| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy

Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Nie można wypłacić nauczycielowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Podstawą do wypłaty ekwiwalentu może być jedynie ustanie lub rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem i niemożność wykorzystania przez niego urlopu wypoczynkowego w naturze.

Niewykorzystane 15 dni zaległego urlopu nauczyciel będzie mógł wykorzystać po powrocie z urlopu zdrowotnego.

Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, który przepracował co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku (art. 73 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela; dalej: KN).

W szczególnej sytuacji są nauczyciele, którzy chcą skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, a do nabycia uprawnień emerytalnych brakuje im mniej niż rok. Takim nauczycielom urlop zdrowotny może być udzielony jedynie do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym uprawnienia takie nabędą (art. 73 ust. 2 KN).

ZAPAMIĘTAJ!

Kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego. Ponadto łączny wymiar takiego urlopu udzielonego nauczycielowi w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat (art. 73 ust. 8 KN).

W sytuacji opisanej w pytaniu nauczyciel wprawdzie przez cały rok szkolny 2008/2009 będzie przebywać na urlopie zdrowotnym, ale nie utraci uprawnień urlopowych za 2008 r. Piętnaście dni urlopu przysługujących nauczycielowi za 2008 r. będzie urlopem zaległym, którego termin wykorzystania powinien zostać uzgodniony z pracodawcą.

Nie ma podstaw, aby nauczycielowi placówki nieferyjnej za niewykorzystaną w danym roku część urlopu wypoczynkowego wypłacać ekwiwalent. Ekwiwalent przysługiwałby nauczycielowi, gdyby nie mógł on wykorzystać urlopu wypoczynkowego w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy (art. 66 KN).

Ponadto po powrocie z urlopu zdrowotnego nauczyciel będzie miał również prawo do urlopu wypoczynkowego za 2009 r.

Magdalena Kasprzak

 Wysokość zasiłku chorobowego za pobyt w sanatorium>>

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 1, poz. 1)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »