Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy
REKLAMA
REKLAMA
Nie można wypłacić nauczycielowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Podstawą do wypłaty ekwiwalentu może być jedynie ustanie lub rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem i niemożność wykorzystania przez niego urlopu wypoczynkowego w naturze.
REKLAMA
Niewykorzystane 15 dni zaległego urlopu nauczyciel będzie mógł wykorzystać po powrocie z urlopu zdrowotnego.
REKLAMA
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, który przepracował co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku (art. 73 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: KN).
W szczególnej sytuacji są nauczyciele, którzy chcą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, a do nabycia uprawnień emerytalnych brakuje im mniej niż rok. Takim nauczycielom urlop zdrowotny może być udzielony jedynie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym uprawnienia takie nabędą (art. 73 ust. 2 KN).
ZAPAMIĘTAJ!
Kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Ponadto łączny wymiar takiego urlopu udzielonego nauczycielowi w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 8 KN).
W sytuacji opisanej w pytaniu nauczyciel wprawdzie przez cały rok szkolny 2008/2009 będzie przebywać na urlopie zdrowotnym, ale nie utraci uprawnień urlopowych za 2008 r. Piętnaście dni urlopu przysługujących nauczycielowi za 2008 r. będzie urlopem zaległym, którego termin wykorzystania powinien zostać uzgodniony z pracodawcą.
Nie ma podstaw, aby nauczycielowi placówki nieferyjnej za niewykorzystaną w danym roku część urlopu wypoczynkowego wypłacać ekwiwalent. Ekwiwalent przysługiwałby nauczycielowi, gdyby nie mógł on wykorzystać urlopu wypoczynkowego w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 66 KN).
Ponadto po powrocie z urlopu zdrowotnego nauczyciel będzie miał również prawo do urlopu wypoczynkowego za 2009 r.
Magdalena Kasprzak
Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w sanatorium>>
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 1)
REKLAMA
REKLAMA