reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach

Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach

Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole.

Nauczycielka jest zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu. Jest równocześnie zatrudniona (w pełnym wymiarze czasu) w innej szkole. Dyrektor tej drugiej szkoły od 1 grudnia udzieli jej urlopu dla poratowania zdrowia (skończy się jej wtedy okres przebywania na urlopie macierzyńskim). Obecnie w zastępstwie zatrudniamy nauczycielkę na 3/18 etatu (na okres trwania urlopu macierzyńskiego nauczycielki). Jak postąpić w sytuacji, gdy nie mamy możliwości udzielenia nauczycielce urlopu, a nauczycielka – uzyskując w drugiej szkole urlop dla poratowania zdrowia – nie może w czasie jego trwania pracować?

Rzeczywiście, nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole. Jednocześnie nie ma możliwości powrotu do pracy, gdyż będzie to skutkowało przerwaniem urlopu dla poratowania zdrowia uzyskanego w drugiej szkole.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, w takiej sytuacji istnieją dwa wyjścia:

1) nauczycielka może wziąć urlop bezpłatny w szkole, w której jest zatrudniona na 3/18 etatu,

2) może wypowiedzieć stosunek pracy w tej szkole.

Jeśli nauczycielka nie wyrazi zgody na zaproponowane rozwiązania (mogą one być zastosowane tylko i wyłącznie po złożeniu przez pracownika odpowiedniego wniosku) – wówczas skutkuje to powrotem do pracy w wymiarze 3/18 etatu i jednocześnie utratą prawa do urlopu dla poratowania zdrowia w szkole, w której nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze pełnego etatu. Dyrektor tej drugiej szkoły ma prawo odwołać ją z urlopu, gdy dowie się, że – zamiast stosować się do wskazówek medycznych – świadczy pracę w innej placówce.

Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy>>

ZAPAMIĘTAJ!

Stanowisko Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 13 lipca 2010 r. w sprawie urlopu zdrowotnego dla nauczyciela pracującego w dwóch placówkach równocześnie wskazuje jednoznacznie na zakaz pracy w drugiej placówce w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.

W omawianym przypadku nie ma znaczenia, że jest to stosunek pracy zawarty przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia, a nie nowo podjęty. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lipca 2005 r. (sygn. akt II PZP 5/05) uznał bowiem, że art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dotyczy również zatrudnienia kontynuowanego. Przepis ten zawiera dwie normy prawne, które wykluczają możliwość łączenia korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z zatrudnieniem w ramach innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama