Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach
REKLAMA
Nauczycielka jest zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu. Jest równocześnie zatrudniona (w pełnym wymiarze czasu) w innej szkole. Dyrektor tej drugiej szkoły od 1 grudnia udzieli jej urlopu dla poratowania zdrowia (skończy się jej wtedy okres przebywania na urlopie macierzyńskim). Obecnie w zastępstwie zatrudniamy nauczycielkę na 3/18 etatu (na okres trwania urlopu macierzyńskiego nauczycielki). Jak postąpić w sytuacji, gdy nie mamy możliwości udzielenia nauczycielce urlopu, a nauczycielka – uzyskując w drugiej szkole urlop dla poratowania zdrowia – nie może w czasie jego trwania pracować?
REKLAMA
Rzeczywiście, nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole. Jednocześnie nie ma możliwości powrotu do pracy, gdyż będzie to skutkowało przerwaniem urlopu dla poratowania zdrowia uzyskanego w drugiej szkole.
Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, w takiej sytuacji istnieją dwa wyjścia:
1) nauczycielka może wziąć urlop bezpłatny w szkole, w której jest zatrudniona na 3/18 etatu,
2) może wypowiedzieć stosunek pracy w tej szkole.
Jeśli nauczycielka nie wyrazi zgody na zaproponowane rozwiązania (mogą one być zastosowane tylko i wyłącznie po złożeniu przez pracownika odpowiedniego wniosku) – wówczas skutkuje to powrotem do pracy w wymiarze 3/18 etatu i jednocześnie utratą prawa do urlopu dla poratowania zdrowia w szkole, w której nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze pełnego etatu. Dyrektor tej drugiej szkoły ma prawo odwołać ją z urlopu, gdy dowie się, że – zamiast stosować się do wskazówek medycznych – świadczy pracę w innej placówce.
Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy>>
ZAPAMIĘTAJ!
REKLAMA
Stanowisko Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 13 lipca 2010 r. w sprawie urlopu zdrowotnego dla nauczyciela pracującego w dwóch placówkach równocześnie wskazuje jednoznacznie na zakaz pracy w drugiej placówce w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
W omawianym przypadku nie ma znaczenia, że jest to stosunek pracy zawarty przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia, a nie nowo podjęty. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lipca 2005 r. (sygn. akt II PZP 5/05) uznał bowiem, że art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dotyczy również zatrudnienia kontynuowanego. Przepis ten zawiera dwie normy prawne, które wykluczają możliwość łączenia korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z zatrudnieniem w ramach innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej:
1) pierwsze zdanie ww. przepisu stanowi zakaz nawiązania stosunku pracy lub podjęcia innej działalności zarobkowej przez nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia,
2) w drugim zdaniu ustawodawca zobowiązuje dyrektora szkoły do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie tego urlopu nauczyciel pozostaje w innym stosunku pracy lub prowadzi inną działalność zarobkową.
Z ORZECZNICTWA
Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu.
Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05
W związku z powyższym, w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciel, któremu został udzielony urlop dla poratowania zdrowia w szkole stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy, powinien rozwiązać stosunek pracy lub wystąpić o urlop bezpłatny na czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, która jest jego dodatkowym miejscem pracy.
Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a koszty uzyskania przychodu>>
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706)
REKLAMA
REKLAMA