REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach

Magdalena Szochner-Siemińska

REKLAMA

Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole.

Nauczycielka jest zatrudniona w naszej szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu. Jest równocześnie zatrudniona (w pełnym wymiarze czasu) w innej szkole. Dyrektor tej drugiej szkoły od 1 grudnia udzieli jej urlopu dla poratowania zdrowia (skończy się jej wtedy okres przebywania na urlopie macierzyńskim). Obecnie w zastępstwie zatrudniamy nauczycielkę na 3/18 etatu (na okres trwania urlopu macierzyńskiego nauczycielki). Jak postąpić w sytuacji, gdy nie mamy możliwości udzielenia nauczycielce urlopu, a nauczycielka – uzyskując w drugiej szkole urlop dla poratowania zdrowia – nie może w czasie jego trwania pracować?

REKLAMA

Rzeczywiście, nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole. Jednocześnie nie ma możliwości powrotu do pracy, gdyż będzie to skutkowało przerwaniem urlopu dla poratowania zdrowia uzyskanego w drugiej szkole.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Edukacji Narodowej, w takiej sytuacji istnieją dwa wyjścia:

1) nauczycielka może wziąć urlop bezpłatny w szkole, w której jest zatrudniona na 3/18 etatu,

2) może wypowiedzieć stosunek pracy w tej szkole.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nauczycielka nie wyrazi zgody na zaproponowane rozwiązania (mogą one być zastosowane tylko i wyłącznie po złożeniu przez pracownika odpowiedniego wniosku) – wówczas skutkuje to powrotem do pracy w wymiarze 3/18 etatu i jednocześnie utratą prawa do urlopu dla poratowania zdrowia w szkole, w której nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze pełnego etatu. Dyrektor tej drugiej szkoły ma prawo odwołać ją z urlopu, gdy dowie się, że – zamiast stosować się do wskazówek medycznych – świadczy pracę w innej placówce.

Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy>>

ZAPAMIĘTAJ!

REKLAMA

Stanowisko Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 13 lipca 2010 r. w sprawie urlopu zdrowotnego dla nauczyciela pracującego w dwóch placówkach równocześnie wskazuje jednoznacznie na zakaz pracy w drugiej placówce w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.

W omawianym przypadku nie ma znaczenia, że jest to stosunek pracy zawarty przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia, a nie nowo podjęty. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lipca 2005 r. (sygn. akt II PZP 5/05) uznał bowiem, że art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dotyczy również zatrudnienia kontynuowanego. Przepis ten zawiera dwie normy prawne, które wykluczają możliwość łączenia korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z zatrudnieniem w ramach innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej:

1) pierwsze zdanie ww. przepisu stanowi zakaz nawiązania stosunku pracy lub podjęcia innej działalności zarobkowej przez nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia,

2) w drugim zdaniu ustawodawca zobowiązuje dyrektora szkoły do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie tego urlopu nauczyciel pozostaje w innym stosunku pracy lub prowadzi inną działalność zarobkową.

Z ORZECZNICTWA

Podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu.

Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2005 r., sygn. akt II PZP 5/05

W związku z powyższym, w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciel, któremu został udzielony urlop dla poratowania zdrowia w szkole stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy, powinien rozwiązać stosunek pracy lub wystąpić o urlop bezpłatny na czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, która jest jego dodatkowym miejscem pracy.

Czytaj także: Urlop dla poratowania zdrowia a koszty uzyskania przychodu>>

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1706)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA