ORZECZNICTWA

Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu.

Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05

W związku z powyższym, w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciel, któremu został udzielony urlop dla poratowania zdrowia w szkole stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy, powinien rozwiązać stosunek pracy lub wystąpić o urlop bezpłatny na czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, która jest jego dodatkowym miejscem pracy.

Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a koszty uzyskania przychodu>>

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA